Барате некој закон?

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Da strumics se obidov i go najdov Zakonot za zdravstveno osiguruvanje.

Go ima i zakonot za penzisko, no ima mnogu promeni i dopolnuvanja, a nema prechisten tekst, pa mislev nekoj da ne go ima gotov:pipi:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Iris напиша:
Da strumics se obidov i go najdov Zakonot za zdravstveno osiguruvanje.

Go ima i zakonot za penzisko, no ima mnogu promeni i dopolnuvanja, a nema prechisten tekst, pa mislev nekoj da ne go ima gotov:pipi:
Го немам и јас пречистен текст Законот за пензиско, а и ретко кој закон го имам во електронска форма. Најверојатно, ке треба да почекаш некој ден да го апдејтираат на право.орг и ке го има пречистен.
 
Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
Молја за помошт

Интересува ме линк на Врховен суд на Република Македонија или линкови на правни македонски сајтове со судска и (или) арбитражна практика по гражданско и облигоционно право (Закон за облигационните односи или Граждански кодекс - извинете, но не знам какав закон имате точно).
Благодарја предварително !
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
www.pravo.org.mk или www.slvesnik.com.mk

На првиот ке најдеш се шо те интересира, а вториот оддамна не сум бил, се плаќаше за да даунлоудираш нешто. Провери си.
 
Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
Благодарја ти Струмикс. Ако позволиш един последен в'прос - как'в закон да т'рсја за материјата за договорите - Граждански кодекс или Закон за облигационните односи ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Барај Закон за облигациони односи.

Граѓанското право во РМ не е кодификувано во вид на Граѓански законик, туку секој дел од граѓанско правната материја е кодификуван со посебен закон Закон за семејство на пр. Закон за наследување итн.

Слободно прашај што те интересира.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
35
Поени од реакции
0
Изенадува тоа што го нема Законот за попис од 2002 година, го има Законот за изменување и дополнување на законот за попис, а исто така на листата го има Законот за попис од 1994 година. Исто и на страницата на Државниот завод за статистика споменатиот закон го нема. Здравје.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
35
Поени од реакции
0
Што се однесува до страницата на Службен весник на РМ, точно е дека треба да си претплатник за да можеш за превземаш материјали.
Инаку, мислам дека треба постојано да се изработува пречистен текст и истиот да испадне во Службен весник, за да не настануваат забуни при применувањето на законската регулатива.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Стеф, уште еден од дебилскиве коментари со кои ги кењаш сите теми и ќе се поздравиш со форумов недела дена.
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Да не има некој нешто за поединечни правни акти никаде неможам да најдам... :( ај ве молам ако има некој нека ми прати по МСН :) поздрав


И извинете ако не треба да барам помош за ова!! :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Yugo напиша:
Да не има некој нешто за поединечни правни акти никаде неможам да најдам... :( ај ве молам ако има некој нека ми прати по МСН :) поздрав


И извинете ако не треба да барам помош за ова!! :)
A да бидеш малку поконкретен?
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Yugo напиша:
Да не има некој нешто за поединечни правни акти никаде неможам да најдам... :( ај ве молам ако има некој нека ми прати по МСН :) поздрав


И извинете ако не треба да барам помош за ова!! :)
Јас учам за поединечни правни акти.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
бараш дефиниција, лекција или нешто конкретно а? Југо на тебе се однесува прашањето.
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Немам по конкретно ништо... тоа барам се што има за поединечни правни акти..... :(
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
ми треба законот за образование ама незнам под која гупа да го барам. ај ве молам некој да ми помогне!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom