Албанија - место за одмор

Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Gledam site odite vo Nea pori a mi kazuvaat deka Albanija e mnogu poevtina od Grcija ne sum bil a bi sakal da odam ovaa leto nekoi iskustva
Не знам за други но мое искуство......наредни 100 години и пари да ми даваат не одам во Албанија. Отидов со намера да истерам ефтин одмор и одма после првата вечер заминав за Бар, Црна Гора. Мене воопшто не ми се допадна. Ај јас бев во Драч, ама и колешка моја што беше во Валона не дека е нешто импресионирана. Водата Ок, но кај ќе одиш после плажа? Нема апсолутно ништо да се види, само едно ресторантче и толку. Некои ја фалат Саранда и Ксамил- местенце блиску до саранда, ама додека отидеш можеш да ги загубиш бубрезите по пат...патот е катастрофа.
Оди си во Грција ем море прекрасно, топло, чисто ем блиску. Албанија е малку можеби поефтина од Грција ама не можеш да ги споредиш овие 2 земји. Албанија има мочурливо приморје....само тој факт е доволен за да одиш на некое др место.
По мое мислење, ако сакаш поефтин а добар одмор оди Паралија или Олимпик бич (лани за 8 ноќи апартман за 4 =200евра).
 
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
albanija e mesto za backpackers, malite prekrasni plazi na albanija se son za site zemji vo balkanot, samo treba da gi baras a ne da ides niz golemite gradovi.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Колку време отприлика би траел патот со кола од Скопје до Драч?
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Колку време отприлика би траел патот со кола од Скопје до Драч?
Брзо е за неколку часа се стигнува, мислам дека бесе околу 5 часа, не ме дрзи за збор. До Драч патот е супер па брзо се вози...надолу накај Сранда не чини патот

albanija e mesto za backpackers, malite prekrasni plazi na albanija se son za site zemji vo balkanot, samo treba da gi baras a ne da ides niz golemite gradovi.
Искрено незнам колку добри плажи има во Албанија, едниствено убава што сум ја видела е Ксамил, но земајќи го во предвид целиот пакет аранжман за летен одмор (значи не само плажа, туку и останати ентретејментс) никогаш не би се одлучила пак за Албанија.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Благ
Брзо е за неколку часа се стигнува, мислам дека бесе околу 5 часа, не ме дрзи за збор. До Драч патот е супер па брзо се вози...надолу накај Сранда не чини патот



Искрено незнам колку добри плажи има во Албанија, едниствено убава што сум ја видела е Ксамил, но земајќи го во предвид целиот пакет аранжман за летен одмор (значи не само плажа, туку и останати ентретејментс) никогаш не би се одлучила пак за Албанија.
Благодарам, претпоставувам рутата е Скопје-Струга-Елбасан-Тирана-Драч?
Или пак преку Косово?
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Благ

Благодарам, претпоставувам рутата е Скопје-Струга-Елбасан-Тирана-Драч?
Или пак преку Косово?
Преку косово Скопје-призрен има таму едно место сува река или сухореке по локален дијалект па преку граница кон кукс ама не за кукс има еден мост таму, преку мостот ќе одиш немој накај кус да фатиш и следи знаци само за тирана и драч односно дуррес по нивно. Од Призрен до повеќе од пола пат ти е нов автопат и се стига брзо до делницата за драч и тирана ти доаѓаат од лево а десно ти е скадар и накај црна гора. Инаку до призрен е катастрофа имаш лош пат необележан и имаш 3-4 излези откако ќе поминеш граница. Најдобро ти е прашај локалци зошто тешко по знаци да се снајдеш
Инаку да недопрени плажи од валона накај саранда и тоа е се нема ноќен живот ако си за тоа а цени релативно евтини.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
веќе неколку години кај нас албанија се промовира како туристичка дестинација,само ретко кој може да убеди,а тој што бил не знам дали 20% од нив би се вратиле да летуваат таму......добро е да се најде поефтина варијанта за летување,ама земјоделциве врска немаат со туризам,ниту имаат инфраструктура и СЕ што е потребно да понудат,башка можеш да фатиш некоја зараза..........
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Е тоа е точно .... познавам неколку луѓе што биле и никој не се вратил за разлика од Грција каде што луѓе идат и по 10 години на истото место ..
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Смрди во Албанија така да таму никогаш не би отишол! Подобро во Бугарија на Црно море или пак во Будва...таму не одам! А па во Драч трови...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Нели Косово-Албанија имаат некој нов автопат што бил и многу добар. Па би можел и преку него да одиш.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Благ

Благодарам, претпоставувам рутата е Скопје-Струга-Елбасан-Тирана-Драч?
Или пак преку Косово?
Ние преку Струга одевме, не знам од Косово каков е патот. Преку Струга е добар и има знаци т.е. обележано е се и не можеш да згрешиш.
Точно и јас не познавам луѓе што биле и пак се вратиле во Албанија
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
По мое мислење, ако сакаш поефтин а добар одмор оди Паралија или Олимпик бич (лани за 8 ноќи апартман за 4 =200евра).
Da 200 eura samo spienje a kaj se troskovite za jadenje kolku potrosivte
--- надополнето: 20 мај 2012 во 15:38 ---
Смрди во Албанија така да таму никогаш не би отишол! Подобро во Бугарија на Црно море или пак во Будва...таму не одам! А па во Драч трови...
Sto smrdi necisti plazi apartmani necisti ili nesto drugo

А па во Драч трови... aj objasni go ova ???
--- надополнето: 20 мај 2012 во 15:44 ---
Инаку да недопрени плажи од валона накај саранда и тоа е се нема ноќен живот ако си за тоа а цени релативно евтини.
Dobro a za Drac necista e vodata zosto site go izbegnuvaat ili e pristaniste pa e necisto a za nocen zivot pa nema nekoj nocen zivot ni vo nea pori kolku sto citam od postovite ne sum bil ama pak odat tamu a jas so malo dete koe legnuva vo 9 casot sto nocen zivot ce vidam i izleguvanje eh eh eh .... Nego voda i hranata da se dobri vie nosevte pampersi i kako e za mleko za dete ima nekade da se kupi ???
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Da 200 eura samo spienje a kaj se troskovite za jadenje kolku potrosivte
--- надополнето: 20 мај 2012 во 15:38 ---


Sto smrdi necisti plazi apartmani necisti ili nesto drugo

А па во Драч трови... aj objasni go ova ???
--- надополнето: 20 мај 2012 во 15:44 ---


Dobro a za Drac necista e vodata zosto site go izbegnuvaat ili e pristaniste pa e necisto a za nocen zivot pa nema nekoj nocen zivot ni vo nea pori kolku sto citam od postovite ne sum bil ama pak odat tamu a jas so malo dete koe legnuva vo 9 casot sto nocen zivot ce vidam i izleguvanje eh eh eh .... Nego voda i hranata da se dobri vie nosevte pampersi i kako e za mleko za dete ima nekade da se kupi ???
Иди и почувствувај! нема како овде да ти објаснам...
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Јас лани бев во Ксамил, близу Саранда, и совршено поминав.
Слабо ноќен живот, една слаткарница има и тоа е врхунацот. Ама морето е прекрасно, до плажата веднаш има 4 островчиња до кои се стига пливајќи, интересно доживување можат да овозможат.
Цените се топ.
Значи ако ви е за ноќен живот - Бугарија :)
Ама ако ви е за мирен одмор - Ксамил е топ.
Еве фб страна.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Da 200 eura samo spienje a kaj se troskovite za jadenje kolku potrosivte
--- надополнето: 20 мај 2012 во 15:38 ---


Sto smrdi necisti plazi apartmani necisti ili nesto drugo

А па во Драч трови... aj objasni go ova ???
--- надополнето: 20 мај 2012 во 15:44 ---


Dobro a za Drac necista e vodata zosto site go izbegnuvaat ili e pristaniste pa e necisto a za nocen zivot pa nema nekoj nocen zivot ni vo nea pori kolku sto citam od postovite ne sum bil ama pak odat tamu a jas so malo dete koe legnuva vo 9 casot sto nocen zivot ce vidam i izleguvanje eh eh eh .... Nego voda i hranata da se dobri vie nosevte pampersi i kako e za mleko za dete ima nekade da se kupi ???

Па зар многу е 200 евра за 8 -9 ноќи за четворица? Доаѓа 5 евра вечер што е исто колку и Охрид. Ние се храневме дома мислам купувавме по супер маркети така да не потрошивме многу за храна, цените се исти како и кај нас.

А за Драч еве јас ќе пробам да ти ја доловам сликата зошто сите го избегнуваат.
Јас ова го видов кога отидов таму...........Да почнам од хотелот. Хотел со 4*. Абе не знам како го најдовме од прашина! Ѕидовите беа се со крави дамки од тепање комарци. За само една вечер преспиена таму сабајлето се разбудив како болна од сипаници :coffee: И не се зафркавам за ова, на една рака бев искасана точно 209 пати.
Плажата и морето посебна приказна. Морето кога ќе го загледаш половина ти личи на кафено (од тиња од тоа што булинки со чинтиани шетаат наваму натаму по обалата), а половина на некоја боја помеѓу плава и зелена. На плажата имаш отворена канализација која се слева во една бара каде растат трски и е преполна со полжави и жаби. Лежалките од бели беа кафени направени. Мене искрено ми беше гад и не се изкупав во морето.
Пешачките патеки помеѓу хотелите сеуште не беа асфалтирани кога јас бев таму (не толку далечната 2009год) и имаше премногу прашина.

Не дека јас сум од "големото добро утро" ама верувај ќе посакаш да се вратиш назад уште одма ако отидеш во Драч. Нас ептен не умори возењето (тоа е посебна приказна како таму се вози) па моравме да преспиеме (легнавме во 12 а станавме и тргнавме за Ц.Гора утрото во 4 часот) колку толку да одмориме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom