Блуз

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Темата е посветена на сите слушатели и уживачи во блузот.

Најпрво рандом вики информации за потеклото на овој правец;

Блузот се јавува во афро-американските заедници во САД ( Мисисипи), а своите корени ги влече од духовната музика, химните и работните тактизирани песни на робовите на плантажите за памук. По укинувањето на роптството се поврзува со т.н. ,,црнечка музика‘‘.
Зборот ,,blues" доаѓа од ,,the blue devils" и означува тага и депресија. Првите блуз музичари се: В.Ц. Хенди, Џо Тарнер, Бади Гај, Роберт Џонсон. Исто така, има и први блуз-музичарки меѓу кои Мами Смит, Гертруда Ма' Рејни, Беси Смит итн. =)
Секако, потоа се јавуваат и нови блуз музичари кои ќе создадат различни стилови на блузот. Muddy Waters( кралот на електричниот блуз), Sonny Boy Williamson, Robert Johnson, подоцна кралот Б.Б. Кинг, John Lee Hooker и многу нормално Stevie Ray Vaughan, Etta James, Janis Joplin, Jimi Hendrix итн.МАДИ ВОТЕРС ...I got my Mojo working

КРАЛОТ ...Everyday I have the blues

ХЕНДРИКС
Well I wish, I was a catfish
swimin' in the blue see
I have all you pretty woman
fishin' after me
showin' up after me...


ЏОПЛИН ...Kozmic blues
[media]http://www.youtube.com/watch?v=HQ8AcEYTEFY&feature=related[/media]
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.054
Kade ti e Screamin' Jay Hawkins???

Stevie Ray Vaughan e nebluzer. No me gusta!
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Човек кој отсекогаш имал огромен осет за блуз:

[media] [/media]
Ерик Клептон. Закон чоек, стварно.

И Гери Мур може да го бапнеме тука некаде, има бааги свирки со B.B. King, значи не е за фрлање. :)
 

Negatifo

...keep Jazzing...
Член од
25 мај 2005
Мислења
180
Поени од реакции
4
Добра тема! :) Еве и јас да се вклучам во неа, со надополнување на листата на познатите блуз музичари.
[media]http://youtube.com/watch?v=iVfzkoNQB88[/media]
и нешто поново и не очекувано :)
[media]http://www.youtube.com/watch?v=tHwjLS0Zz9E[/media]
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Еве уште еден линк ова е Бони Рејт една постара блуз госпоѓа овде свири на tribute za Stevie Ray Vaughan жената свири исклучиво со слајд(односно устинка пресечена од пивско шише)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.054
Ne mise svigja, ama i nebluzer e vo vistinskata smisla na idejata.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Да ти кажам право со поише луѓе шо слушаат блуз иам праено муабет и скоро на никој не им се свиѓа.....

Зашто не знам..

Во која смисла на идејата? Кажи ми зошто мислиш дека е неблузер?
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
66
За мене од секогаш Џими Хендрикс бил цар, но сепак ББ Кинг, Џоплин,и Клептон се мн добри.И голем поздрав до девојката која ја отвори темата, денес ретки се блузерите, а поретки блузер-ките.
 

Steve Ray

Texas Huriccane
Член од
24 ноември 2007
Мислења
1.131
Поени од реакции
182
Steve Ray e najbolji
Па според ББ Кинг и уште некој блузер од постарата генерација и самиот Ерик Клептон што е од поновите имаат кажано дека Стиви Реј Вон е најдобриот блуз гитарист(од поновата генерација) што го имаат некад слушнато... значи гитарист (да не ме сватите погрешно дека го праам бог или така нешто)
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.477
Поени од реакции
14.651
Знам дека некој ќе пропуштам ама еве оние што ми текнаа без некаков посебен ред по тоа колку ми значат како музичари.


 • John Lee Hooker
 • Billie Holiday
 • John Mayall
 • B.B. King
 • Bessie Smith
 • Muddy Waters
 • Nina Simone
 • Koko Taylor
 • Charley Patton
 • Janis Joplin (иако повеќе во рок си ја вбројувам нејзе)
 • Stevie Ray
 

MorrisonKA

You need a fucking hobby, bitch!
Член од
23 март 2007
Мислења
815
Поени од реакции
27
Целта на темата не е кој е најбољи, или кој е неблузер, задржете се на уживањето сепак станува збор за блуз. =)

[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=rOyj4ciJk34[/MEDIA]

[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=DFRMBWgyH-M[/MEDIA]

[MEDIA]http://www.youtube.com/watch?v=fEI8kE-ndLM[/MEDIA]
 

Kajgana Shop

На врв Bottom