Албанија - место за одмор

Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
Брзо е за неколку часа се стигнува, мислам дека бесе околу 5 часа, не ме дрзи за збор. До Драч патот е супер па брзо се вози...надолу накај Сранда не чини патот



Искрено незнам колку добри плажи има во Албанија, едниствено убава што сум ја видела е Ксамил, но земајќи го во предвид целиот пакет аранжман за летен одмор (значи не само плажа, туку и останати ентретејментс) никогаш не би се одлучила пак за Албанија.
ja zboruvav za trip a ne da rezerviras, mislev deka znaes sto e backpacker, plazi kako tie vo dhermi, jal, akuarium gi nemas vo drugite zemji
 

Брзии

Бело сунце, Бело небо, иди даље бог те јебо!
Член од
15 јануари 2012
Мислења
1.026
Поени од реакции
481
Gledam site odite vo Nea pori a mi kazuvaat deka Albanija e mnogu poevtina od Grcija ne sum bil a bi sakal da odam ovaa leto nekoi iskustva
Најсрање место и најглупата одлука во мојот живот. Албанија е нешто слично на Село! Замисли каде што бев немаше водовод спроведено :facepalm:
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
ja zboruvav za trip a ne da rezerviras, mislev deka znaes sto e backpacker, plazi kako tie vo dhermi, jal, akuarium gi nemas vo drugite zemji

Јас никаде не реков дека ќе резервирам преку агенции, туку ти изгледа не го свати терминот цел пакет аранжман. Се мислеше на целокупниот провод што го нуди одморот. Плажи, ноќна шема, дневна шема, барови, културни споменици, цркви, џамии, манастири, пештери, тури со брод....и тн и тн. Тоа јас се го барам од еден одмор а не само плажа.
 
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
Јас никаде не реков дека ќе резервирам преку агенции, туку ти изгледа не го свати терминот цел пакет аранжман. Се мислеше на целокупниот провод што го нуди одморот. Плажи, ноќна шема, дневна шема, барови, културни споменици, цркви, џамии, манастири, пештери, тури со брод....и тн и тн. Тоа јас се го барам од еден одмор а не само плажа.
jal go ima seto toa, no treba sama da gi najdes, plazata ti e tamu, noken zivot ima, ja imas piratskata pestera na samo saat so brod, najubavata plaza vo albanija, akuariomot ti e samo 15 minuti pesacenje, stariot manastir i kaleto ti e na saat pesacenje, kako sto rekov, gi imas site, no treba da setas i sam da gi najdes, da se rasprasuvas.
 

Плавиот^

London is blue!
Член од
3 октомври 2011
Мислења
930
Поени од реакции
1.462
Друже доколку си со фамилија, би ти рекол Ксамил. А ако си за друштво тогаш Албанија не е за тебе.
Вака сеа за Ксамил
Предности: Чисто тиркизно море, песок, имаш во близина на плажата островчиња до кои можеш и да допливаш. Имав среќа начекав добро место за 20евра од ноќ, со поглед на море, се тоа беше феноменално. Меѓутоа освен смештајот и морето друго све фали.
Јас одев преку Грција, Од Скопје до Крф патував негде 6 саати, и ми останаа уште 50тина километри до местото. Тие 50 км друже беа хорор најискрено. Поголемиот дел се оди и по неасфалтиран пат, незнам каков е патот да идеш преку струга. Дел идеш и преку некои гадни езера, никако незнаеш дека ќе стигнеш до такво прекрасно море.
Друга работа, местото ништо ама баш ништо не нуди. Нема ни некој ресторан, рибарница, месара буквално ништо - село. Али па предност што блиску е Саранда, иако верувај никаде не успеавме да најдеме продавница за риби. Замиси, град на море. Во Саранда да ги пофалам рестораните - цените се горе доле исти. Да се навратам на Ксамил. Има уште малмилион работи кои бодат очи. Искрено доста сум пребирлив. Седиш на плажа и на 50м од тебе ти бушат :tapp:, да неможеш да уживаш. Сега ова што ќе ти го кажам нема да знаеш дали да се смееш или да плачеш. Почнува да паѓа дожд, ама обичен нити невреме нити ништо и оп снемува струја :pos: Исто се случуваше ако задува ветер :tapp: Значи местото има потенцијал, и полека полека напредува. Ако заврне, цело место е кал, бидејки ништо не е асфалтирано. Друго навечер не е за излегување, бидејки осветлувањето речиси и да нема.
И да, газдите се многу гостопримливи, блага веза немаат со Албанциве тука. Запознав доста добри пријатели.

Искрено да ти кажам јас пребегав на Крф после неколку дена, бидејки не е за мене. Ако си со фамилија, можеш да одиш, верувај дека покрај морето ќе замижиш на овие работи. Крај краева за 1 година сигурно се променило нешто од нешто. Не ми текнува како се викаше вилата каде што бев, ФЕНОМЕНАЛНА БЕШ за 20е/ соба. Со феноменален поглед на море, и феноменален поглед кон зајдисонцето :)

едит: Заборавив да кажам, комарци врие, за жал, и не помагаат многу аутан и слични ствари. Едино спирали, иако 100% нема бегање.
 

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Ужас,барем коа бев пред 3-4 години.Бев во место на 3 километри пред Драч и не ми текнува како се вика.Водата и плажата катастрофа поготово водата.Единствена работа што ми се погоди беше смештајот и тоа ми го извади цел одмор.
Патот катастрофа.Идев преку Струга и после не знам како што али ми се виде цела вечност.Коа отидов една вечер тие 3 километри од местото до Драч ги возевме цел саат сигурно.Неверојатна гужва има за време на летото во Драч и се иде таму само со јаки живци.
Членот што ја отвори темата направи споредба со Неи Пори.Не се прави споредба уствари.Кој бил знае зошто..
Знам дека многу вложуваат таму и сигурен сум дека за овие 3 години имаат сменето али за 3 години и не знам колку може да се смени...
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Колку време отприлика би траел патот со кола од Скопје до Драч?
Немој да одиш во Драч, ќе се разочараш. Едни мои пријатели беа таму. Плажата била катастрофа, неисчистена, на плажа ќе седиш со були дојдени со чаршафи, во градот е полно со Косовари и овие од кај нас. Така да да видиш цивилизран и културен свет ти проепорачувам надоле накај Југ, поточно Орикум, Саранда и други гратчиња.
--- надополнето: 20 мај 2012 во 20:13 ---
Најсрање место и најглупата одлука во мојот живот. Албанија е нешто слично на Село! Замисли каде што бев немаше водовод спроведено :facepalm:
Немој да ја потценуваш цела територија. Најчесто места за разочарување ти е од Север до Драч, каде покрај плажите ќе ги видиш и овие со шалвариве како ти се шетаат и со јоргани ти седат на плажа цели залоени. Во градот е полно со Косовари и овие од кај нас. Ама од Валона накај Саранда надоле немам коментари. Со еден збор прекрасно. Покрај плажите, и народот љубезен и дружељубив. тоа сум го искусил трипати во Албанија на одмор.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Немој да одиш во Драч, ќе се разочараш. Едни мои пријатели беа таму. Плажата била катастрофа, неисчистена, на плажа ќе седиш со були дојдени со чаршафи, во градот е полно со Косовари и овие од кај нас. Така да да видиш цивилизран и културен свет ти проепорачувам надоле накај Југ, поточно Орикум, Саранда и други гратчиња.
--- надополнето: 20 мај 2012 во 20:13 ---
.
Не одам во Драч на одмор, само фаќам траект од таму за Италија.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Саранда и Крф се еден наспроти друг, зошто неспоредливо ...?
Реков не познавам човек којшто бил во Албанија на одмор и рекол ќе идам наредната година пак ... наспроти Грција има луѓе којшто и по 10 години одат нон стоп во Грција ... затоа е и неспоредливо
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Подобро ќе одам во Кочани на одмор отколку да одам во Албанија на одмор.Мизерија невидена се.Ајде, Саранда може да се истрпи некако, затоа што е православен град, ама места како Драч каде што летуваат доминантно Косовари и од Македонија планинциве ти е како во Саудиска Арабија.Немој ѓавол да ве тера пари да давате на глупости.
Нели после 8 сат е мртво како на гробишта и дискотеките зјаат празни доволно кажува каков народ живее таму.Уште па кога ќе ги видиш нинџите како се бањаат у вода, а притоа пола мочаат во морето под мантилот .Последно на свет да ми е, па не одам таму.

Одете во Хрватска, Бугарија да видите цивилизација, да видите убав народ на плажи, а во Албанија ќе ги гледате тие што секој ден ги гледате на Бит Пазар у мало боље форма.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Drac ti e eden golem kenef ama ima pogolem izbor zosto e pogolem grad od valona ili saranda i polesen pristap od kade i da odis.Mleko ke najdes ama problem e sto cesto ima prekin na struja taka da...Ako si vo hotel nemas problem imaat generatori.Za so dete ima nasi sto odat ama moe mislenje e ne.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
eve sto napisa clenot misteri za odmor vo Albanija

Со мало дете само Валона друже.
Цените во ресторани се како кај нас во маалски кафичи, од 30-70 денари кафе најскапо едвај. Пиво имаш за багатела, макар да Тираната не е нешто убава ама ладно кога ти го служат и те како се пие.
Јадење можеш и по дома а можеш и по ресторани да јадеш пошто стварно е евтино, нас 6 души (без деца) јадење и пиење секој ден во ресторан не фаќаше по околу 1500-2500 денари макс и тоа квалитетно прејадување (во локални ресторанчиња, има некој „ексклузивни“ кој искрено не ми праеа мерак иако јадевме и таму ама не е тоа тоа).
Исто така пицата, мора да напоменам дека конкретно во Валона е најчесто од италјански пица мајстори пошто ене им ја италија на 1 саат со бродче, аналогно на тоа пиците беа топ.

Ако одиш со кола (претпоставувам) само патот не е сјајен од после граница до Fier негде, ама после е океј. Исто така би ти препорачал да го посетиш Dhermi, на 30тина километри од Валона е - прекрасно тивко место со најубава плажа што некогаш сум ја видел, имаше провидност низ вода до 30тина метри длабочина, многу чиста вода, ресторанчиња на карпи, прекрасно. Башка за со дете, јонско море како што е, нема подобра ствар за здравје.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Реков не познавам човек којшто бил во Албанија на одмор и рекол ќе идам наредната година пак ... наспроти Грција има луѓе којшто и по 10 години одат нон стоп во Грција ... затоа е и неспоредливо
Сум бил на 5-6 пати во Албанија на одмор.
Само Драч ако си бил , со извињење, ти се ебало мајката од цело доживување на албанија.
Накај Валона и Саранда е поразлично, различни луѓе, прекрасни плажи и се тоа по ред.

A за Драч немам ниту еден пофален збор, морам да признаам, макар да сум бил само на 1 ден.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Сум бил на 5-6 пати во Албанија на одмор.
Само Драч ако си бил , со извињење, ти се ебало мајката од цело доживување на албанија.
Накај Валона и Саранда е поразлично, различни луѓе, прекрасни плажи и се тоа по ред.

A за Драч немам ниту еден пофален збор, морам да признаам, макар да сум бил само на 1 ден.
Ти си прв ондак :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom