Барате некој закон?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.381
Добро, навистина ме интересира што има во новиот закон со кој се забранува пушење на јавни места. Каде не смеам да пушам? Каде смеам да пушам?

Го има ли некој овој закон?

Дај под итно наоѓајте го, пастирајте го тука, или ако е на пишано - скенирајте го и закачете слики.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Acid напиша:
Добро, навистина ме интересира што има во новиот закон со кој се забранува пушење на јавни места. Каде не смеам да пушам? Каде смеам да пушам?

Го има ли некој овој закон?

Дај под итно наоѓајте го, пастирајте го тука, или ако е на пишано - скенирајте го и закачете слики.
I jas toa se cudev
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.381
Аман бе, уште никој не го најде?
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
мене ми треба законот за формирање партија.. сакам да формирам
 
V

Vlad II Draculea

Гостин
Треба да имаш некои 1000 души, офци де.... за да формираш.. пари ич.. али требет офци..
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
дајте ве мооолам законот за комисион најдете го:se_ molam:se_ molam:se_ molam:se_ molam:se_ molam
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Acid напиша:
Добро, навистина ме интересира што има во новиот закон со кој се забранува пушење на јавни места. Каде не смеам да пушам? Каде смеам да пушам?

Го има ли некој овој закон?

Дај под итно наоѓајте го, пастирајте го тука, или ако е на пишано - скенирајте го и закачете слики.
јас го имам!
после ќе ви го напишам!
Иначе во новиот закон, пишува дека не е забрането во кафичи, туку само во објекти каде се служи јадење.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.381
ThA-BiTcH напиша:
јас го имам!
после ќе ви го напишам!
Иначе во новиот закон, пишува дека не е забрането во кафичи, туку само во објекти каде се служи јадење.
Давај го под хитно! :je:
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
„„Законот за заштита од пушењето, донесен уште пред 10 години,со неговото стапување во сила, се забранува пушење во јавни простории, како што се воспитно-образовните објекти и оние за престој и сместување на деца, ученици и студенти; здравствените и социјалните установи; затворени и отворени простории во кои се одржуваат спортски натпревари, културни и забавни манифестации, приредби, средства за јавен превоз на патници; жичарници и скилифтови; објекти во кои се произведува, подготвува, служи, продава или консумира храна (ресторани) и интернет-кафиња; просториите во државните органи, установи и институции и во органите на локалната самоуправа во кои се одржуваат состаноци и средби; други простории (сали, канцеларии, чекални и ходници), заеднички простории во станбена зграда и заеднички делови на станбена зграда (светларници, лифтови, заеднички котларници и слично). Казните за правните лица, оние кои нема да се придржуваат кон законските одредби, ќе изнесуваат од 100.000 до 250. 000 денари, додека пак физичките лица ќе плаќаат казна од 5.000 до 15.000 денари. Co Законот се дефинираат просториите во кои може, а каде не може да се пуши, но се определуваат и продажните места (да се одалечени повеќе од 50 метри од училишта и спортски објекти), каде што ќе може да се купат цигари. Во јавните објектите и установи ќе треба да се определат посебни простории за пушење (ако има можност).
Co законската регулатива се забранува и какво било рекламирање на цигари и тутунски брендови. (Р.Н.) „„

Вака изгледа Законот за заштита од пушењето, само во оваа статија која е цитирана од дневен весник испуштено е нешто многу важно Работодавецот е ДОЛЖЕН да обезбеди просторија за пушачите која ке биде соодветно опремена со прописна вентилација.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.381
Фала Сагаква. Иначе, баш поради ова долу му доаѓа како „закон за заштита на пушачите”. Јас стварно незнам што се испаничија сите толку. На работа можеш да пушиш, исто така и во кафичи и рестрорани... Уствари, сегде може да се пуши - само сега ќе има определено место за тоа.

Не е лошо, почнува да ми се допаѓа законов.

sagaqua напиша:


Вака изгледа Законот за заштита од пушењето, само во оваа статија која е цитирана од дневен весник испуштено е нешто многу важно Работодавецот е ДОЛЖЕН да обезбеди просторија за пушачите која ке биде соодветно опремена со прописна вентилација.
 

TargeT

Сериозен СУМ
Член од
13 јануари 2006
Мислења
777
Поени од реакции
6
Acid напиша:
Не е лошо, почнува да ми се допаѓа законов.
Ма супер е законот! Сега немора рано да искачам за да си фатам место во кафич, си искачаш кога сакаш и влагаш кај сакаш врие од место за непушачи! Влагаш во кафичот и дишеш чист воздух, милина!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Инаку, страната www.pravo.org.mk е во потполност функционална и може да се најде се што ви е потребно.
 

Iris

Ruzha, ruzhica...
Член од
29 април 2005
Мислења
278
Поени од реакции
7
Dali mozhe nekoj da mi gi najde ili gi ima vo elektronska forma novite zakoni za Zdravstevno osiguruvanje i za Penzisko i invalidsko osiguruvanje?

Blagodaram odnapred
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Iris напиша:
Dali mozhe nekoj da mi gi najde ili gi ima vo elektronska forma novite zakoni za Zdravstevno osiguruvanje i za Penzisko i invalidsko osiguruvanje?

Blagodaram odnapred
Се обиде ли на www.pravo.org.mk ? Би требало да ги има веке.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom