Блуз

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Каже те ми дали некој го има гледано "Crossroad"? Со глумецот од Карате Кид(да ме убиеш не ми текнува како се вика у моментов), каде што главна тема е легендата за Роберт Џонсон и неговиот пакт со ѓаволот....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.697
Поени од реакции
3.047
Јас. Ралф Мачио. За Роберт Џонсон е филмот.

П.С. Инаку, Стиви Реј со својата музика, начин на живот, идеи, не претставува блуз. Неговата музика воопшто не е вистински блуз. Тоа е мјаукање.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Јас. Ралф Мачио. За Роберт Џонсон е филмот.

П.С. Инаку, Стиви Реј со својата музика, начин на живот, идеи, не претставува блуз. Неговата музика воопшто не е вистински блуз. Тоа е мјаукање.
Стиви е тексашанец(Остин), неговиот жанр се вика Texas Blues и е многу поенергичен и по дисторзиран за разлика од блузерите шо доаѓаат од Мисисипи и Мемфис така да неблузер малку е грбо кажано и не знам дали е мјаукање неговото свирење....
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
25
Јас. Ралф Мачио. За Роберт Џонсон е филмот.
Инспириран е од Џонсон и неговиот ,,пакт со ѓаволот‘‘. А, филмот е за Вили Браун, хармоникаш кој свирел со Џонсон.


[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=vRfMmCG0DQc&feature=related[/MEDIA]
 

Unknown Artist

I reject your reality and substitute my own.
Член од
16 ноември 2007
Мислења
322
Поени од реакции
15
Ја го сакам периодот од 50-те до некаде крајот на 70-те.

Muddy Waters... - John Lee Hooker... -
...and the one and only B.B. King.A rare look at BB in 1970 while in the studio in Miami, FL.
Notice no cymbals on the drum kit.
 
Член од
21 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
8
"Joliet" Jake Blues !!!!
ne sum neshto mn iskusen vo bluzov ali slusham od vreme na vreme onaka za opushtanje.
muzika za respekt so mn istorija
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
808
Некад коа иам време знам да го слушнам B.B.King , а и да си засвирам некое блуз делче на гитара
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
221
Моментално ми свири ова...

 
J

Johnny Stulic

Гостин
sega brzo gi gledav Bobby Rush i Billy Gibson,odlicen e Bobby vo zivo so samiot fakt so ima 75 godini,a se odnesuva na scena kako adolescent
 

Medea

Облинеса
Член од
25 април 2007
Мислења
2.900
Поени од реакции
3.262
пред некој ден слушав Скипи Џоунс, со John the elevator, песна од 30ти, а ја преработија депеш мод и стварно ми остави впечаток, многу е некако..силна
 
Член од
15 март 2008
Мислења
540
Поени од реакции
43
Edna od podobrite bluz pesni sto sum ja slusnal e "The Thrill is Gone"
od B.B.King

vredi da se slusne
a vie ako go smestuvate Jimi Hendrix kako bluzer,togas i Led Zeppelin
se bluzeri.bidejki imaat nekolku pesni so bluz postava
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
I just love tha blues

btw obozavam da sviram blues na gitara
 
Член од
3 мај 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Aj ako moze nekoj da dade storija za ISTORIJATA NA BLUZOT na MAKEDONSKI plsss mi treba ITNO !!! fala unapred :)
 
На врв Bottom