Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Како е најпаметно да се вежбаат мускулите ? Има ли некое правило ? Гледам сите си имаат различни програми, секој си вежва по свој вкус, јас пример вежвам по 2 мускули дневно во теретана, некои викаат по еден е доволен, а некои вежбаат исто по два. Јас одам со гради, грб, друг ден раце(бицепс, трицепс) и трет ден рамо со нозе.
Од проста причина не ги вежвам одделно бидејќи, ако го вежбам посебно секој мускул, дури другата недела ќе ми дојди да го правам пак истиот.
PPL
full body x3
PHUL
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.114
Додека сме на темава за покачување телесна тежина,да прашам за мислење околу интензитетот на тренингот со кој начин има повеќе резултат - форсирање на поголеми тежини или да си фурам онака рутински колку да ја потрошам енергијата и пак дома да јадам. Вежбам сплит со една мускулна група на ден,горе долу имам средена исхрана имам и резултат не дека немам али после неколку месеци активно вежбање нормално имам зголемување на силата.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Додека сме на темава за покачување телесна тежина,да прашам за мислење околу интензитетот на тренингот со кој начин има повеќе резултат - форсирање на поголеми тежини или да си фурам онака рутински колку да ја потрошам енергијата и пак дома да јадам. Вежбам сплит со една мускулна група на ден,горе долу имам средена исхрана имам и резултат не дека немам али после неколку месеци активно вежбање нормално имам зголемување на силата.
Па ајде да размислеме вака, покачување на тежините се во директна врска со сила\маса на мускулите, тоа мислам јасно е - колку повеке креваш по тежина толку повеке ти растат мускулите и се сголемува општата сила. Значи во генерален случај прогрес на пораст на мускули без покачување на тежините нема да има или ке има многу мал.

Односно мора да сголемуваш тежини со кои што работиш да имаш прогрес во телесна тежина.

Е сега тоа треба да се прави паметно и да разбираш, колку потежок ти е тегот толку повеке мускулни групи уклучуваш кога го креваш, толку помалку удираш вуствари на тој мускул што го работиш.

Еве ке земеме некоја едноставна вежба, кревање право тег на бицепс (straight bar што се вика со тегови), со 10-15 кила тегчиња можеш доста таргетирано да го работиш(барем треба така ако не читуваш), сеа ако креваш 20 кила тег веке мора малце да читуваш, оти нема друг начин да го кренеш(зборам за себе со маса 80-90 кила 180 цм), значи тука оптеретување од тој 20кг тег ти крадат помошни мускули како делтата на рамото, трапеција, исто ке ти се уклучат и мускули стабилизатори на корот, и други. Значи кој процент од тој 20кг тежок тег ке удри баш на мускулот на бицепс многу зависи од техниката, аголот, вежбата и т.н.

Значи спроти тоа тврдење погоре од друга страна - џабе ако немаш техника и не разбираш како ти работи телото да сголемуваш тежини, многу дечки гледам во теретана што работат бицепс со голем кичма-нозе-којзнаешто-читинг е сеа што вежбат кој ги знае дали бицепс или друго. И после викат - е тежина расте а мускулот не расте, епа како ке расте ако вежбата за бицепс креваш со погрешен читинг оти реално не можат да ја кренат таа тежина оти претежка е за нив.
Сега да додадам дека и читинг е дозволен за големи тежини инаку нема друг начин да кренеш ама таму правиш читинг со контрола и разбирање и мора да се разбираш во позитивна/негативна фаза и др. значи тоа е веке по професионален ББ

Значи генерално - мора да покачуваш тежините ама, тоа треба да се прави само ако веке тежината што ја работиш сега можеш да ја креваш следејки ја техника на конкретна вежба и максимално да го таргетираш и оптеретуваш мускулот кој што го работиш.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Па ајде да размислеме вака, покачување на тежините се во директна врска со сила\маса на мускулите, тоа мислам јасно е - колку повеке креваш по тежина толку повеке ти растат мускулите и се сголемува општата сила. Значи во генерален случај прогрес на пораст на мускули без покачување на тежините нема да има или ке има многу мал.
До тука читав надолу не ни планирам, зошто ги учите луѓето да вежбаат на голема тежина? Колку повеќе креваш по тежина толку повеќе ти растат мускулите ти е тотална утка....

Ако сакаш мускули за bodybuilding одиш на правилно повторување на движењето од вежбата со 40-60-80-100 од максималната тежина на кревање. Кратко и јасно max rep ти е последен... А кај powerbuilding, powerlifting е подруга калкулацијата каде што одиш 80-90-100-100 од max rep потоа имаш и други калкулации да не избегам мораш да им правиш шокови на мускулите во секој вид на вежбање... Прво теретаната не е „12-10-8-6“ правило што го правите вие или една група на мускули или 2 групи на мускули кај нас толку се знае затоа 90% се откажуваат после првите 2/3 месеци...


BTW: Ти си алексо фит?
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.470
Поени од реакции
3.276
До тука читав надолу не ни планирам, зошто ги учите луѓето да вежбаат на голема тежина? Колку повеќе креваш по тежина толку повеќе ти растат мускулите ти е тотална утка....
Епа прочитај и надолу пред да коментираш, прашањето ти е одговорено. Убаво е објаснето све во постот, јас колку што гледам нема никакви грешки.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Епа прочитај и надолу пред да коментираш, прашањето ти е одговорено. Убаво е објаснето све во постот, јас колку што гледам нема никакви грешки.
Сега да додадам дека и читинг е дозволен за големи тежини инаку нема друг начин да кренеш ама таму правиш читинг со контрола и разбирање и мора да се разбираш во позитивна/негативна фаза и др. значи тоа е веке по професионален ББ

Додека не е професионален ББ до тогаш треба да се деформира? Или се дава целосно објаснување ако можиш да помогниш ако не можиш поубо не почнувај, јас ова го кажувам од искуство што следев по форуми и си правев грешки. Јас искрено ве ценам сите вас и се тоа не сакам никој да има лошо мислење за мене или јас за него но пред се мора да се разбериме ова ти е како да му кажеш на некој дека фудбалот е само трчање по топка, другото е професионален фудбал...

Сеуште како држава сме слаби, се што се гледа на јутуб, гугл не е точно т.е се што лета не се јади...
 
Член од
19 март 2012
Мислења
383
Поени од реакции
210
За максимален мускулен раст мора да се зголемуват тежини и волумен. Не можеш да очекуваш да растат мускулите ако секој тренинг вежбаш со ист интензитет и волумен.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.470
Поени од реакции
3.276
Сега да додадам дека и читинг е дозволен за големи тежини инаку нема друг начин да кренеш ама таму правиш читинг со контрола и разбирање и мора да се разбираш во позитивна/негативна фаза и др. значи тоа е веке по професионален ББ

Додека не е професионален ББ до тогаш треба да се деформира? Или се дава целосно објаснување ако можиш да помогниш ако не можиш поубо не почнувај, јас ова го кажувам од искуство што следев по форуми и си правев грешки. Јас искрено ве ценам сите вас и се тоа не сакам никој да има лошо мислење за мене или јас за него но пред се мора да се разбериме ова ти е како да му кажеш на некој дека фудбалот е само трчање по топка, другото е професионален фудбал...

Сеуште како држава сме слаби, се што се гледа на јутуб, гугл не е точно т.е се што лета не се јади...
Да тоа му е малце глупо кажано, мислам дека лошо се изразил ама другото генерално според моето знаење и искуство е точно, затоа ти реков прочитај го до крај :)

Sent from my A8 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.440
Поени од реакции
35.993
FID спроти ветеринарна болница,800ден.
ааааа тука лежи зајакот, сега ми е јасно зашто тераш 16 годишници да се пумпаат со протеини и да одат во теретана, јас сум трол ако мислам поинаку, ааааа значи ти тоа од комерцијални цели ме навредуваш (y)
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ако те интересира нешто поврзано со бодибилдинг прашај, ако не бе тролај.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.440
Поени од реакции
35.993
Ако те интересира нешто поврзано со бодибилдинг прашај, ако не бе тролај.
јас бев инструктор по аеробик и фитнес( моментално на зумба фитнес) посетував и теретана и плус сум медицинско лице, така да со тоа тролај на патикава сте ми се качиле ... обожавам маж со дисциплина на тело, моделиран во теретана, но немојте на 16 годишник да укажувате пиење на протеини, кој одвај му пораснале влакненца како маж :facepalm:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.901
Поени од реакции
35.744
ааааа тука лежи зајакот, сега ми е јасно зашто тераш 16 годишници да се пумпаат со протеини и да одат во теретана, јас сум трол ако мислам поинаку, ааааа значи ти тоа од комерцијални цели ме навредуваш (y)
Рекламирањето на теретаните ми е секундарен бизнис, од таму земам само процент, иначе работам како макро со вакви просперитетни моми како тебе.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.440
Поени од реакции
35.993
Рекламирањето на теретаните ми е секундарен бизнис, од таму земам само процент, иначе работам како макро со вакви просперитетни моми како тебе.
уф, јас мислев дека изгледаш подобро, штом си макро тешка работа, инаку благодарам за понудата ја ценам твојата помош, но работам сама се уште директно наплатувам немам потреба од посредник :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom