Блуз

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
167
Мене John Lee Hooker најмногу ми фаќа уфце, бар сега за сега.

 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Еве ја и Boom Boom!!!! Hooker :helou:

 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
25
Кавер верзија на ,,Good Morning Little School Girl" од страна на Dereck Tracks Band, беа кај нас на минатиот џез фест. =)

 

moskva_bojan

Kirk Hammett
Член од
28 јануари 2007
Мислења
470
Поени од реакции
3
блуз се поштуе! блуз е музика која може да расположи човек и затоа покрај она што у главном слушам(рок и метал), слушам и блуз, највеќе B.B. King
 
R

reactive89

Гостин
Вчера бев на блуз свирка, беше прекрасно... немам коментар...
Блуз највеќе поштуем :)
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.708
Поени од реакции
808
Основата на Металот, лежи у блузот..
 
Член од
28 февруари 2008
Мислења
19
Поени од реакции
3
jas slusam JAZZ i neli vo eden od negovite zanrovi spagja i bluzot... definitvno neverojatna muzika, retko koj ja razbira i toa e mn steta... Waits a mn dobar... vi preporacuvam da pobarate neso od nego... zivotot ke vi go razubavi :D
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Основата на Металот, лежи у блузот..
malce bi go razgranicil ova........

bluzot e osnovata na rock'n'rolot a metalot e podvid na rock'n'roll.......

a inace,obozavam da go slusam i sviram............

relaksiracki e mnogu bidejki sve voglavno se vrti okolu 3 akordi i se dobiva melodija koja sekogas kje e prijatna za uvo.........
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
25
jas slusam JAZZ i neli vo eden od negovite zanrovi spagja i bluzot... definitvno neverojatna muzika, retko koj ja razbira i toa e mn steta... Waits a mn dobar... vi preporacuvam da pobarate neso od nego... zivotot ke vi go razubavi :D
Тоа би отворило многу размисли, али не, блузот не спаѓа таму.
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
13
Поени од реакции
0
stevie ray voughn a ubedlivo najbolje ali pokraj nego moze da se stavat ry cooder john mayal i clapton
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
10.770
Поени од реакции
8.646
Покрај веќе традиционалните и премногу исфурани фаци слушнете и нешто од
Mance Lipscomb, Robert Johnson, Gary Moore, John Hammond, Jimmie Vaughan, Billy Gibbons, Eddie Taylor, Robert Nighthawk... :)
А би препорачал и еден многу профи албум од Jethro Tull - "This was" кои иако премногу експериментираат од секогаш со стилот, не го изоставиле и блузот :wink:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.209
хахаха на што све денес му се лепи етикета “блуззз“, црни наочари електрични гитари .......

Кралевите на блузот, оние чии имиња денес се заборавени од повеќето “(б)лузери“ умираа во 50 сетите и 60 сетите како невработени сиромашни, од туберколоза и без пари а создадоа музика која и ден денес млади ја обработуваат и препејуваат млади и енергични блузери со електрични фендери.
Сакам да му одадам почит на една плејада на блуз мајстори, кои твореа во 20сетите, 30 сетите и да ви препорачам да ги слушнете. Skip James, Elizabeth Cotten, Mississipi John Hurt, Blind Willie Johnson, Charley Patton, Victoria Spivey, Memphis Minnie, Memphis Jug Band, Blind Boy Fuller... и редица други кои го живееја блузот за кој пееја (за разлика од модерните кој блузот го проучуваат од книги и на курсеви) 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.209
Една од попознатите блуз теми, како изгледа во оригинал:


И нешто што го слушам редовно:

 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Една од попознатите блуз теми, како изгледа во оригинал:

Роберт Џонсон и пактот со ѓаволот :tapp: глупости... типот има снимено 29 песни, има само 2 фотографии од него, извод од матична книга на родени и милион приказни од луѓе шо патувале и свиреле со него ..се смета за најголемиот делта блуз изведувач, Ерик Клептон има 2 албуми со преработки на негови песни...
 
На врв Bottom