Ветеринарно катче

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Подолго време сакам да купам питон и да си го чувам у соба дома у аквариум ако може некој да ми даде некаква информација, кај да најдам, колку пари се и дали треба некаква посебна дозвола за нив....
Тебе дефинитивно ти треба дозвола и тоа од министерство за образование, ќе купуваш питон и ќе го чуваш во АКВАРИУМ :uvo: браво бе... типувам на максимум 10 мин живот на питонот твој.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.017
:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::place:abe pa jas sakam da i bide poarno,ama veterinarive nisto ne znaat...a do niv ziveam...pogolema ironija zdravje:'(
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ништо Магде, нема да оди долго најдобро ќе биде да одиш до кај нив и да побараш нешто што сигурно ќе го знаат... незнам што ветеринари се а да не можат да дијагностицираат една болест ни со снимка т.е да ја прочитаат снимката... плус 9 години не се малку за куче, полесно заболуваат и губат кондиција.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Војо (Zoo Vivarium), се наоѓа веднаш до Руска амбасада, дечкото продава змии (питони, анаконди, пченкарни змии), гекони, камелеони, шкорпии и други работи. Најпаметно е да направиш муабет со него.
п.с. Рептилите се чуваат во празни аквариуми (овие нормално немаат вода, и се нарекуваат ТЕРАРИУМИ), а хобито (чување рептили) се вика ТЕРАРИСТИКА.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Војо (Zoo Vivarium), се наоѓа веднаш до Руска амбасада, дечкото продава змии (питони, анаконди, пченкарни змии), гекони, камелеони, шкорпии и други работи. Најпаметно е да направиш муабет со него.
п.с. Рептилите се чуваат во празни аквариуми (овие нормално немаат вода, и се нарекуваат ТЕРАРИУМИ), а хобито (чување рептили) се вика ТЕРАРИСТИКА.
Фала дечко сигурно ќе проверам....
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Избришани се неколу каканици. Aко има некој информација која му треба на човекот нека му даде, ако не - не какајте по темава.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Еве некоја информација во какви услови треба за да се чува питон инаку овој вид се вика(Ball Python) или Кралски Питон.. http://www.anapsid.org/ball.html најчесто ваков вид е препорачливо да се чува по дома...
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
епа вака,имам далматинка,има 9 години,имаше мали кученца пред 3 години,откако се породи и се појави некоја топка кај градите и ни рекоа дека е масно ткиво ама тоа почна да расте...пред месец дена почна да повраќа крв и тоа многу(мислевме дека дојде крајот:() сепак преживеа...ама после тоа не можесе да оди,т.е. кога и да мрдне писка како некој да ја тепа,едвај мрда со вратот и секако при тоа писка,жално е да ја гледаш и слушаш...ја однесовме на ветеринар(најтрагично до ветеринарната живеам) ама они везе немаат што и е,прво ни рекоа дека крајниците и се отечени па примаше таква терапија,ама се покажа дека не е тоа,па не пратија на факултетот за ветерина(ама на мајками и рекоа да каже дека е од друга,приватна,ветеринарна-не знам зошто.)кученцево за чудо седеше мирно,ни претна ни ништо.и направија две ренгенски снимки(мајками секако излаза дека ја праќаат други-сеуште не знаеме зш и рекоа да излаже)и ветеринариве не знаат да ја прочитаат снимката,па чекаа да дојде професор некој...значи снимката е направена пред 2 недели...резултати сеуште немаме,а ветеринариве ни викаат да и даваме аналгин и кетонал за да и поминат болките:tapp: ја колку што знам кучиња не треба да примаат човечки лекови...жал ми е за кучево,само спие за да не ја боли...некој совет?
Зашто не памтам да ст дошле кај нас? Редовно ги гледам на рентген кучињата за снимање....:toe: Др. НАлетовски и Др. Митрев ги гледаат снимките секогаш.

Друга работа...Далматинците се склони на пареза и парализа..тоа им е во генот..можно е и да е воден меур не знам вака да ти кажам но кој тоа рекол дека не примаат човечки лекови? Па не станува збор за коњ па за џабе да му го даваш туку за животно кое има близок осет како и нас.:smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Што е поврзаноста на парезите и парализите со водениот меур ако може да знам?
И дури и да e "воден меур" зошто повраќа крв ?
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
kako prvo piton e golema zmija, a kako drugu ZMII NE SE CUVAAT VO AKVARIUM (I TOA VI SOBA)lol
ako sakas zmija treba da imas eden golem dvor od kajsto zmijata nemoze da izleze
posle treba da ja banjas sekoj den po nekolku pati, i najvazno na nasa klima nema sansi da cuvas zmija !

end of story
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Види за повраќање крв може и раничка да имаш на грло (значи ништо страшно) а може и тумор да значи (сериозна работа). Со повраќање крв имаш милион клинички слики не можам јас вака да ти кажам што може да биде....Е сега водениот меур може да нема поврзаност со пареза и парализа НО знаеш како е кога нешто ти е во ген и ти нагло ти ослаби имунитетот тоа е тоа.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Аха значи "водениот меур" се јавил поради предиспозицијата на далматинката кон појава на меури... ОК :)

Ај сега сериозно мислиш ли дека има шанси тоа да биде тумор како што и пишав на магде погоре, има добри симптоми да биде тоа (ако се раборетело за циста ќе и кажеле веднаш) само една работа не ми е јасна т.е магде не потенцира каде се појавил меурот и си мислам дека може да се работи и за хернија.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Може за се да се работи....
А ако имаш намера да исмејуваш ....отстапувам на време.
Водениот меур го спомнав зашто е најчеста појава.
Поздрав
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
НЕ мислам да исмејувам само онака сумирав тоа што го кажа а не го кажа:smir:

Мој совет пиши и ПП на магде за да се најдете и направете биопсија.

И уште еднаш не те исмејувам:smir: го ценам тоа што помагаш.
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
370
Поени од реакции
13
Знаете дека може да ме побарате во секое време...јас колку знам и умеам и помош од мои колеги ...секогаш сум рекла ви е пружена...Позз
 

Kajgana Shop

На врв Bottom