Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

E

Epsilon

Гостин
Јас после пауза од 3 месеци, решив да почнам во теретана ( претходно имав вежбано можеби година ипол активно и претходно се занимавав со трчање, фудбал, и вежбање во домашни услови, стомачни, склекови и со рачни тегови).

Сакам да сменам малку, односно да вежбам 3 пати неделно во теретана и секој ден да вежбам full body. Дали тоа би било подобро отколку онаа програма што си ја следев, бицепс гради, нозе рамо, грб и трицепс?

Ако може некој да ме посоветува и каже мислење околу и даде некоја програма за full body, 3 days per week? :D
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Ако може некој да ме посоветува и каже мислење околу и даде некоја програма за full body, 3 days per week? :D

https://www.youtube.com/playlist?list=PL_UAXxDwtUkFQBCxL3gZ-zdz7anyz-g-y

Повели, да коментирам ќе биди залудно оти овдека има луѓе што наведуваат погрешно и тврдат погрешно...

Немора да ме спомнеш, ова е форум така да можам да реплицирам на кого сакам. Инаку ти беше тој што реагираше во смисла дека е “лудост“ да се конзумира 200г туна дневно мислејки дека твојата програма е “перфектна“ па јас затоа ти реплицирав дека и во твојата листа има 2-3 работи што други би рекле дека е лудост и не се препорачуваат да се конзумираат секојдневно.
Друже не 2-3 работи, туку се е прскано колкано... Освен ако не си имаш мини фарма... Малце пребарувај, истражувај информирај се и биди ПИСМЕН и после дојди да ми објаснуваш.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
https://www.youtube.com/playlist?list=PL_UAXxDwtUkFQBCxL3gZ-zdz7anyz-g-y
Повели, да коментирам ќе биди залудно оти овдека има луѓе што наведуваат погрешно и тврдат погрешно...
Побара full body, ти му даваш split :bravobe:

@Epsilon само напиши 3 days full body workout на Гугл и одбери си некоја програма што највеќе ти се допаѓа. Јас ја следев 5x5 Stronglifts но таа е повеќе за сила отколку за бодибилдинг.
 
G

Goldie

Гостин
https://www.youtube.com/playlist?list=PL_UAXxDwtUkFQBCxL3gZ-zdz7anyz-g-y

Повели, да коментирам ќе биди залудно оти овдека има луѓе што наведуваат погрешно и тврдат погрешно...

Друже не 2-3 работи, туку се е прскано колкано... Освен ако не си имаш мини фарма... Малце пребарувај, истражувај информирај се и биди ПИСМЕН и после дојди да ми објаснуваш.
Абе неписмен еден види прво што ти побарал човекот а ти што му даваш, правиш разлика помеѓу full body и split тренинг ?

Инаку тебе можам професор да ти бидам во овие работи, „писмениот“ ти се имаш информирано единствено преку рандом сајтови на интернет :pos:
Затоа ти викам полека со советите кога кажуваш на некого дека е лудост 200 грама туна дневно а во исто време јадеш 3-4 јајца дневно, 200 грама пилешко итн
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
Дали си аматер? Јас како што гледам ти проближно внесуваш околу 4 грама на протеин на 1 килограм... На што сакаш биди па и на стероиди, внимавај еве да не гракам на секое јас од неправилна исхрана си го зафркав здравјето мој совет:
Оброк број 1. - Овесни снегулки 100 грама со гејнерот кој го пиеш една доза или тие 50 грама протеин (Одприлика 800 kcall со 100 грама јаглено хидрати *едноставни и сложени јх* и 60 грама протеини).
Ужина број 1. - 1 Банана.
Оброк број 2. - 3-4 јајца кајгана со изварка 50 грама и нормално нискомастен јогурт 250 мл.
Ужина број 2. - Јаболко со брусница...
Оброк број 3. - 100 грама макарони или шпагети (најубо ти е 50 грама кашкавал).
Ужина број 3. - Другата доза што си ја правиш со гејнерот.
Тренинг - Ако имаш повеќе парички земи си амино...
Ужина број 4 - Протеински шејк со малце декстроза и креатинче.
Оброк број 4. - Пилешко 200 грама со ориз 100 грама и златна мешавина 50 грама.
Оброк број 5. - 300 мл млеко со 2/3 кришки црн леб. (Последен оброк)

-И гледај вода да пиеш премногу и добар сон, ако си во можност лапни и едни мултивитамини, ако не се лажам овдека ти се ослободува некои си 100 денари од парите за храна што ќе ги трошеше...


Туна во количина од 200 грама дневно? Тоа е лудост, зарем не си читал ништо поврзано со морската храна поготово за туната?



Бато кај ги најдубаш овие јајца со 8 грама протеин? Јас немам сретнато со над 6.8 грама протеини...
kamko extra jajce :) vo site marketi na kam :) pisuva edno jajce 75 grama sodrzi 9,3 grama na protein i 2.7 jgh. a vo 100 gramsko jajce 12 grama na proteini. fakticki 75 grama jajce vareno samo belka ima 6-7 grama na proteini. bass se golemi jacata od kam market za razlika od ovie na pazar
Дали си аматер? Јас како што гледам ти проближно внесуваш околу 4 грама на протеин на 1 килограм... На што сакаш биди па и на стероиди, внимавај еве да не гракам на секое јас од неправилна исхрана си го зафркав здравјето мој совет:
Оброк број 1. - Овесни снегулки 100 грама со гејнерот кој го пиеш една доза или тие 50 грама протеин (Одприлика 800 kcall со 100 грама јаглено хидрати *едноставни и сложени јх* и 60 грама протеини).
Ужина број 1. - 1 Банана.
Оброк број 2. - 3-4 јајца кајгана со изварка 50 грама и нормално нискомастен јогурт 250 мл.
Ужина број 2. - Јаболко со брусница...
Оброк број 3. - 100 грама макарони или шпагети (најубо ти е 50 грама кашкавал).
Ужина број 3. - Другата доза што си ја правиш со гејнерот.
Тренинг - Ако имаш повеќе парички земи си амино...
Ужина број 4 - Протеински шејк со малце декстроза и креатинче.
Оброк број 4. - Пилешко 200 грама со ориз 100 грама и златна мешавина 50 грама.
Оброк број 5. - 300 мл млеко со 2/3 кришки црн леб. (Последен оброк)

-И гледај вода да пиеш премногу и добар сон, ако си во можност лапни и едни мултивитамини, ако не се лажам овдека ти се ослободува некои си 100 денари од парите за храна што ќе ги трошеше...


Туна во количина од 200 грама дневно? Тоа е лудост, зарем не си читал ништо поврзано со морската храна поготово за туната?



Бато кај ги најдубаш овие јајца со 8 грама протеин? Јас немам сретнато со над 6.8 грама протеини...
Дали си аматер? Јас како што гледам ти проближно внесуваш околу 4 грама на протеин на 1 килограм... На што сакаш биди па и на стероиди, внимавај еве да не гракам на секое јас од неправилна исхрана си го зафркав здравјето мој совет:
Оброк број 1. - Овесни снегулки 100 грама со гејнерот кој го пиеш една доза или тие 50 грама протеин (Одприлика 800 kcall со 100 грама јаглено хидрати *едноставни и сложени јх* и 60 грама протеини).
Ужина број 1. - 1 Банана.
Оброк број 2. - 3-4 јајца кајгана со изварка 50 грама и нормално нискомастен јогурт 250 мл.
Ужина број 2. - Јаболко со брусница...
Оброк број 3. - 100 грама макарони или шпагети (најубо ти е 50 грама кашкавал).
Ужина број 3. - Другата доза што си ја правиш со гејнерот.
Тренинг - Ако имаш повеќе парички земи си амино...
Ужина број 4 - Протеински шејк со малце декстроза и креатинче.
Оброк број 4. - Пилешко 200 грама со ориз 100 грама и златна мешавина 50 грама.
Оброк број 5. - 300 мл млеко со 2/3 кришки црн леб. (Последен оброк)

-И гледај вода да пиеш премногу и добар сон, ако си во можност лапни и едни мултивитамини, ако не се лажам овдека ти се ослободува некои си 100 денари од парите за храна што ќе ги трошеше...


Туна во количина од 200 грама дневно? Тоа е лудост, зарем не си читал ништо поврзано со морската храна поготово за туната?



Бато кај ги најдубаш овие јајца со 8 грама протеин? Јас немам сретнато со над 6.8 грама протеини...
[DOUBLEPOST=1487255536][/DOUBLEPOST]jadenje tuna sekoj den ne e preporaclivo poso site znaeme sojma vnatre :D osven ako e rio mare ali cenata i e solena za sekoj den da se jadi i taja ne e bass za sekoj den da se jade.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.685
Рио Маре туната е со ист или сличен вкус како и туната од Кам, не е ништо подобра а е 20ден поскапа (според мој вкус), иначе туната не се препорачува секојдневно зашто може да доведе до труење со жива, поради живата во самите риби. Не значи дека ако јадеш секој ден може да се отруеш и да умреш али во подолг период секојдневно ако конзумираш туна може да имаш проблеми поради поголема количина на жива во телото.
Иначе протеинот во јајцето е поделен скоро пола-пола и во жолчката и во белката, така да ако изедеш само белка не внесуваш 6-7 грама протеин туку "само" 4-5.( Доколку декларацијата од КАМ е точна).
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
Рио Маре туната е со ист или сличен вкус како и туната од Кам, не е ништо подобра а е 20ден поскапа (според мој вкус), иначе туната не се препорачува секојдневно зашто може да доведе до труење со жива, поради живата во самите риби. Не значи дека ако јадеш секој ден може да се отруеш и да умреш али во подолг период секојдневно ако конзумираш туна може да имаш проблеми поради поголема количина на жива во телото.
Иначе протеинот во јајцето е поделен скоро пола-пола и во жолчката и во белката, така да ако изедеш само белка не внесуваш 6-7 грама протеин туку "само" 4-5.( Доколку декларацијата од КАМ е точна).
kolku grama e taja kamko tunata? ja koristam vejke 3-4 dena bass ima dobar vkus a i evtina e :)
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Побара full body, ти му даваш split :bravobe:

@Epsilon само напиши 3 days full body workout на Гугл и одбери си некоја програма што највеќе ти се допаѓа. Јас ја следев 5x5 Stronglifts но таа е повеќе за сила отколку за бодибилдинг.
Не зачитав дека пишал стрикно само full body :cool::P

kolku grama e taja kamko tunata? ja koristam vejke 3-4 dena bass ima dobar vkus a i evtina e :)
23 ако не се лажам на 100 грама е таа, мене најдобра ми е Бадуко некако највкусна ама повеќе користам сардина од Queen една бела што е ептен е вкусна и мали парчина се со кромидче мммм... :D:D
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
Не зачитав дека пишал стрикно само full body :cool::P



23 ако не се лажам на 100 грама е таа, мене најдобра ми е Бадуко некако највкусна ама повеќе користам сардина од Queen една бела што е ептен е вкусна и мали парчина се со кромидче мммм... :D:D
ke ja pobaram da smenam malce :D zemav gotova riba oslic od vero ali mava nekoja mirizba a i kako bez vkus e. gi pretopluvat kizne so mu pravat vaka poarno mi e tuna a i neam vrem da gotvam riba :D
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
ke ja pobaram da smenam malce :D zemav gotova riba oslic od vero ali mava nekoja mirizba a i kako bez vkus e. gi pretopluvat kizne so mu pravat vaka poarno mi e tuna a i neam vrem da gotvam riba :D
Барај ја Бадуко црвената ако имаш некогаш потреба од повеќе протеини на 100 грама имаш 29 грама протеин а тежи околу 150 грама чиста (185 грама со се внатре маслото...) а и поевтина е од плавата за 10/15 денари...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Кога сме веќе кај туна дали има кај нас негде туна во вода? Ми се смачи од гадниве соини масла веќе :sick:
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.685
Imam nekolku pati sretnato ama epten oddamna tuna vo voda, duri ne mi ni teknuvaa kako izgledase konzervata nitu od kade sum ja kupil. Inace za sveza t.e. smrznata riba jas gi preferiram od Metro imaat dobri ceni t.e. epten se eftini a ubavi se na vkus.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Ако зборите за оваа, добра е, врши работи, и јас земам ваква.. а другата (којзнае што има внатре) е добра така за кучето, еднаш неделно да се наслади :icon_lol:
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Ако зборите за оваа, добра е, врши работи, и јас земам ваква.. а другата (којзнае што има внатре) е добра така за кучето, еднаш неделно да се наслади :icon_lol:
A зошто мислиш дека не чини втората, поефтина е? Од Blue Sea земам ослич и полок филети, добри се, ваљда и таа туна им е ОК.
A најлоша туна што во живот ја имам пробано беше некоја од Даути комерц или така нешто, коски во неа имаше xD
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
A зошто мислиш дека не чини втората, поефтина е? Од Blue Sea земам ослич и полок филети, добри се, ваљда и таа туна им е ОК.
A nајлоша туна што во живот ја имам пробано беше некоја од Даути комерц или така нешто, коски во неа имаше xD
Пробај ја баш утре, 20 денари отприлика е сината, па врати се со коментар :icon_lol:

Не, шала на страна, секогаш кога се купува туна треба да се обрати внимание што пишува на конзервата, дали "цели парчиња туна" или "сецкана туна".. оваа втората има се, само туна нема. Од искуство ти зборам, не сакајќи имав земено од Бадуко сецкана туна и беше едно од најгадните нешта што сум ги пробал, горчеше, како да јадеш живи изнутрици.. не ни знам како да го опишам. Не е до фирмата, едно време во КАМ имаше од Black Sea туна во цели парчиња (не како оваа зелената, сецкана) и беше океј, слична на оваа сега што е, КАМКО.[DOUBLEPOST=1487287809][/DOUBLEPOST]

п.с во целите парчиња очигледни се парчињата туна, а сецканата е нешто како мелено месо, а се наоѓаат и по некои бели парчиња, ваљда мелени коски :sick: а и потемна е...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom