Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
тебе мозоче ти фали у тоа твоето женско главиче..управо биле србите кога рекле,није жвака за свакога сељака..
Зошто бе цитро мозоче да ми фали? Напротив. Ај кажи една добра работа за која го бива македонскиот пасош.

Еве јас зошто имам и друго државјанство (не се секирај, не е бугарско какво што милуваат да го плукаат патриотите), без проблеми си бев во Англија неколку пати, без да ме малтретираат по амбасади и да ми бараат пари на сметка и што не. Си ја шетам која земја сакам без глупи замарања и малтретирања. Со 20 фунти во џеб отидов во Шефилд и никој ништо не ми рече ниту па на аеродром ни у амбасада ни па на царина.
Кога ќе го завршам факултетов ќе одам на магистратура по информатика во Словенија и тоа ќе си ја плаќам магистратурата по цена на граѓаните кои доаѓаат од земјите од ЕУ, што е 5 пати пониска од таа за луѓето што доаѓаат од шкљ земјите.

А цитро што прави и што планира да прави со македонскиот пасош? Ќе дреме у Куманово и (ќе) се надева на бољи живот. Али битно цитро има мозоче, другите немаат.
--- надополнето: 24 декември 2011 во 15:09 ---
Бугарски пасош зошто да не ? Ама грчкиот некако поегзотично ми звучи...
Земи, ич да не му се мислиш.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
Дон МетаДон е на метадон и не знае дека се намира :D
каква врска има на што е ДМД со темава?
ти може седиш на игли ама тоа нема врска со темава?
не прочитав во твоето мислење нешто за пасош
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
има мал проблем. Уставот на Бугарија важи на нејзина територија. На територија на Македонија важи уставот на Македонија а не на Монголија. Доколку некој граѓанин на некоја држава се чувствува загрозен тогаш може да се обрати во амбасадата на истата.
Не е точно, заштото решение на бугарски суд е во сила на териториjaта на цел ЕУ.
Според устава, бугарските грагани надвор от државата са под закрилата на државата и те се обврзват да имат истите задолжениja и права според устава. Ако прекршиш устава надвор ,това пак ти е кривично дело и ако тамо важи и друг устав. Амбасадата е представник на државата тамо каде е и е лигитимно право да побара помошт, уште повеке човек со европско државjaнство има право да бара помошт от сека една амбасада на ЕУ.
Пример, ако си државник на Романиja и си во Сингапур, можеш да бараш помошт от амбасадата на Велика Британиja или от амбасадата на Германиja или коja и да е друга држава во ЕУ. Тиja са се обврзали да третират сите грагани на ЕУ со един и ист третман.
Аjде аирлиja да е.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
Не е точно, заштото решение на бугарски суд е во сила на териториjaта на цел ЕУ.
Според устава, бугарските грагани надвор от државата са под закрилата на државата и те се обврзват да имат истите задолжениja и права според устава. Ако прекршиш устава надвор ,това пак ти е кривично дело и ако тамо важи и друг устав. Амбасадата е представник на државата тамо каде е и е лигитимно право да побара помошт, уште повеке човек со европско државjaнство има право да бара помошт от сека една амбасада на ЕУ.
Пример, ако си државник на Романиja и си во Сингапур, можеш да бараш помошт от амбасадата на Велика Британиja или от амбасадата на Германиja или коja и да е друга држава во ЕУ. Тиja са се обврзали да третират сите грагани на ЕУ со един и ист третман.
Аjде аирлиja да е.
можеби затоа бугарите бараат да им се скинат казните за поминување на црвено светло во Македонија.......европски народ...нема шо
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
можеби затоа бугарите бараат да им се скинат казните за поминување на црвено светло во Македонија.......европски народ...нема шо
Е, па владата во Скопje е готова да ги укине, само Софиja да j врати десидентите. Каква ирониja, а? :)
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
Е, па владата во Скопje е готова да ги укине, само Софиja да j врати десидентите. Каква ирониja, а? :)
богами...а јас се нацртав 2000 за истото...е то е иронија...додуша бугарите се заштитен вид. ко пандите во кина. луѓе со посебни потреби
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
богами...а јас се нацртав 2000 за истото...е то е иронија...додуша бугарите се заштитен вид. ко пандите во кина. луѓе со посебни потреби
Секи граганин би сакал неговата држава да го штити, а не да планира да наполни буджета 2012 си со казни.
--- надополнето: 25 декември 2011 во 01:39 ---
Интересно е колко може да продолжи този процес на вадене на пасоши?
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Јас за Германски пасош би се откажал и од националност и од се, а и бугарски врши работа.
 
