Ветеринарно катче

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Секакви проблеми поврзани со здравјето на вашето милениче - ТУКА !
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
А има некој стручен што би ги одговарал прашањава?:)
 

Necrophilia

Superlative Сasual Dating Actual Girls
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
sekoj so svoe iskustvo, kazete mi iskustvo so trajna sterilizacija na kuce??
Zenka. Labrador stara 8 godini. znam deka so tek na vreme samoto toa treba da go snema ali moevo kuce izglea e hormonski poremeteno... deneska ja shetav malce niz park i pocna da siluva se sto ke sitgnese... osven macki.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Necrophilia напиша:
sekoj so svoe iskustvo, kazete mi iskustvo so trajna sterilizacija na kuce??
Zenka. Labrador stara 8 godini. znam deka so tek na vreme samoto toa treba da go snema ali moevo kuce izglea e hormonski poremeteno... deneska ja shetav malce niz park i pocna da siluva se sto ke sitgnese... osven macki.
Едното од моите кучиња (женката) ја стерилизираа трајно (тоа уште кога беше улична,имаше акција за стерилизација).Нема посериозни компликации,освен што може да накачи некое килце.Треба да пазиш на исхраната,особено во првите денови.Многу вода,и што помалку мрсно.
 

ZIKS

Ај за убо да е.
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
39
PSYtisfaction напиша:
А има некој стручен што би ги одговарал прашањава?:)
епа, сеа... да викниме некој ветеринар на форумов. :)
 

Efro

Happy place,happy place!
Член од
1 февруари 2007
Мислења
104
Поени од реакции
0
ZIKS напиша:
епа, сеа... да викниме некој ветеринар на форумов. :)
Epaa...moeto kuce koa ke mu zavrzam plasticno kance od kiselo mleko za opaska so konec,pocnue da se vrti u krug sve do nego fati ili pa mu se slosi i padne istosteno.Kakvi simptomi se ova?
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Necrophilia напиша:
sekoj so svoe iskustvo, kazete mi iskustvo so trajna sterilizacija na kuce??
Zenka. Labrador stara 8 godini. znam deka so tek na vreme samoto toa treba da go snema ali moevo kuce izglea e hormonski poremeteno... deneska ja shetav malce niz park i pocna da siluva se sto ke sitgnese... osven macki.
Сигурно дека е хормански пореметено, последниве 7 години, два пати годишно и даваш таблети против бременост! Знаеш што им прави тоа на животните, ти објаснив. Трајната стерилизација е многу похумана доколку си на јасно дека нема да и дозволиш да раѓа никогаш. Со таблетите и внесуваш премногу хормони! Греотка е!

Иначе, јас на едната мачка, после првото раѓање и давав следната година таблети, како да ја поштедиме таа година беше муабетот, зашто многу ослабе кога роди, и сега не може веќе да раѓа. Да, убава си е, здебелена е и е многу поубава од порано ама јас се чувствувам виновна зашто практично и го скратив правото да има младенчиња сега, кога живее во двор и може да има:((
 
Член од
18 март 2007
Мислења
84
Поени од реакции
0
mojata zelka nejke da jade, sto da pravam?
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Завивањето според тоа што ми кажувал таткоми значи дека нешто лошо чуствува дека се случува во семејството! Али не знам за какво завивање станува збор! Моето поранешно куче завиваше досека му пеев! КАжи поопширно!
 
N

Nephthys

Гостин
ПрИтИ_гРл напиша:
Завивањето според тоа што ми кажувал таткоми значи дека нешто лошо чуствува дека се случува во семејството!
Бабини деветини:tapp:.
веројатно сака женка да се пари..или кастрирајте го или наоѓајте му девојка:helou:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
mr.me напиша:
mojata zelka nejke da jade, sto da pravam?
Imav jas edna zelka se sekavam. I istio problem go imav i so nea kako sto i ti ja imas so tvojata zelka. Prvo kakva hrana i davas? Smeni i ja malku. Zemi druga i davaj i musicki so ke najdis po doma da ne samo na istoto. Se nadevam ti pomognav oti mene toa mi pomogna.
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Уф, крајно исфрустрирана од овие суштества(крлежите) го пишувам постов !!!

Сеа на моето куче кое живее дома и се шета само насабајле рано рано и навечер касно му извадив 3 крлежи (добро е што беа сеуште без чаура) и по тепихот наидов на 5-6 ... Се си мислам дека ми се закачил некој и мене ... :uvo: :nesvest: Што да се прави против овие суштества незнам ни јас. Кучево има и каифче специјално и течност и плус прашак и пак незнам од каде фаќа крлежи ... Што би ми препорачале да правам, со што да го испрскам и кучето и тепихов оти незнам ни јас уште колку ќе најдам ... Полудеф (ГАДНИ СЕ) !!!

П.С. ФАЛА !!! :devojkr:
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Ако веќе не ти помага ни каифчето ни течностите, пробај со Frontline ампулата.

Мислам дека ја има во повеќето ветеринарни клиники, викаат дека делува три месеци, но од искуство ти кажувам дека овозможува 45 дневна заштита од крлежи.

Е сега, немој да мислиш дека нема воопшто да му се лепат крлежи, може ќе најдеш неколку закачени на влакното, тоа е неизбежно, ама нема да му се прикачуваат на кожата.
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Или пак стави прашок и на тепихот :nesvest: :)

*џаст кидинк*

Пробај со Frontline стварно многу помагаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom