Барате некој закон?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Acid, 15 октомври 2005.

 1. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Барате некој закон?

  www.pravo.org.mk е првиот македонски веб сервис за правници, студенти и сите останати кои имаат потреба од закони.

  На веб сервисот се наоѓаат закони и меѓународни договори, анализи и судска пракса кои граѓаните можат да ги искористат во секојдневната работа.
   
  dragonsky, ми се може, Butterfly7 и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Dani^^^

  Dani^^^ Femme fatale

  Член од:
  8 април 2005
  Мислења:
  1.833
  Допаѓања:
  20
  Не ми се отвара :(
   
 3. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Да бе, и јас прееска пробав. Паднат им е серверот моментaлно, пробај подоцна! :)
   
 4. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Сега е онлајн, можеш да провериш Дани.
   
  На losmij му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Dani^^^

  Dani^^^ Femme fatale

  Член од:
  8 април 2005
  Мислења:
  1.833
  Допаѓања:
  20
 6. RebelGirl

  RebelGirl

  Член од:
  9 септември 2005
  Мислења:
  87
  Допаѓања:
  3
  Ne im e padnat serverot nego e pusten od deneska,preeska gledav na vesti.
  Mi treba parnicna postapka noviot zakon,na sajtot go ima samo od 98.
   
 7. Dani^^^

  Dani^^^ Femme fatale

  Член од:
  8 април 2005
  Мислења:
  1.833
  Допаѓања:
  20
  Ги иам јас сите закони-ажурирани до 1 јануари 2005 објасни по детално со како треба ќе видам и ќе ти пратам ако сакаш
   
 8. RebelGirl

  RebelGirl

  Член од:
  9 септември 2005
  Мислења:
  87
  Допаѓања:
  3
  Ovoj e od septemvri '05
   
 9. RebelGirl

  RebelGirl

  Член од:
  9 септември 2005
  Мислења:
  87
  Допаѓања:
  3
  A ako mi pritreba nekoj vo megjuvreme kje te prasam
   
 10. Dani^^^

  Dani^^^ Femme fatale

  Член од:
  8 април 2005
  Мислења:
  1.833
  Допаѓања:
  20
  Нема проблем :)
   
 11. OBDN

  OBDN Ходајучи Вујаклија

  Член од:
  25 јули 2005
  Мислења:
  1.500
  Допаѓања:
  30
  Sajtot ne go biva bash. Ima CD-a so site zakoni na RM koi se mnogu po prakticni... baska ne ti zavisi od serveri. samo kolku ke gi dodavaat novive e prasanje, a ko shto nam ni trgnalo sekoj den po eden nov zakon :)
   
 12. RebelGirl

  RebelGirl

  Член од:
  9 септември 2005
  Мислења:
  87
  Допаѓања:
  3
  Бугарите пред 2 недели разбрав 50-тина закони во една недела донеле.
   
 13. Gorco

  Gorco WEHADAHFUKDOWAHNODAT

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  559
  Допаѓања:
  30
  Мислиш на ова: http://www.mlrc.org.mk/cd.htm ?

  Инаку, и "Службен Весник" имаат сајт со претражувачка база на сите досегашни закони и подзаконски акти, http://www.slvesnik.com.mk. Цена?? хммм....

  ----------------------
  Типови на претплата

  БАЗА НА ПОДАТОЦИ НА ЗАКОНСКАТА И ПОДЗАКОНСКАТА РЕГУЛАТИВА
  ОД 1945 ГОДИНА ДО ДЕНЕС


  ЈП Службен весник на Република Македонија на интернет Ви ја нуди Базата на податоци на целата законска и подзаконска регулатива од 1945 година до денес (околу 7000 прописи, распоредени во 22 области и преку 64 подобласти), како и тековното издавање на службениот весник во дигитална форма.

  1) За период од 12 месеци, за претплатниците на печатеното издание на „Службен весник на РМ “:

  а) за над десет претплатнички акаунти .................. 4.880,00 денари по акаунт;
  б) од шест до десет претплатнички акаунти ........... 6.588,00 денари по акаунт;
  в) од еден до пет претплатнички акаунти ............... 8.540,00 денари по акаунт.

  2) За период од 12 месеци, за оние кои не се претплатници на печатеното издание на „Службен весник на РМ “:

  а) за над десет претплатнички акаунти .................. 9.760,00 денари по акаунт;
  б) од шест до десет претплатнички акаунти ......... 10.980,00 денари по акаунт;
  в) од еден до пет претплатнички акаунти ............ 12.200,00 денари по акаунт.


  3) За период од 1 месец

  цената изнесува 1.400,00 денари по претплатнички акаунт.


  Цените се со пресметан ДДВ од 18%.

  Прописите од Базата на податоци може да се печатат, со исклучок на прописите и интегралното издание на весникот од тековната година.
  --------------------
   
 14. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  ЗАКОНИ

  За сите оние кои им бил потребен, но неможеле да се снајдат.

  Кривичниот законик на Република Македонија може да се најде ТУКА.

  Навистина корисно. Прочитав дека (на пример) за компјутерски криминал или нанесување штета следува затворска казна до 3 години.
   
 15. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  I ne samo toa.So poslednite izmeni se inkriminira i semejnoto nasilstvo.Vo nekoi zakonski bitija na krivicnite dela semejnoto nasilstvo se smeta kako poteska kvalifikacija na osnovnoto delo.
   

Сподели преку: