Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
^ се согласувам со се освен со тоа дека да не иде во теретана со 57 кила

Мислам ок, ни ја не препорачувам да почне директно со теретана ама не ради килажата, туку ради тоа шо е почетник и исти бенефит ќе добие и дома ако посвети месец два на склекови, чучњеви и згибови. А дека нешо лошо ќе му биде во теретана - не. Освен по џебот.

http://convict-conditioning.com/wp-content/uploads/2013/06/progressions.jpg

Еве прогресија за bodyweight рутина.
Намерно не ја ембедирав ко слика зашо е огромна.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.084
Поени од реакции
13.066
@GavolRulz мусли, овошје салати/сокови цедени у блендер, манџа(грашок,боранија)/стекче/компир(ручек било каков), нешто благо што ќе соберам, навечер урда/кисело млеко/јогурт со едно парче мало леб... или комбинации печурки, брокули, туни, сардини итн

@ceasar 19 имам

@alekso.mk фората е тоа што немам никакво салце ниту најмало, знам нешто тие што мереа масти 7% ми измерија се чудеа, и се што ќе изедам нездраво бидејќи физички сум активен секојдневно го трошам. Спиење и исхрана средено е, цигара тоа алкохол никогаш, максимално спортски живот терам.

@statusQuO јасно ми е дека најверојатно нема да имам и од теретана ефект, али затоа реков што би напраил, дека со дома вежбање очигледно никаков ефект неам, освен на стомачните мускули што ги имам од пред 2 години, другото катастрофа. Правам и склекови, и тегови и на вратило, ама нешто ефект јок. Али да, првенствено е да качам маса било каква, дека со волкава килажа очигледно толку е и максималниот мускулен ефект (речиси никаков)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
@alekso.mk поголеми глупости не можеше да му изнакажеш. Прв пат слушам совет "не дигај тегови премногу си слаб".
Прво и основно, во теретана секој си дига сам за себе и може сите останати вежбачи и 500 кила ако сакаат да дигаат, тоа не треба да го занима никој друг освен тој што си ги дига тие килажи. Ако ти имаш таков мајндсет и си ego-lifter не значи дека секој е. Мој другар почна во теретана со 56 кила, сега е 61 и тоа со почетничка сплит рутина од 3 пати неделно и не баш идеална исхрана. Не е траумиран.
јасно ми е дека најверојатно нема да имам и од теретана ефект
Е зошто да немаш ефект? Всушност, не е возможно да немаш ефект. На крајот на краиштата пробај и ќе дознаеш, не претпоставувај.
А ако сакаш со телесна тежина следи ги прогресиите од сликата погоре, батали го P90X. Тоа е цикличен тренинг и не е баш добра за билдање маса.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.618
Поени од реакции
11.162
Советите вриштат... не оди во теретана, спиј од 10 вечер (ејј 19 годишно дете ќе си легнува во 10 саатот навечер :pos:), не ги слушај жити се.
Имаше еден друг член, исто така прашуваше, па му пишав една исхрана, да ја најдам ќе ја постирам. @FilipMKD007
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.084
Поени од реакции
13.066
@alekso.mk
А ако сакаш со телесна тежина следи ги прогресиите од сликата погоре
http://convict-conditioning.com/wp-content/uploads/2013/06/progressions.jpg
за оваа слика ми велиш да следам? И како оди ова еден ден да правам од 1-10 тоа во горниот ќош, па следниот за нозе, па третиот ден тоа што е горе во средина со вратило? Ајде ако не ќе пробам, па ако не успее ќе пробам и во теретана. Првенствено сакам да се здебелам, бидејќи веќе 2 години иста тежина сум, кога почнав да вежбам бев нереално слаб и качив 7,8 кг експресно за 3 месеци, ама после тоа стагнираше и еве веќе 2 години мака мачам од сегашната тежина да мрднам. Па ако се здебелам и подобри резултати би дошле мислам, дека со сегашнава килажа тешко дека е и можно повеќе да се напредува.

А за јадење стварно јадам цело време во текот на денот дур не сум прејаден, единствено време кога не јадам е 2-3 часа пред да легнам и пред тренинг саат време за да не ми се слоши. Нешто некоја храна што не ја јадам (да не сум ја набројал), а би помогнала за маса качување. Да се земе протеин, после вежбање заедно со храната да се конзумира, би имало ефект?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.618
Поени од реакции
11.162
А за јадење стварно јадам цело време во текот на денот дур не сум прејаден, единствено време кога не јадам е 2-3 часа пред да легнам и пред тренинг саат време за да не ми се слоши. Нешто некоја храна што не ја јадам (да не сум ја набројал), а би помогнала за маса качување. Да се земе протеин, после вежбање заедно со храната да се конзумира, би имало ефект?
Еве од мене храна, јас со истата стигнав до 100 кила и плус теретана, искинав неколку кошули и фармерки :icon_lol:

Кога ќе станеш од спиење овесни снегулки со млеко и една доза веј протеин, по 2-3 саати бадеми/ореви/индиски ореви/лешници/кикирики/путер од кикирики ќе се набуташ, по 2-3 саати црн леб и туна/сардина, по 2-3 саати црн леб со компир/ориз/грав/грашок и пилешко/телешко, по 2-3 саати банани и уште една доза веј протеин, по 2-3 саати интегрални шпагети со урда.

Јади го ова секој ден (ама не по 2-3 зрнца овесни снегулки, 2 ронки црн леб, 3 влакна месо и еден гриз банана и тн... туку 6 солидни оброци, на крајот на денот да се осеќаш и повеќе од фул. Има да качиш килажа, по 3 месеци ќе прашуваш за совети за слабеење :icon_lol:
Додај на ова и 4-5 белки од јајца и здравје за 2-3 месеци те чекаме со прашања за слабеење :D
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.084
Поени од реакции
13.066
Еве од мене храна, јас со истата стигнав до 100 кила и плус теретана, искинав неколку кошули и фармерки :icon_lol:

Додај на ова и 4-5 белки од јајца и здравје за 2-3 месеци те чекаме со прашања за слабеење :D
Еее фала ти многу, половина од ова не сум внесувал, баш ќе се опремам и ќе почнам по истава рута. Само уште две прашања , во кое време (во кои 2-3 часа што се измеѓу оброците) јас да вежбам , кога е најпаметно? по 2-3 саати црн леб со компир/ориз/грав/грашок и пилешко/телешко , пред ова така? И уште нешто, каде да набавам и кој е најдобар (или најисплатлив во однос цена-квалитет) веј протеин? И овесни снегулки == муслите од кам? :D
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.618
Поени од реакции
11.162
Еее фала ти многу, половина од ова не сум внесувал, баш ќе се опремам и ќе почнам по истава рута. Само уште две прашања , во кое време (во кои 2-3 часа што се измеѓу оброците) јас да вежбам , кога е најпаметно? по 2-3 саати црн леб со компир/ориз/грав/грашок и пилешко/телешко , пред ова така? И уште нешто, каде да набавам и кој е најдобар (или најисплатлив во однос цена-квалитет) веј протеин? И овесни снегулки == муслите од кам? :D
Гледај овесните да ги јадеш насабајле и урдата пред спиење, другите оброци како сакаш си ги распредели во текот на денот. Јас на пример, вежбам по ручеток (ориз/компир со месо), најмногу сила имам така. Да кажеме ручам во 15:30 и одам да вежбам во 17:30ч.
За протеин не знам, бидејќи јас набавувам од Бугарија, дупло е поевтино од тука, ама да не ти кажувам, пошто админите си држат нивни продавници тука во МКД и одма ме бришат кога ќе спомнам нешто за БГ.
А овесни се овесни, не се мусли, овесни снегулки ги имаш од разни фирми, јас ги зимам овие, нај вкусни ми се.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Еее фала ти многу, половина од ова не сум внесувал, баш ќе се опремам и ќе почнам по истава рута. Само уште две прашања , во кое време (во кои 2-3 часа што се измеѓу оброците) јас да вежбам , кога е најпаметно? по 2-3 саати црн леб со компир/ориз/грав/грашок и пилешко/телешко , пред ова така? И уште нешто, каде да набавам и кој е најдобар (или најисплатлив во однос цена-квалитет) веј протеин? И овесни снегулки == муслите од кам? :D
Совет за овесните (мој спин) не ги кваси и јади со лажица, сто саата треба да ги џвакаш и многу најадуваат така.

Од кам германските жуто паковање обични, не тие со џанглрашки во нив (мада тоа е моја лична преференца ти кои сакаш моеш)
Ќе стаиш 100г овес во 500г млеко и 1 банана
Блендирај
Пиј (се пие за пола минута место да го гњавиш 10 минути со лажица)
= Бум екстра 700 калории

И тоа не го "јади" ова ко јадење, ова нека ти биде "ужина".
У превод ова + 3-4 солидни оброци

И уште нешто, не претерувај со зеленчукот зашто најадува а нема калории

едит: а за вејот имаш во полео спорт 1400 денари кило веј 80% на my protein
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
Filip, не зимај протеин имаш 57 кг и веројатно со храната веќе внесуваш повеќе од потребното. Џабе пари ќе фрлеш. На тебе ти треба поголем калориски внес, имплементирај калорична храна како мед, путер од кикирики. Суплементи не ти требат.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.410
Момци ајде ако може совет да ми кажете што е најпаметно да направам. Имам проблем што никако не може да качам маса никаква , т.е. за мојата висина (175 цм) имам премалку (57 кг) иако активно (со многу мали паузи) вежбам p90x веќе 2 години, јадам и по 10 белки од јајца после вежбање и со сила јадам некогаш што повеќе храна , ама независно дали вежбам и се хранам највеќе што можам или ете паузирам со вежбање и пак внесувам истата количина на храна, ефектот нема од здебелување, си стојам констатно на бројката од 57-58 кг. Кажете ми совет што е најпаметно да се прави, далеку сум од чечкалица, ама сепак сум слаб и треба да качам бар едно 10кг, а никако не ми трга тоа од рака. Да престанам дома со вежбање да се префрлам на теретана, да земам да пијам нешто протеин whey gold и слични, да се префрлам на некоја друга програма поефективна од дома или што предлагате за солуција? Ако е теретана каде би било најефтино - најсплатливо, некако 1500 месечно не ми се дава. Благодарам однапред :)
istiot problem go imav so kilazata. od 55 kg nemrdav se dodeka ne ja smenav ishranata i ne se frliv na dobar trening so po edna muskulna partia na den. najdobro e da si odis vo teretana i nema veze toa so si 57 kg. si odis si treniras zatebe drugite ne gi gledaj poso pola odniv treniraat po 5-10 godini. ima decki po 16 godini odat vo teretana kaj so treniram i nikogas ne se sporeduvale so ostanatite ednostavno si trenira si zavrsva so treningot si zaminuva. domasnoto vezbanje ne e isto kako vo teretana, izgubiv 2 godini na tegoj praveni od cimento i imav mala povreda na kicma itoa se povrediv so 15 kg,to se desi od neiskustvo od gledanje vezbi na net. vo teretanata imas trener se sto treba ke go prasas ke ti objasni poarno prasuvaj po 100 pati nego da treniras pogresno ti kazuvam od iskustvo. 700 denari mesecno ne se mnogu pari za vo teretana.
pocni prvo 2 meseci so dobra ishrana 4 obroci na den 6 belki na sabajle,1 banana,100 grama oves,100 grama leneno seme vo prav,1 casa mleko izmesajgo vo blender i ispigo. posle 2 sati mozes 100 grama tuna, za rucek 200 grama stek so zlatna mesavina i oriz i 100 grama oves so banana i malce mleko. pred trening oves isto so banana i mleko odis na trening i odma posle trening 50 grama suvo grozje. posle 45 min jadis 3 vareni kompiri ili 150 grama oriz so 150-200 grama stek ili riba. ke si kombiniras eden den to drugio den drugo da nebidi samo stekoj. pred spienje 50 grama badem 50 grama orev i legnisi. ova praktikovajgo 2 meseci i treniraj solidno ke vidis rezultati. ;) mozes da si dodades suplement primer gejner true mass ili serious mass,serious ke te nakreni relativno brzo ali e malce solena cenata 5500 e momentalno 5 kg[DOUBLEPOST=1487658633][/DOUBLEPOST]
istiot problem go imav so kilazata. od 55 kg nemrdav se dodeka ne ja smenav ishranata i ne se frliv na dobar trening so po edna muskulna partia na den. najdobro e da si odis vo teretana i nema veze toa so si 57 kg. si odis si treniras zatebe drugite ne gi gledaj poso pola odniv treniraat po 5-10 godini. ima decki po 16 godini odat vo teretana kaj so treniram i nikogas ne se sporeduvale so ostanatite ednostavno si trenira si zavrsva so treningot si zaminuva. domasnoto vezbanje ne e isto kako vo teretana, izgubiv 2 godini na tegoj praveni od cimento i imav mala povreda na kicma itoa se povrediv so 15 kg,to se desi od neiskustvo od gledanje vezbi na net. vo teretanata imas trener se sto treba ke go prasas ke ti objasni poarno prasuvaj po 100 pati nego da treniras pogresno ti kazuvam od iskustvo. 700 denari mesecno ne se mnogu pari za vo teretana.
pocni prvo 2 meseci so dobra ishrana 4 obroci na den 6 belki na sabajle,1 banana,100 grama oves,100 grama leneno seme vo prav,1 casa mleko izmesajgo vo blender i ispigo. posle 2 sati mozes 100 grama tuna, za rucek 200 grama stek so zlatna mesavina i oriz i 100 grama oves so banana i malce mleko. pred trening oves isto so banana i mleko odis na trening i odma posle trening 50 grama suvo grozje. posle 45 min jadis 3 vareni kompiri ili 150 grama oriz so 150-200 grama stek ili riba. ke si kombiniras eden den to drugio den drugo da nebidi samo stekoj. pred spienje 50 grama badem 50 grama orev i legnisi. ova praktikovajgo 2 meseci i treniraj solidno ke vidis rezultati. ;) mozes da si dodades suplement primer gejner true mass ili serious mass,serious ke te nakreni relativno brzo ali e malce solena cenata 5500 e momentalno 5 kg
eve kako gi pravam ovezot bananata i semeto 16265697_1530184733673173_5438680393813154005_n.jpg
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
19 февруари 2016
Мислења
419
Поени од реакции
84
Дали има теретани во автокоманда Скопје и колку е членарина во нив?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
А за јадење стварно јадам цело време во текот на денот дур не сум прејаден, единствено време кога не јадам е 2-3 часа пред да легнам и пред тренинг саат време за да не ми се слоши. Нешто некоја храна што не ја јадам (да не сум ја набројал), а би помогнала за маса качување. Да се земе протеин, после вежбање заедно со храната да се конзумира, би имало ефект?
да било така нема да си бил 57 кила сеа, пак ке ти кажам не јадеш доволно за својот метаболизам, многу се движиш
еве едуцирај се малце види што е метаболизм, катаболизам и конечно анаболизам кој што ти треба
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Се професионалци станале хмммм... Во денешно време или си бодибилдер или политичар друго ќе да нема...
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.267
Поени од реакции
5.103
Како е најпаметно да се вежбаат мускулите ? Има ли некое правило ? Гледам сите си имаат различни програми, секој си вежва по свој вкус, јас пример вежвам по 2 мускули дневно во теретана, некои викаат по еден е доволен, а некои вежбаат исто по два. Јас одам со гради, грб, друг ден раце(бицепс, трицепс) и трет ден рамо со нозе.
Од проста причина не ги вежвам одделно бидејќи, ако го вежбам посебно секој мускул, дури другата недела ќе ми дојди да го правам пак истиот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom