Ветеринарно катче

Член од
21 август 2015
Мислења
70
Поени од реакции
28
Колку е стара?
Во мај 4 години, златен ретривер.[DOUBLEPOST=1556488456][/DOUBLEPOST]
Od kade znaes koja e pricinata za iscedokot? Od kade znaes deka kuceto se nema povredeno, na primer(a ne znaes zatoa sto nemas prasano nitu pak imas napraveno soodveten oftalmoloski pregled) sto ako postoi povreda na roznicata na okoto? Dali znaes deka kortikosteoidite kaj povedena roznica predizvikuvaat cir? I da, seto toa od lokalna aplikacija na kortiko.
Moj topol sovet, ponekogas rabotata na veterinarot ostavete ja za veterinar. Citanjeto po internet ne ne pravi nitu doktori, nitu vetrerinari nitu bilo kakvi poznavaci vo odredena oblast.
Искрено, не изгледаше нешто сериозно, затоа овде пишав. Инаку, за секакви ситници ја носиме на ветеринар, и оса ако ја касне и ако се пресече... Ако имаше повреда на рожницата, веројатно оток и болка ќе имаше, немаше ништо такво. Ги купив капките и по еднаш на ден и ставаме, значи 2-3 пати досега и окото и е чисто. А дека офталмолошки преглед ќе и направеа, да не се лажеме - немаше. Пак ќе ја ѕирнеа оддалеку и исти или слични капки ќе и препишеа. Се согласувам дека ветеринарите најдобро знаат, ама нели групава е ветеринарно катче за совети за вакви помали проблеми?
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
2.703
Поени од реакции
2.497
Во мај 4 години, златен ретривер.[DOUBLEPOST=1556488456][/DOUBLEPOST]
Искрено, не изгледаше нешто сериозно, затоа овде пишав. Инаку, за секакви ситници ја носиме на ветеринар, и оса ако ја касне и ако се пресече... Ако имаше повреда на рожницата, веројатно оток и болка ќе имаше, немаше ништо такво. Ги купив капките и по еднаш на ден и ставаме, значи 2-3 пати досега и окото и е чисто. А дека офталмолошки преглед ќе и направеа, да не се лажеме - немаше. Пак ќе ја ѕирнеа оддалеку и исти или слични капки ќе и препишеа. Се согласувам дека ветеринарите најдобро знаат, ама нели групава е ветеринарно катче за совети за вакви помали проблеми?
А од која причина немаше да и прават офталмолошки преглед? Ако им кажеш како тука што напиша крв и мокрача сигурно немаше да ти бараат, за офталмолошки преглед ќе го рипнат само ако несакаш да платиш.
И да има ветеринари во македонија кои прават офталмолошќи прегледи
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.756
Поени од реакции
2.289
Во мај 4 години, златен ретривер.[DOUBLEPOST=1556488456][/DOUBLEPOST]
Искрено, не изгледаше нешто сериозно, затоа овде пишав. Инаку, за секакви ситници ја носиме на ветеринар, и оса ако ја касне и ако се пресече... Ако имаше повреда на рожницата, веројатно оток и болка ќе имаше, немаше ништо такво. Ги купив капките и по еднаш на ден и ставаме, значи 2-3 пати досега и окото и е чисто. А дека офталмолошки преглед ќе и направеа, да не се лажеме - немаше. Пак ќе ја ѕирнеа оддалеку и исти или слични капки ќе и препишеа. Се согласувам дека ветеринарите најдобро знаат, ама нели групава е ветеринарно катче за совети за вакви помали проблеми?
Moe e da ti kazam, kuceto si e tvoe vo sekoj slucaj, odlukite si gi nosite vie. I da ne napravat oftalmoloski pregled, nikogas ne se dava kortiko bez pregled pa posebno,bas poradi pricinata koja ja navedov.
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.408
Поени од реакции
7.868
Moe e da ti kazam, kuceto si e tvoe vo sekoj slucaj, odlukite si gi nosite vie. I da ne napravat oftalmoloski pregled, nikogas ne se dava kortiko bez pregled pa posebno,bas poradi pricinata koja ja navedov.
Нема врска чиво е кучето,зашто да настрада поради грешка?
 
Член од
30 октомври 2017
Мислења
64
Поени од реакции
55
zadravo, kuce bolno od stenecak so nervni posledici, eden mesec bese pod serumi i terapija. nekoja da mi kaze so sto moze da se namalat tikovite i nesto da mu se dava za da ima sila-energija. i dali nekade vo mk moze da se kupi ova bidejki ima problemi so zadnite noze so ramnotezata.
 

Attachments

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.756
Поени од реакции
2.289
Генерално не можат, тоа е последица на присуството на вирусот во нервното ткиво. Проценете каков е квалитетот на живот на миленикот, дали навистина вреди да се борите. За жал, понекогаш најтешката одлука е најдоброто решение.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
35
Поени од реакции
4
@SaltNPepa , кутре мало спасив, месец дена е старо и преполно со болви. Чаре некое што да правам ? Има ли ампули за мали кутриња ? Некој ми вели за мал раст кученце, пола ампула да сум ставила.
2 недели дури да пркне и да го вакцинирам па ќе го вдомам, ама до тогаш ќе го изедат болвите.
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
@SaltNPepa , кутре мало спасив, месец дена е старо и преполно со болви. Чаре некое што да правам ? Има ли ампули за мали кутриња ? Некој ми вели за мал раст кученце, пола ампула да сум ставила.
2 недели дури да пркне и да го вакцинирам па ќе го вдомам, ама до тогаш ќе го изедат болвите.
НеоПитроид прашок можете, јас сум го користела за многу мали мачиња. Напафкајте го секаде внимавајќи да не му отиде во очи/нос/уста, и држете го замотано во пешкирче пола саат за да не се лиже, потоа избањајте го и чувајте го внатре.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.756
Поени од реакции
2.289
Toa sto napisaa, plus posle dva dena moze ampula ako e postaro od mesec i pol
 
Член од
20 април 2019
Мислења
35
Поени од реакции
4
Toa sto napisaa, plus posle dva dena moze ampula ako e postaro od mesec i pol
Благодарам и на двајцата за советот.
Страв ми е со неопетроид, еднаш мачето ми се запени.
Ампула адвантикс за мала раса, па пола да ставам после 2 дена од бањањето, пола после недела дена ?
Инаку кутрето е мал раст, не верувам ни килограм да има.[DOUBLEPOST=1558475970][/DOUBLEPOST]Сега видов за мачки ампула имам адвантикс, а таа ампула е најслаба и најмала количина, исти состав ама малце послаб. Дали да ставам ? Плаче се чеша од болви кутрото пишти...
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2019
Мислења
35
Поени од реакции
4
Кутрето е пола кг, и му ставив ампула адвантикс за кучиња од 0- 4 кг. Дали згрешив ?
 
Член од
14 јули 2016
Мислења
99
Поени од реакции
58
Кутрето е пола кг, и му ставив ампула адвантикс за кучиња од 0- 4 кг. Дали згрешив ?
Ние ти кажавме како треба, а дали си згрешил ќе видиш набрзо, внимавај на кучето.
 
Член од
20 април 2019
Мислења
35
Поени од реакции
4
Ние ти кажавме како треба, а дали си згрешил ќе видиш набрзо, внимавај на кучето.
Не смеам со петроид, знам дека е најправилно но јбг веќе имав случај од петроид за малку ќе умреше. Знам дека 1 ден треба да стои напрашено и да се избања, ама ова е дегенче ќе се лиже ќе се отруе...
Инаку од ампулава за колку време треба да ги снема болвите ? Квичи го касаат интензивно изгледа.

И по мене дошле болви инаку, перницата и постелнината све накакано.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.756
Поени од реакции
2.289
Mackite se osetlivi na neopetroid. Ali i oni nemaat problem ako pravilno go koristite. Ako e prasok flitate i stoi desetina minuti. Toa e kontaktet otrov i ubiva se pri dopir, nema potreba da stoi povekje. Postoi i neopetroid alfa sto e tecnost koja se rastvora vo voda se topi zivotnoto deluva nekolku minuti i se plavi so cista voda
 
Член од
8 јуни 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo,imam problem so moeto kuce -pinc.Veke edna nedela ima nekakvi bolki i grcenja vo stomakot.povraka zoltenikava tecno od vreme na vreme ,namalen apetit ,nosen na veteri ar nikakov efekt
 
На врв Bottom