Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
patriotizam ne se glumi ili go imas ili go nemas treto nema !!!
celta sto mi e da si go zacuvame ova parce zemja sto go imame oti drzava bez narod ne biduva !!!
da ne go tupam mnogu ko politicarive nasi kratko ce kazam.
mora da drzime cekor so Balkanskite zemji sto vejke se integriraa, pridobivkite se golemi kako bezbednosni taka i ekonomski
Патриотизам ми велиш а? Кој патриотизам бе човече? Мајка ми и татко ми р`мбаат по цели денови за ебани 300 евра (значи двете плати заедно се одвај 300 евра) додека на мајка ми другарка, која си живее во Канада, за 2 дена ги заработува тие пари, еден пријател на татко ми во Шведска ги зема тие пари на шала. Јас не се жалам многу, колку за пристоен живот имам, но другар јас тука не гледам многу добра перспектива. Поради тој глупав патриотизам јас не планирам да ги оставам нив цел живот да скапуваат и да работат до 60+ за да дочекаат пензија, а нити пак јас сакам да продолжам во државава каде ништо не се почитува и вреднува како што треба. Не велам дека ќе земам бугарски пасош, но ни малку не ми е гајле за ова државјанство. Како што вели татко и` на една моја другарка кои се преселија во Словенија „Јас ја сакам Македонија, но не државата, ами земјата.“ Исто така брат му на еден другар поднесе документи за бугарски пасош и планира да си фати патот во Шведска и никогаш да не се врати овде. Мислиш дека сето ова што ти го кажав е поради тоа што многу им е добро на тие луѓе во државава? Не другар. Тој што замина во Словенија беше на Шара во 2001ва и нему никој нема право да му зборува за патриотизам. Тој самиот многу добро знае што е патриотизам, па затоа и го презира. Затоа кога ќе се врати онака колку да се видиме и кога некој глупан ќе му спомне „Патриотизам“ веднаш знае да го замолчи со еден збор.

Велиш придобивките се големи а? Еве ти близок пример. Бугарија. Замисли таму имаат криза и им бега населението и сето тоа откако се во ЕУ. Ако мислите дека во ЕУ тече мед и млеко тогаш нека ви е на здравје медот и млекото. Само запомни другар, ако некој нема корист од тебе нема ни да те погледне, а не пак да ти помогне како што очекувате од ЕУ.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Покрај Македонците, бугарски државјанста најмногу земаат и Украинците, Србите и Албанците.

2
Бугарија според FOX news веќе е на поголема територија и сеа зафаќа површина од 255.804 км2:P

 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
od edna strana imeto ne go davame od druga strana svojot identitet kako nacija go prodavame.
Ova eden den od glavata ce ni se izbie (bugarite uredno si vodat evidencija, utre zautre imaat spisoci dobrovolni dedo pradedo bugari od kaj Makedonci pa vie ), kolku prati vlada ne znam ali ovaj e seriozen problem.
Sto poskoro Nato i Eu za da nema vakvi nacionalni ispadi
e toj pasos Blgarski stetno ce vlijae na idninata na ovaa drzava.
Srbite imaa edna recenica bolje spreciti nego leciti.
Najmalku bitno od koja osnova go zema Makedonecot pasost tuku kakvi posledici ce proizlezat od nego za drzavaa ce pocnat da ni go negiraat identitetot.
Jazikot ne ni go priznavaat se uste, sega se ragja uste eden potencijalen problem (identitetot ) a so toa (indirekno pa i direkno ce se mesaat vo nasite drzavni raboti).
Bugarite na osnova na naselenie primer imas okolu 300 000 makedonci karikiram so se pisale Bugari.
dokazi imaa !!!, spisoci od novo pecenite blgari ( so istata onaa finta so koja i gi regrutirale makedonskite revolucioneri na koi im davale besplatna skolarina vo zamena na nivniot identitet ) e tuka e onaa prikriena opasnost za drzavava.
so bi rekol Frle pa posle pak ce ni e kriva Megunarodnata zaednica.
Ne dava nisto Blgarinot bez da ima korist za sebe
Што поскоро во Нато/Еу за да не ни го негирале комшиите идентитетот?А Нато и ЕУ ептен не љубат нас како Македонци...или беше Скопски Северновардарски луѓе.А од влез во Нато и Еу нема да имат последици,а? :tapp:
За последниов болд си во право.
Проблемот е кај нас дома.Ако сам не си ја свртиш водата на воденица, никој не би ти помогнал.А нашите политичарчиња нашата вода ја вртат на туѓа воденица.
Ама не е фрка, пак ќе земат по 300.000 гласа :гомце:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.406
-ако пукне ќе дојдат ли овие нашиве од Виена, Малме и Милано
да помогнат-да го докажат патриотизмот кој останал во нив или
ќе гледаат ТВ - Ја загубивме ли младината ја губиме и.......?
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Еј слушнавте утре трумфалната капија официјално ќе ја отворат на плоштад, супер ќе ни биде :ROFLMAO:
 
Г

ГОЦ-К.О

Гостин
Мојата професорка по Македонски ме учеше дека треба да имам образ а не ѓон..
Македонец јас!..Пипер патлиџан леб и сол..Живот одличен,малу депресија,уше малу депресија,па ко ќе рече дедо боже да нема депресија,животот уште поубав ќе биде..


Во овој момент посакувам да не акне некоја нуклеарна бомба,и да завршиме со овие заебанции..
Ама па коа ќе подразмислам така поубао,само тие што зеле бугарски пасош сакам да ги акне нуклеарна бомба..
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Од 20.000 “нови Бугари“, 6.500 се Македонци, објави бугарската државна телевизија.



Изминатата година е забележан рекорден број на баратели на бугарски државјанства, близу 20.000.

Бугарската државна телевизија објави дека статистиката покажува дека рекордери во земање бугарско државјанство се Македонците. Ако пред 2009 година Бугарија издала државјанства на 1.500 Македонци, изминатата година нивната бројка била околу 6.500.

Покрај Македонците, бугарски државјанста најмногу земаат и Украинците, Србите и Албанците.

Телевизијата објави дека најголем број од “новите Бугари“ не остануваат во Бугарија, туку веднаш заминуваат во западна Европа.

http://www.tocka.com.mk/index12.php?ID=58152
Ааааааааааа јок грешка си.Повеќе има од тие што прво се натртиле па го лапнале,ама слабо се покажале па затоа толку малу добиле бугарски пасош
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.175
Поени од реакции
4.133
Покрај Македонците, бугарски државјанста најмногу земаат и Украинците, Србите и Албанците.
Дали Украинците,Србите и Албанците имаат бугарско потекло???
 
S

Sagan

Гостин
Државава има 2 милиона и стотина илјади граѓани. 2.100.000.
Работоспособни се помалку од милион. 1.000.000.
Од нив невработени се 300.000.
Од невработените, 21.000 имаат завршено факултет.
58.000 студираат.
 
M

MrzaRules

Гостин
а шо мислите вие....сите ќе седат тука и ќе чекаат европа да влеземе и рајот да го видиме....патриотите загинаа во 2001,а тие шо останаа живи веќе нејќат да слушнат за зборот "патриот" затоа што ги понижија,ги запоставија....и сеа нормално дека ќе си го бараат лебот настрана,кога тука не го добиваат....а најлесно е со бугарскиот пасош...немора да имаш некаква поврзаност со Бугарија па да вадиш пасош,едноставно со тој пасош ти е отворен патот да си обезбедиш иднина,која тука очигледно ја нема....а вие квази патриоти седете тука и чекајте влез во европа и подобра иднина...се надевам ќе ја дочекате...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
ние ебаго од шо живејме?
Некој има повеќе некој помалце.. Има луѓе што земаат 8.000 месечно има луѓе тие пари ги трошат за патика.. Од патриотизам не се живее.. Убаво е да си ја сакаш земјата ама многу луѓе бегаат за странство за да спечалат пари.. тоа не ги прави нив предавници.. мислат за својата фамилија..
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom