Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 февруари 2007
Мислења
65
Поени од реакции
11
МАКЕДОНСКИ
БУГАРСКИ
ГЕРМАНСКИ
СЛОВЕНСКИ
....
со кој до каде ?
 
М

Мартин`

Гостин
Со Бугарски до WC, ако немаш пари за тоалетна хартија.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.300
Поени од реакции
16.365
Зависи колку ти се сере.
 
F

FilipMacedon

Гостин
Никаква канта,добра си е темата,и треба да си разјасниме некои работи....
Што корист кажете ми ке имате од бугарски пасош(освен ако не сте благонадежно блгарче)...
Од економски аспект ПОРАНО пред Македонија да добие визна либерализација и пред увозот на половни возила,можеби имало некоја трошка корист,но денес ке плаќате повеќе ако имате авто со бугарска таблица,односно се рачуна како странска кола...плус денес и во МК можеш донесеш авто со половна цена,плус и со Македонски пасош можеш да патуваш во ЕУ.....и пак за крај ке ве прашаш за кој ѓавол ви треба бугарски или било каков странски пасош???
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Кога ќе дојдеш до питачки стап и ќе сакаш да си го прехраниш семејството по секоја цена, ќе заборавиш на патриотизмот и ќе тргнеш кон „спасението“...ги оправдувам само оние што навистина се мизерни и неможат да преживуваат во Македонија, а за тие што бегаат од аздис немам коментар, не заслужуваат да бидат Македонци. Но, тоа е само мое мислење
 
F

FilipMacedon

Гостин
Кога ќе дојдеш до питачки стап и ќе сакаш да си го прехраниш семејството по секоја цена, ќе заборавиш на патриотизмот и ќе тргнеш кон „спасението“...ги оправдувам само оние што навистина се мизерни и неможат да преживуваат во Македонија, а за тие што бегаат од аздис немам коментар, не заслужуваат да бидат Македонци. Но, тоа е само мое мислење
Ниту сум видел некој да дојде до питачки стап,ниту пак сум видел некој да умре од глад,е сега некој ако е алчен слободно нека си го продаде газот,но нека не мисли дека нема да има последици за продавањето...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.882
Немаш анкета..а баш ме интересираат резултатите..
--- надополнето: Jun 21, 2011 6:03 PM ---
Кога ќе дојдеш до питачки стап и ќе сакаш да си го прехраниш семејството по секоја цена, ќе заборавиш на патриотизмот и ќе тргнеш кон „спасението“...ги оправдувам само оние што навистина се мизерни и неможат да преживуваат во Македонија, а за тие што бегаат од аздис немам коментар, не заслужуваат да бидат Македонци. Но, тоа е само мое мислење
А кое е спасението со бугарски пасош.. поевтина кола .? Или поевтин зелен картон.. незнаев дека ако возиш полоша кола и со неа не идеш по странство,тоа е рамно на питачки стап
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Немаш анкета..а баш ме интересираат резултатите..
--- надополнето: Jun 21, 2011 6:03 PM ---

А кое е спасението со бугарски пасош.. поевтина кола .? Или поевтин зелен картон.. незнаев дека ако возиш полоша кола и со неа не идеш по странство,тоа е рамно на питачки стап
Со бугарскиот пасош може да се работи во цела Европа, не го земаат само за колите...
--- надополнето: Jun 21, 2011 6:21 PM ---
Ниту сум видел некој да дојде до питачки стап,ниту пак сум видел некој да умре од глад,е сега некој ако е алчен слободно нека си го продаде газот,но нека не мисли дека нема да има последици за продавањето...
Епа лично познавам таков човек, другарче.. живееја во дупка со мајка му (татко му е починат) и мораше да се снаоѓа некако, се измалтретира многу додека да дојде до БГ пасош, сега во Германија живеат и подобро им е.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Немам и не планирам да земам во никој случај без разлика колку и да сум мизерен.Ама ,еј ,то е само мое мислење...
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Да и Да.
Да чекам уште еднаш како во Уганда по 3 месеца за пасош да извадам и тоа по итна постапка .

NEVER AGAIN
 
Член од
25 ноември 2010
Мислења
154
Поени од реакции
141
Да извадам странско државјанство само поради тоа што ќе си дозволам некој ситен луксуз и привилегија од истиот за мене е бесмислено. Да извадам бугарски пасош за поволен Мерцедес од 95та или за некоја сигурност која мојата внатрешна параноја ја бара со години. Не, јас сум Македонец, не сум Бугар и сум задоволен со тоа што го имам и горд сум на тоа!
Ако почнеме сите да вадиме странски пасоши, на крајот кога ќе се преброиме, баш ме интересира - кој Македонец ќе живее во Македонија?

Да и Да.
Да чекам уште еднаш како во Уганда по 3 месеца за пасош да извадам и тоа по итна постапка .
NEVER AGAIN
Се мислев и јас да вадам, па може ќе ја растеретиме гужвата кај МТВ. Разумно размислуваш пријателе.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
американски, евентуално :)
мада, и Мк. не е за фрлање :) само азилантите ни кочат работа :/ damn..
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.745
Поени од реакции
1.498
Со бугарскиот пасош може да се работи во цела Европа, не го земаат само за колите...
--- надополнето: Jun 21, 2011 6:21 PM ---

Епа лично познавам таков човек, другарче.. живееја во дупка со мајка му (татко му е починат) и мораше да се снаоѓа некако, се измалтретира многу додека да дојде до БГ пасош, сега во Германија живеат и подобро им е.
Подобро? Нека не те лажат другар ич! секој кој ќе ти каже дека таму е подобро е огромен лажго работат во мизерни услови по 15 часа на ден за 200 евра месечно па ин тука можеш да најдеш работа за тие пари ќе ми кажеш глад , сиромаштија , безработица?! Нема ништо од тоа леб доклоку ти заостане на пример ден-два ти го фрлаш или го раниш кучето и купуваш друг ! Што значи не сме толку гладни , а за да ме убедиш дека за некоја подобра иднина треба да кажам дека сме Бугари или незнам што е еднакво на идиотизам. Има и кај нас работа и се тоа ама на никој не му се работи кај нас мислам ех што ќе си валакм рацете за 8000 денари епа ако е сиромаштија и глад би работел и за толку нели?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom