Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
токму така, очигледно погрешно се имам изразено
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Туку колку од вас имат искуство со full body тренинг ? Моментално сум на таква програма , вежбам цело тело , 3 пати неделно е тежинскиот тренинг , 4 дена кардио .
 
П

Пепси_

Гостин
E од кај го извади сеа ова, дека од праење стомачни ќе се рашириш у стомакот? :confused:



Треба прво кардио за да го стопиш вишокот, па после со стомачни ќе се стегнеш.
Доволно сум стопен јас мислам сеа сакам да го затегнам и да си се оформува предниот дел (стомачните) ама и страничниот некако слабо.....
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Туку колку од вас имат искуство со full body тренинг ? Моментално сум на таква програма , вежбам цело тело , 3 пати неделно е тежинскиот тренинг , 4 дена кардио .
Јас вежбам full body тренинг веќе скоро година. Моментално вака нешто правам:

понеделник-стомачни
вторник-раме
среда-грб и трицепс
четврток-пауза
петок-нозе
сабота-гради и бицепс
недела-велоспиед

Пред се почнав со full body затоа што е добра за нафрлување на маса а бев прилично слаб кога почнав затоа што бев велосипедист :D. Во првата година качив околу 10кг со неа.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Јас вежбам full body тренинг веќе скоро година. Моментално вака нешто правам:

понеделник-стомачни
вторник-раме
среда-грб и трицепс
четврток-пауза
петок-нозе
сабота-гради и бицепс
недела-велоспиед

Пред се почнав со full body затоа што е добра за нафрлување на маса а бев прилично слаб кога почнав затоа што бев велосипедист :D. Во првата година качив околу 10кг со неа.
не ме разбра , full body у ЕДЕН тренинг :) сите мускулни групи во еден ден :) ја правам веќе една недела и вака ми иде тренингот :

- Склекови 2 x 20
- Склекови со подигнати нозе 2x 15
- Pull ups на разбој 8 x 3
- Chin up 8 x 3
- Dips за гради 8 x3
- Супер сет за рамо со мала килажа ( латерално и предно рамо ) 8 x3
- Biceps curl 8 x3
- Triceps dips 10 x3
- Трапез 10 x3
- Квадрицепс 3x 8
- Листови 3x 12
- Стомачни 4 вежби со 4 серии x 20

Понеделник , среда и петок вака , другите денови HIIT кардио и обичен џогинг
 
Член од
17 октомври 2010
Мислења
78
Поени од реакции
2
Здраво дечки, ќе може ли некој да ми издвои неколку примери за доручек и вечера,што најчесто конзумирате?Иначе јас вежбам редовоно,но бев во Америка и се врататив со малце поголем стомак :) Па направив програма за исхрана,внимавајќи на тој детал,но ми фалат идеи за доручекот и вечерата?

П.С: сигурно веќе некој дал примери за ова,но веќе прочитав 20 страни но не најдов ништо,па ако не ви е тешко ќе го ценам тоа..;)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Здраво дечки, ќе може ли некој да ми издвои неколку примери за доручек и вечера,што најчесто конзумирате?Иначе јас вежбам редовоно,но бев во Америка и се врататив со малце поголем стомак :) Па направив програма за исхрана,внимавајќи на тој детал,но ми фалат идеи за доручекот и вечерата?

П.С: сигурно веќе некој дал примери за ова,но веќе прочитав 20 страни но не најдов ништо,па ако не ви е тешко ќе го ценам тоа..;)
Пример 0,4л обезмастено млеко+50гр овес ако си при пари може да додадеш доза веј во ова
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.772
Дечки, ај на некој ако му е "при рака" и ако не му е тешко нека ми пушти торент или линк од P90X тренингот на темава или по пп ако е забрането тука. И што мислење имате за него? Цел ми е да стопам доста масни наслаги..
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
Дечки, ај на некој ако му е "при рака" и ако не му е тешко нека ми пушти торент или линк од P90X тренингот на темава или по пп ако е забрането тука. И што мислење имате за него? Цел ми е да стопам доста масни наслаги..
пробај изгуглај го ова "P90X.Xtreme.Workout.Series.COMPLETE PACK.DVDrip.Xvid-SCP"


јас го симнав како торент и топ си се видеата уште да почнам и да ја применувам :) бара доста пари и испланирано време ако сакаш да имаш добри резултати....
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
не ме разбра , full body у ЕДЕН тренинг :) сите мускулни групи во еден ден :) ја правам веќе една недела и вака ми иде тренингот :

- Склекови 2 x 20
- Склекови со подигнати нозе 2x 15
- Pull ups на разбој 8 x 3
- Chin up 8 x 3
- Dips за гради 8 x3
- Супер сет за рамо со мала килажа ( латерално и предно рамо ) 8 x3
- Biceps curl 8 x3
- Triceps dips 10 x3
- Трапез 10 x3
- Квадрицепс 3x 8
- Листови 3x 12
- Стомачни 4 вежби со 4 серии x 20

Понеделник , среда и петок вака , другите денови HIIT кардио и обичен џогинг
Нема ништо лошо во тоа, ако сакаш спартански изглед.
Само, незнам како ја правиш оваа вежба - Pull ups на разбој?!
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063

Komita Skopje

Скопје Обединето за Вардар!!!
Член од
14 декември 2011
Мислења
107
Поени од реакции
27
Незнам дали е само кај мене или и на други им се има десено...Вежбам стомачни веќе 7 месеци и десната половина од стомачните ми е послаба т.е. стомачните од десна страна помалце ми се познаваат отколку тие на левата страна...Во што е проблемот???
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Мислам дека е за овде прашањево.
Дали ако вежбам со тегови дали би изгубил брзина на раце?
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Мислам дека е за овде прашањево.
Дали ако вежбам со тегови дали би изгубил брзина на раце?
Брзина да..Но би додал снага.. За оптимално пробај да идеш на низок процент на телесни масти и да вежбаш компоунд вежби.. тогаш ќе го намалиш успорувањето.. Ако можеш да приметиш сите борци УФЦ,кик бокс итн итн се со низок бодифет.. салото доста смета како за кондиција така и за брзина..
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
Што не треба да јадам зада намалам јаглехидрати на минимум?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom