Албанија - место за одмор

Член од
16 јуни 2024
Мислења
52
Поени од реакции
109
Во Албанија може да се плаќа и со евро и со лек? И со што е подобро?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
766
Поени од реакции
370
Во Албанија може да се плаќа и со евро и со лек? И со што е подобро?
Ако плаќаш со евра прво прашај по кој курс го сметаат еврото.
Голема е веројатноста дека ќе сакаат да те зезнат.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
766
Поени од реакции
370
100 леки 1 евро
Пред некоја година автобусот застана во Албанија до некое мало продавниче во близина на границата.
Продавачот им дозволи на нашите да купуваат со денари ама курсот им го сметаше дупло поголем.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.951
Поени од реакции
17.816
Пред некоја година автобусот застана во Албанија до некое мало продавниче во близина на границата.
Продавачот им дозволи на нашите да купуваат со денари ама курсот им го сметаше дупло поголем.
Знам за тоа и мене ми се има десено, Елбасан мислам дека бевме.
Инаку во Албанија 100 леки е 1 евро, на некои места и на каса пишуваше
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.159
Поени од реакции
15.148
Убави времиња беа кога цените беа половина од сегашните, и за 1 евро се добаа 142 леки....
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
530
Поени од реакции
587
Убави времиња беа кога цените беа половина од сегашните, и за 1 евро се добаа 142 леки....
Да ама тогаш кажи колкава плата имаше а сега колкава. Па да видиме дали е поскапо или не.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.159
Поени од реакции
15.148
Да ама тогаш кажи колкава плата имаше а сега колкава. Па да видиме дали е поскапо или не.
Јас земам околу 80% поголема плата него тогаш, во денари. Е сега ако се прокнижат цените со висината на лекот....што знам како ќе биде математиката на крај
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
530
Поени од реакции
587
Јас земам околу 80% поголема плата него тогаш, во денари. Е сега ако се прокнижат цените со висината на лекот....што знам како ќе биде математиката на крај
Ќе биде отприлика тука некаде, ама ние не сме навикнати така да рачунаме. Ние гледаме само колку бил смештајот пред некоја година и цените а да земеш да апоредиш цени и кај нас ќе видиш дека кај нас е дури и поскапо. Ние некако сакаме во Албанија цените да се исти како пред 5 години а ваму платите рипнати најмалку за 50%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom