Ветеринарно катче

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
А да не е случајно од крзното шо го чисти, т.е. шо се митариТ? :)
 

Apokalipto

(М)
Член од
4 март 2007
Мислења
15.578
Поени од реакции
2.575
Ми треба совет:)
Мачето ми е старо 11 месеци, а до сега веке 2 пати имаше циклус за парење.Со ветеринарот каде што ја носам разговаравме на таа тема и тој ми препорача дека пред да се пари најубаво е мачето да има барем 18 месеци.Ми кажа за некои инекции( хормонски) кои што ке и го сопрат циклусот на една година мегутоа не ми даде некои подетални информации за тоа кога се дава таа инекција(дали кога е во циклус или одкако ке и помине нагонот) и дали може таа инекција да донесе некои несакани последици.Нвистина би ми помогнало ако некој може да ми даде некој податок за овие инекции и одприлика која им е цената.Инаку мачето планирам да го стерилизирам подоцна,т.е.би сакала да има барем еднаш маченца и потоа да ја оперираме.
Фала однапред:smir:
Земај ги, незнам цена ама не можат да наштетат.

Јас имам мачор стар 2 години и сега се разболел нешто. Се понаша како да повраќа, ама го немам видено да поврати што му е проблемот??
Па веројатно има проблеми со стомакот, носи го на ветеринар нема некој совет за да му стане поарно.
 

liana

ја знае вистината
Член од
10 август 2007
Мислења
687
Поени од реакции
45
А да не е случајно од крзното шо го чисти, т.е. шо се митариТ? :)
да, тоа е, и мојот прави така кога сака да го исчисти јазикот од влакна, се грчи и прави обид да поврати ама не повраќа
најверојатно е тоа, не се секирај
 

Apokalipto

(М)
Член од
4 март 2007
Мислења
15.578
Поени од реакции
2.575
Може да е од тоа ама ако постојано се напрега да повраќа тогаш дефинитвно проблеми со стомакот.
 

liana

ја знае вистината
Член од
10 август 2007
Мислења
687
Поени од реакции
45
тоа да, ако постојано се случува тогаш друго е проблемот
а ова со влакната се случува многу ретко, пред мене до сега 3 пати има направено така во рок од една година и тоа секогаш после чистење добива таков нагон
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
6.714
Поени од реакции
679
Вчера вечерта приметив дека мачето се движи некако тешко, на моненти заносуваше на една страна во одењето. Приметив и дека носето му е многу влажно. Му дадов млеко, го наранив но денес состојбата е многу полоша. Едвај оди, не сака ништо да стави во уста. И кучето почна да повраќа.. мислам дека некој ги има затруено. Се јавив кај ветеринар и тој ми рече дека се затруени и дека можи да се спасат само ако не се целосно затруени и ако пијат млеко со шекер. Друг лек немало.
И ме интересира дали можам да преземам нешто во врска со човекот кој ги труе, да повикам ветеринарен инспектор? Оти ова не е прв пат..
 

--**ЕмА**--

take me as i am
Член од
14 ноември 2007
Мислења
380
Поени од реакции
10
НЕ ТРЕБА ДОЗВОЛА....зависи каква е змијата... ја не очекувам сигурно дека он сака да купи питон од ТРИ МЕТРА.... има и помали питони..што растат отприлика до метар така некако..цената само за питонот е 12 илјади денари.. а се заедно би ти дошло отприлика околу 18 илјади со се терариум и тие ствари...змија не е мала работа...размисли околу тоа зошто и за секое нејзино јадење ( еднаш месесечно ) треба да даваш пари за глувчиња или хрчаци така некако... се приптомува лесно... еве ти број од нив о75/ 629-203 или 070/452-696 за нарачување ако немаат случајно во моментов..иако последен пат кога бев имаше змија :) ја сликав... ете ти ја сликата... продавницата се наоѓа кај паркингот од универзална сала..
 

Attachments

Член од
24 мај 2007
Мислења
92
Поени од реакции
0
убав избор за домашно милениче.браво браво
Мене ме интересира по која цена би се нашло кај нас Тарантула???
има некој инфо?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.586
Поени од реакции
178.143
Луѓе офтопик ама не се зезајте со вакви работи. Поготово ако живеете со мали деца во стан или во зграда. Лесно може да се случи да избега и тарантулата и змијата. Мислете и на другите.
Што фали на тоа да чувате куче или маче како сите други?
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Фала ви на сите за информацииве(посебно на *ЕмА*) ептен ми помогнавте, добив генерална слика како е шо е работава, колку пари е, како се чува и сите ствари.. да присоберам уште некој денар и одма купувам:smir:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.454
Поени од реакции
808
А кој ве опита?
 
На врв Bottom