Член од
20 јуни 2011
Мислења
119
Поени од реакции
28
Hmmmm...Interesna tema vo sekol slucaj ne bi zel drug pasos barem sega taka mislam no znam deka nikogas ne bi zel bugarski pasos.Znaci enormen e brojot na licnosti od Makedonija sto zele bugarski pasos jas znam nekolku no dali vredi?Mislma deka za onie koi nemaa veke nikakov izrez se na samiot rab na siromastijata i mozat i imaat sansa da zarabotat malku poveke za niv i nivnito semejsto e prifatlivo da zemat ete bugarski pasos zatoa sto baraat izlez od siromastijata maticnata drzava Makedonija ne im ovozmozila opstanot a dolzna im e taka tie luge(zamislete gi ima i duri so fakulteti) si baraat drug nacin na egzistencija.
Druga rabota e toa sto se odkazuvas od Makeodnskiot indentitet i so cel pamet treba da napisis deka si BUGARIN(ufff mi se zgadi) da se razberime enmam nisto protiv bugarija ama fakt e deka Bugarija im i toa kako nesto protiv Makedonija ne ni go priznavaat jazikot so cel pamet velat deka makedonskiot jazik bil bugarski dijalekt alooo lugee ccc.Druga rabota e pak toa sto Bugarija i ne e tolku kolku sto e pravat i samata so se pravi najsiromasna zemja vo EU e i kako so gi sledam megunarodnive politiki sao na hartija se obiduva da go smeni toa.
Niz istorijata gledano znameme kolku ni bila "prijatel" Bugarija i sega nie taka ednostavno da se odkazeme od Makeodnija mislma deka bi izrazile neblagodarnost.Pak ke kazam potpolno gi opravduvam isklucocite koi nemaat izlez vo Makedonija pa se nadevaat na strana.Ama onie os zemaat mrtvi ladni pasos za da donesat edno skapano audi za 2000 evra za zenski da vozat e od takvi nemozeme da sme celosna drzava
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.453
Поени од реакции
5.861
Македонците луди по бугарски пасоши


Седум илјади нови македонски државјани за само еден месец добиле бугарски пасоши.

Туркиш викли повикувајќи се на избори од бугарското министерство за надворешни работи, вели дека се зголемува интересот за бугарски државјанства, особено поради фактот што во 2014-та, Европската Унија ќе го отвори пазарот на трудот за бугарските државјани.
На тој начин тие непречено ќе можат да работат во земјите членки на Унијата.
Иако официјално од бугарските власти не може да се добие податок колку македонски дражавјани поседуваат бугарски пасош, весникот калкулира со боројка од 42 372 патни исправи.
Туркиш викли, во текстот се повикува на информации од бугарското МНР, но официјално во министертсвото за надворешни во Софија, тврдат дека тие ниту имаат таква бројка, ниту пак водат евиденција на издадени бугарски пасоши.
Ако се земе бројката што ја објавува овој медиум, од 42.000 бугарски државјани, тогаш во Македонија, процентуално од вкупното население излгува дека 2,1 процент се македонски Бугари.
Марјан Николовски
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Македонците луди по бугарски пасоши



Седум илјади нови македонски државјани за само еден месец добиле бугарски пасоши.

Туркиш викли повикувајќи се на избори од бугарското министерство за надворешни работи, вели дека се зголемува интересот за бугарски државјанства, особено поради фактот што во 2014-та, Европската Унија ќе го отвори пазарот на трудот за бугарските државјани.
На тој начин тие непречено ќе можат да работат во земјите членки на Унијата.
Иако официјално од бугарските власти не може да се добие податок колку македонски дражавјани поседуваат бугарски пасош, весникот калкулира со боројка од 42 372 патни исправи.
Туркиш викли, во текстот се повикува на информации од бугарското МНР, но официјално во министертсвото за надворешни во Софија, тврдат дека тие ниту имаат таква бројка, ниту пак водат евиденција на издадени бугарски пасоши.
Ако се земе бројката што ја објавува овој медиум, од 42.000 бугарски државјани, тогаш во Македонија, процентуално од вкупното население излгува дека 2,1 процент се македонски Бугари.
Марјан Николовски
Нека им е со среќа, што друго може да кажеме :)
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Од 20.000 “нови Бугари“, 6.500 се Македонци, објави бугарската државна телевизија.



Изминатата година е забележан рекорден број на баратели на бугарски државјанства, близу 20.000.

Бугарската државна телевизија објави дека статистиката покажува дека рекордери во земање бугарско државјанство се Македонците. Ако пред 2009 година Бугарија издала државјанства на 1.500 Македонци, изминатата година нивната бројка била околу 6.500.

Покрај Македонците, бугарски државјанста најмногу земаат и Украинците, Србите и Албанците.

Телевизијата објави дека најголем број од “новите Бугари“ не остануваат во Бугарија, туку веднаш заминуваат во западна Европа.

http://www.tocka.com.mk/index12.php?ID=58152
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Македонец,за поевтина регистрација на кола,гзот ќе си го даде.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom