Барате некој закон?

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ме интересира дали некој е запознат со тоа- кој користи бенефициран стаж кај нас и условите за негово пропишување.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Ме интересира дали некој е запознат со тоа- кој користи бенефициран стаж кај нас и условите за негово пропишување.
Додека не се изјасни некој стручен за областа можеш да го погледнеш Законот за пензиското и инвалидското осигурување или ѕирни на страната на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на РМ - www.piom.com.mk.
Мислам дека во Законот за ПИО има наведено категории на корисници на бенефициран стаж.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Betty Boop ти благодарам на одговорот ,но сепак неможев таму да пронајдам она што барам,па затоа ако имаш некаква друга информација те молам -пиши .Истото важи и за сите други од форумов - придонесете малку со ваши информации .
 
Член од
15 април 2007
Мислења
27
Поени од реакции
0
Цитат:
Напишано од @cool@
Ме интересира дали некој е запознат со тоа- кој користи бенефициран стаж кај нас и условите за негово пропишување.

Jas ne sum mnogu strucen, no aj ke ti kazam vo Makedonija koi koristat beneficiran staz:
MVR, Ministerstvo za odbrana, Rudarite i soferite kolku sto jas znam od opsta kultura i toa site so razlicna stavka. A za uslovite za toa koj treba d a go koristi toj beneficiran staz treba nekoj drug pokompetenten od mene da ti kaze ili baraj care na drugo mesto od strucni ljuge - advokati, pravnici itn... tie moze znaat a moze i ne :)
A isto taka mislam oti toa ne e propisano so zakon za penzisko i invalidsko osiguruvanje i oti ne e propisano so zakon tuku so nekoj drug vid na uredbi ili pravilnici i toa interno vo ramkite na ministerstvata.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Na osigurenicite vo Ministerstvoto za odbrana i na sluzba vo postojaniot sostav na Armijata na Republika Makedonija (vojnici po dogovor, pomladi oficeri i oficeri i graganski lica na sluzba na armijata) stazot na osiguruvane im se smeta so zgolemeno traene.
Na ovlastenite sluzbeni lica, vo smisla na propisite za vrsenje na vnatresnite raboti, stazot na osiguruvane im se smeta so zgolemeno traenje i rabotnicite na Ministerstvoto za vnatresni raboti koi rabotat na rabotni mesta cija sto tezina i posebni uslovi pod koi tie se vrsat.
Prava od penzisko i invalidsko osiguruvane pod posebni uslovi ima i lice progonuvano i zatvoreno za ideite na samobitnosta na makedonskiot narod i negovata drzavnost.
Mislam deka toa e se.Barem taka vikase zakonot koga jas ucev Trudovo pravo.Sega ako ima izmeni,ne znam.Ako te interesira za posebni raboti(kolku se broi,godini meseci i sl)kazi.
Ako mozes pa pisi go konkretniot slucaj.Moze taka nekoj tocno ke znae..


 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
SPARTACUS i THE LADY
ви благодарам за времето што го одвоивте за да ми одговорите и разјасните .Ме интересира кои параметри одлучуваат за влез во групата вработени со бенефициран стаж .
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
SPARTACUS i THE LADY
ви благодарам за времето што го одвоивте за да ми одговорите и разјасните .Ме интересира кои параметри одлучуваат за влез во групата вработени со бенефициран стаж .
Кои параметри...
Опасност која постои на тоа работно места (пожарникари, полицајци...)
Можност за појава на професионални заболувања (некој кој работи со опасни материи како олово, азбест, и сл. канцерогени материи)
Обично на тој начин се утврдува дали односниот работник на тоа раб. место ќе има бенефициран раб. стаж
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.015
Поени од реакции
595
ej super e ova mene me interesira pravo
ke pokisnam malku na stranava:vozbud:
 
Член од
3 октомври 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
bas mi e drago sto ima tolku pravnici koko i zainteresirani za pravoto na ovovj forum!inaku jas sum apsolvent na pf i ke mi bide drago da diskutirame na temite od ovaa oblast:)
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Se izvinuvam mala digresija.. ali neznaev kaj da pisam.. pa mislam deka moze i tuka da prasam.. dali ke moze nekoj da najde.. ili ako ima da mi prati po PP ili na msn da mi prati.. nesto za posredna demokratija.. nesto kako proekt toa.. i za oblici na vladeenje.. ako ima nekoj nesto neka mi pise PP fala odnapred :)
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
25
Moze li nekoj da mi go najde zakonot za uvoz na avtomobili od stranstvo? Ke bide najdobro ako moze po pp da mi prati ako ne na post...fala odnapred.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Мака ми е да одам до авто школиве да прашувам, па можеби некој од овде знае. Колку години е потебно да имам за да почнам да полагам за кола? Ако може преку ПП да ми пратите одговор. Фала многу.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Se izvinuvam mala digresija.. ali neznaev kaj da pisam.. pa mislam deka moze i tuka da prasam.. dali ke moze nekoj da najde.. ili ako ima da mi prati po PP ili na msn da mi prati.. nesto za posredna demokratija.. nesto kako proekt toa.. i za oblici na vladeenje.. ako ima nekoj nesto neka mi pise PP fala odnapred :)
Такво нешто можеш да најдеш во книгите за правен, како ,,Вовед во Право,, и Уставно право.
Ако можеш да ги најдеш од негде.
 

Raul Duke

*Mostly Harmless*
Член од
5 април 2008
Мислења
50
Поени од реакции
2
Zdravo forumdzii, gleam deka imate dosta luge sto se razbiraat od pravo, i iako jas sum veke treta godina na praven fakultet, se sramam da kazam deka nemozam da go najdam vo e-verzija delot od krivichniot zakon koj gi regulira prekrshocite za proizvodstvo i distribucija na drogi i opojni sredstva.

Dali moze nekoj da me upati kade bi mozel da go najdam, bi mi se nasol kako od akademski taka i od praktichen pogled :)

Blagodaram
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Zdravo forumdzii, gleam deka imate dosta luge sto se razbiraat od pravo, i iako jas sum veke treta godina na praven fakultet, se sramam da kazam deka nemozam da go najdam vo e-verzija delot od krivichniot zakon koj gi regulira prekrshocite za proizvodstvo i distribucija na drogi i opojni sredstva.

Dali moze nekoj da me upati kade bi mozel da go najdam, bi mi se nasol kako od akademski taka i od praktichen pogled :)

Blagodaram
тоа е член 215 и 216 од кривичниот законик.

Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични
дроги, психотропни супстанции и прекурсори
Член 215
(1)Тој што неовластено произведува, преработува, продава или нуди на продажба или заради продажба купува, држи или пренесува или посредува во продажба или купување или на друг начин неовластено пушта во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и пре курсори, ќе се казни со затвор од една до десет години.
(2)Ако делото од став 1 го извршиле повеќе лица или сторителот на ова дело организирал мрежа на препродавачи или посредници, сторителот ќе се казни со затвор најмалку пет години.
(3)Тој што неовластено прави, набавува, посредува или дава на употреба опрема, материјал или супстанции за кои знае дека се наменети за производство на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори, ќе се казни со затвор од една до пет години.
(4)Сторителот од став 2, со исклучок на организаторот, кој ќе го открие делото или ќе придонесе за неговото откривање, ќе се ослободи од казна.
(5)Ако делото од став 1 го стори правно лице, ќе се казни со парична
казна. Наркотичните дроги, психотропните супстанции и прекурсорите, како и подвижните или недвижните предмети употребени за нивно правење, пренесување или растурање, ќе се одземат.
Овозможување на употреба наркотични дроги

Член 216
(1)Тој што наведува друг на уживање наркотични дроги и прекурзори или му дава наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори да ги ужива тој или друго лице или ќе стави на располагање простории заради уживање наркотични дроги и психотропни супстанции или на друг начин му овозможува на друг да ужива наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори, ќе се казни со затвор од една до пет години.
(2)Ако делото од став 1 е сторено спрема малолетник или спрема повеќе лица или предизвикало особено тешки последици, сторителот ќе се казни со затвор од една до десет години.
(3)Наркотичните дроги, како и подвижните или недвижните предмети
употребени за нивно пренесување или растурање, или посебно наменети или ставени за употреба, ќе се одземат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom