Албанија - место за одмор

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Ти си прв ондак :)
Воопшто, по препорака отидов и првиот пат. Има луѓе (вклучувајќи неколку мои познаници) кои редовно си одат.

Исто како што има луѓе кои еднаш отишле во Грција и никогаш повеќе не се вратиле, малце е глупаво да генерализираме поради лично искуство, нели?
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Воопшто, по препорака отидов и првиот пат. Има луѓе (вклучувајќи неколку мои познаници) кои редовно си одат.

Исто како што има луѓе кои еднаш отишле во Грција и никогаш повеќе не се вратиле, малце е глупаво да генерализираме поради лично искуство, нели?
Не генерализираме бре ... јас ти кажувам познавам многу луѓе што биле во Албанија и не им се свиѓало на никој сеа шо да прајме јас така сум слушнал од минимун 10 луѓе додуша ете има и таму разлика Драч било катастрофа тоа викаат сите ете ти викаш во Валона било убаво незнам.... :) а со Грција не е баш споредливо ...vis major е за Албанија ...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
За Драч од никого не сум слушнал пофални зборови.Саранда и Валона имало пофалби.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
За Драч од никого не сум слушнал пофални зборови.Саранда и Валона имало пофалби.
Многу косовари има и од овие кај нас, дивјациве што се... рачунај ко ќе се истурат 10 души на плажа, цела фамилија и ко некое племе од палеолит се. Немаат цивилизираност ни најмалце. Нека не те чуди глетката да видиш мајката кај што го зема детето и го носи на серење на само 1 метар од местото кај што се послани на плажа. Или го носи во вода, го тофта тамуи го замива со водата... па гледаш пливаат торпеда во водата. Абе стока се гнасна...
А Валона и на југ од неа е друга прикаска. Разликата е несогледлива. Далеку се поцивилизирани т.е. таму кај што не стапнува нога од овие стокиве, убаво е... и кај што нема муслимани.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Драч е катастрофа. Двапати бев таму, првиот пат беше океј, пошто сеуште немаа почнато со градење на хотели и немаше гужва, ама вториот пат...
Пред некоја година бев во Валона и Саранда, и попат посетив и некои мали местенца во тој регион. Останав без зборови. Преубави места, и плажи какви што до тогаш имав само на слики видено. Сретнав еден тон македонци по продавници, од Скопје, Велес, итн. На доста од нив и им помогнав за да се разберат по продавници, ова она, оти народот таму освен италијански и грчки, слабо стојат со странски јазици. Ама ќе научат и англиски, а богами и македонски, ако видат дека тоа леб им носи, а може да им носи.
Инфраструктурата не беше на завидно ниво, ама има потенцијал целиот тој регион.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Јас бев 2 пати во Албанија на одмор, едно по друго. И двата пати во Саранда.
Шо да ви кажам...со самото тоа што бев 2 пати по ред може да заклучите како е!
Е сеа, по па застанав во Драч...катастрофа...надркани фаци...косовари...ечи гадна музика...прљаво...смрди...ама плажата е најубава песочна, широка ..перверзија! ЗА одмор НИКАКО!
Валона: плажата бетонска! луѓе џган пак косовари и нашиве батки ДРАМА...пелени пливаа у вода...и таму не се избањав.
Е сеа Саранда е веќе друго. Плажата е како у Хрватска со камчиња ама е чисто пиц! Плус седиш на плажа и Крф го глеаш онака мислиш ќе го допреш! А има и тури со бродче до крф ако сакаш ( агенции нудат кај пристаништето во Саранда) плус сега не ни требаат визи!
Уште боље место е Ксамил после Саранда. Плажите песочни ( вештачки песок , донесен е ама е ок). Неколку островчиња у околина одиш до нив со пливање и железни пари у џеб, излагаш од вода у кафанче и пиуцкаш пивце ( Тирана пивцето мене ме бендиса).
Праша некој за цени:
Морски плодови ЏАБЕ!!!! плус тазе се ептен. За јадење има се! Свински кременадли, вешалици....се!
Грото таму се католици така да нема проблем.
За мераклиите еве уште еден податок: Скендербег коњак 0,7 400леки тоа е 200денари ( во продавница и тоа ќе барате погоре кај што живеат луѓе некој гранап а не покрај плажа).
Во Саранда добра пица има во Limani на сама плажа, “маслс саканаќ“ во Onhezmi близу пристаништето ( школки во бел сос)-ПЕРВЕРЗИЈА!!!само ради нив би одел уште барем еднаш!
Тоа е тоа, ако некој нешто друго го интересира нека пише ќе му кажам колку памтам.
Е сеа рачунајте првиот пат кога бев беше ептен евтино. Вториот пат беше нееееееешто поскапо но пак џабе. Е сега како е неам појма. Рачунајте и првиот и вториот пат немаше уште визна либерализација па одев преку Струга-Драч...па надоле до Саранда. Сега се оди преку Грчка, така да и патиштата се подобри а и избегаваш сусрети
 
