Барате некој закон?

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Ако може некој да ми го најде законот за забрана за интернет обложување. Благодарам однапред.
 

Raul Duke

*Mostly Harmless*
Член од
5 април 2008
Мислења
50
Поени од реакции
2
Фала ти за репликата на мојот пост Rossonerka, тој дел од кривичниот законик сепак го знаев ме интересираше дали може некаде да се најде по детално за точно кои субстанци се забранети, каков е односот на државата спрема нив и дали постојат одредени отстапки според законот околу количината дозволива за поседување, мислам дека беше нешто како 1грам за марихуана, помалце за пптешките дроги...

Имам план да направам еден информативен пост за се што е дрога , и би сакал да е целосен од сите гледни точки пред да го поставам.Знам дека дрогата е дискутирана и на други постови на форумов, но би сакал да направам еден многу по практичен прирачник со вистински корисни информации, од прагматичен карактер.

Верувам дека сите треба да се добро информирани, заради тоа што најдобра заштита од опасноста што ја носи дрогата е дефинитивно нејзиното познавање.
 

Raul Duke

*Mostly Harmless*
Член од
5 април 2008
Мислења
50
Поени од реакции
2
Никој не знае а ? Хмм ќе тркнам да се распрашам до факултет и ќе го апдејтам овој пост утре-задутре.
 

Станоја

The Patriot
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.322
Поени од реакции
29
mi treba itno zakonot vo vrska so soobrakjajni nezgoti.
 
Член од
9 март 2008
Мислења
184
Поени од реакции
4
Dali ke moze nekoj da mi pomogne da najdam nesto za poimot vladenie
Odnapred blagodaram.
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Dali ke moze nekoj da mi pomogne da najdam nesto za poimot vladenie
Odnapred blagodaram.
За владение побарај во литературата за граганското право, и во ставрно право како дел од граганското.Побарај на www.pravo.org.mk го имаш Законот за сопственост и други стварни права каде е правно уреден овој поим.:helou:
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
mi treba itno zakonot vo vrska so soobrakjajni nezgoti.

Зависно што бараш за сообракајни незгоди.Имаш за предизвикување општа опасност и загрозување на животот на другите во Кривичниот закон ,а конкретен закон за сообракајни незгоди нема.побарај и во законот за сообракај може ке најдеш нешто ама ако те интересираат казни за сообракајни незгоди тогаш барај стриктно во кривичниот законик.:helou:
 
Член од
5 април 2008
Мислења
107
Поени од реакции
1
Dali ima nekoj propis so koj se dozvoluva na firmi da vrabotuvaat sezonski ucenici do 18 godini??Mislam na sezonski raboti vo tekot na letoto?
faaala
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Dali ima nekoj propis so koj se dozvoluva na firmi da vrabotuvaat sezonski ucenici do 18 godini??Mislam na sezonski raboti vo tekot na letoto?
faaala

Да има, членовите што се однесуваат на вработување на малолетни лица се во Законот за работни односи.Зaконот сигурно знаеш дека можеш да го симнеш на www.pravo.org.mk
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.007
Поени од реакции
572
Струмикс и сите останати ке ве молам за помош..
барав на pravo.org.mk..и немаше група за закон за Спорт и навивачи...
едно другарче заглави по судови му фатија бакља лани ск ко бевме....
значи ми треба законот за навивачи ако воопшто го има
 

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
Струмикс и сите останати ке ве молам за помош..
барав на pravo.org.mk..и немаше група за закон за Спорт и навивачи...
едно другарче заглави по судови му фатија бакља лани ск ко бевме....
значи ми треба законот за навивачи ако воопшто го има
Нема потреба од ваков закон,ако и воопшто го има (што не сум сигурна).Тука ке важи Кривичниот закон и тоа има посебен член за поседување и користење опасни распрскувачки материјали.Изгледа тој ке се примени.Ако сум во грешка нешто, поправајте.Позз
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Нема потреба од ваков закон,ако и воопшто го има (што не сум сигурна).Тука ке важи Кривичниот закон и тоа има посебен член за поседување и користење опасни распрскувачки материјали.Изгледа тој ке се примени.Ако сум во грешка нешто, поправајте.Позз
Тоа ќе се оквалификува како прекршок...
Евентуално загрозување на безбедноста.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.007
Поени од реакции
572
абе скоро сегде има закон за спорт и навивачи ваљда има и кај нас...јебига то е
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.097
Поени од реакции
5.767
Ми требаат следниве закони:
- Закон за трговски друштва
- Закон за облигациони односи
- Закон за хартии од вредност

Може да ми кажете кај можам да ги најдам?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Pravo.org.mk gi imate site zakoni vo RM od 1992 do denes
a dokolku konkterno Ve interesira nesto od toj zakon mozete podetalno da me prasate
 

Kajgana Shop

На врв Bottom