Член од
1 ноември 2011
Мислења
23
Поени од реакции
1
сакам да одам на одмор со дечко ми ме интересира
Дали е подобро да се сместам во Ксамен или во Саранда и што е разликата ?
Како точно се движат цените за 2 лица за смештај кој бил лани тазе информации?
евентуално некои препораки за смештај контакти, дали да се оди во сопствена режија или преку агенција?
дали во Ксамил има ресторани, маркети,пицерии, на или надвор од плажата пошто некои викаат дека ни продавници немало?
Благодарам однапред
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Me plasat za patot do Saranda mi velat deka se patuva mnogu i mnogu e los patot ( prasuvam za deteto ) kolku vreme se patuva ako fatis otkaj Grcka ipak 3 granici proadjas a i spic ce bide uste malku ??
 
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
сакам да одам на одмор со дечко ми ме интересира
Дали е подобро да се сместам во Ксамен или во Саранда и што е разликата ?
Како точно се движат цените за 2 лица за смештај кој бил лани тазе информации?
евентуално некои препораки за смештај контакти, дали да се оди во сопствена режија или преку агенција?
дали во Ксамил има ресторани, маркети,пицерии, на или надвор од плажата пошто некои викаат дека ни продавници немало?
Благодарам однапред
ako si mlada i ako si zainteresirana za vo satori, mozes so 200 evra da si pomines 10 dena i toa naj naj
 

Плавиот^

London is blue!
Член од
3 октомври 2011
Мислења
930
Поени од реакции
1.462
Me plasat za patot do Saranda mi velat deka se patuva mnogu i mnogu e los patot ( prasuvam za deteto ) kolku vreme se patuva ako fatis otkaj Grcka ipak 3 granici proadjas a i spic ce bide uste malku ??
Mногу подобра опција ќе ти биде да одиш преку Грција. Патарини се на се мислам дека беа 3 и не беа нешто скапи (4-6 евра).
 
Член од
3 август 2011
Мислења
523
Поени од реакции
105
patot e cel nov, koj si bil vo skoro vreme si znae
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Me plasat za patot do Saranda mi velat deka se patuva mnogu i mnogu e los patot ( prasuvam za deteto ) kolku vreme se patuva ako fatis otkaj Grcka ipak 3 granici proadjas a i spic ce bide uste malku ??
Преку Грција е многу добар патот и брзо се стасува... сепак зависи од кој град тргаш. Ако си од Струга/Охрид нормално оти не ти вреди.
А преку Валона да одиш па надолу е добар патот, нов асфалт... ама го препорачувам само за екстремни ентузијасти да го возат. Мене адреналинот ми беше до плафон дури го возев, 120-тина километри, а ги возев 3-4 саати. Неколку пати се искачуваш на 1500-1600 метри надморска висина, па се спушташ до морето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom