93 американски филмски награди (Оскари 2020/21)

Кој филм е твој фаворит за Оскар за најдобар филм од 2020


  • Вкупно гласачи
    18
  • Гласањето е завршено на .

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.913
Поени од реакции
84.320
Од сите овие 20 актери само 7 актери не глумат ликови базирани на вистински ликови (ок, ајде, 8 нека бидат со се Кејси Афлек иако било базирано на вистински настан)

Оваа година од петте номинирани за главна машка само Гери Олдмен за Манк глуми вистински лик, а до некаде и азиецот од Минари, филм што е исто базиран на животот на режисерот (ваљда, не сум ептен навлезен годинава у оскариве)

Ме интересира каква би била статистикава кај жените.

Оваа година на пример од 5 номинирани три се базирани на вистински ликови, а може да се каже и чеитири ако се смета Pieces of a Woman исто што црпи инспираицја од некои вистински ликови.

Иначе нема никаква поента постов, онака, статистика.

Сеа ќе прочепкам да видам за дамите
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Кејси Афлек има најнезаслужен Оскар нормално
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.913
Поени од реакции
84.320
Еве кај жените како стои ситуацијата:

2020 - Џуди Гарланд
2019 - Кралицата Ана
2018 - Фиктивен лик
2017 - Фиктивен лик
2016 - Фиктивен лик
2015 - Aлис Хауленд
2014 - Фиктивен лик
2013 - Фиктивен лик
2012 - Маргарет Тачер
2011 - Фиктивен лик
2010 - Leigh Anne Tuohy
2009 - Фиктивен лик
2008 - Едит Пјаф
2007 - Крализабет Елизабет II
2006 - Џун Картер Кеш
2005 - Фиктивен лик
2004 - Aileen Wuornos
2003 - Фиктивен лик
2002 - Фиктивен лик
2001 - Ерин Брокович
2000 - Брендон Тина

Еве, ако 8 од 20 се фиктивни кај мажите, кај жените 11 се реални а 10 се фиктивни (пошто јбг, ја малце различно ги рачунав годиниве од сликана и ме мрзи да сменувам :D :facepalm:

Интересно ми е што во првите 10 години кај маживе и жениве некако обратно ко да е.

Жените прво добивале за вистински ликови mostly, а мажите за фиктивни, па после се сменети :D
Значи мала предност добиваш ако глумиш вистински лик :D Иако пола од фиктивниве се базирани на нешто.

Еве, ако ова што ја го сметам за 2000 (а уствари 1999) го тргнеме на страна тогаш:

Првите 10 години од декадава:

6 женски вистински/5 машки вистински
4 женски вистински/7 машки вистински


Disclaimer: Математикава може ептен да ми е грешка, јбг, да не испадне џабе тепав време ќе мавнам "send" на постов, па што сака нека биде :D
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Еве кај жените како стои ситуацијата:

2020 - Џуди Гарланд
2019 - Кралицата Ана
2018 - Фиктивен лик
2017 - Фиктивен лик
2016 - Фиктивен лик
2015 - Aлис Хауленд
2014 - Фиктивен лик
2013 - Фиктивен лик
2012 - Маргарет Тачер
2011 - Фиктивен лик
2010 - Leigh Anne Tuohy
2009 - Фиктивен лик
2008 - Едит Пјаф
2007 - Крализабет Елизабет II
2006 - Џун Картер Кеш
2005 - Фиктивен лик
2004 - Aileen Wuornos
2003 - Фиктивен лик
2002 - Фиктивен лик
2001 - Ерин Брокович
2000 - Брендон Тина

Еве, ако 8 од 20 се фиктивни кај мажите, кај жените 11 се реални а 10 се фиктивни (пошто јбг, ја малце различно ги рачунав годиниве од сликана и ме мрзи да сменувам :D :facepalm:

Интересно ми е што во првите 10 години кај маживе и жениве некако обратно ко да е.

Жените прво добивале за вистински ликови mostly, а мажите за фиктивни, па после се сменети :D
Значи мала предност добиваш ако глумиш вистински лик :D Иако пола од фиктивниве се базирани на нешто.

Еве, ако ова што ја го сметам за 2000 (а уствари 1999) го тргнеме на страна тогаш:

Првите 10 години од декадава:

6 женски вистински/5 машки вистински
4 женски вистински/7 машки вистински


Disclaimer: Математикава може ептен да ми е грешка, јбг, да не испадне џабе тепав време ќе мавнам "send" на постов, па што сака нека биде :D
Сакаме со сликички како кај Злате (n)
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.844
Поени од реакции
24.280
Не заслужен на Леонардо Ди Каприо, Еди Редмејн изгази таа година во The Danish Girl.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.445
Поени од реакции
5.444
Сите заслужни, освен Рами Малек...можеби е до мене, ама страшно ме иритира, а и искрено, не ми беше ништо посебно ни Бохемиан Рапсоди, ниту неговиот перформанс.

Го немам гледано и Манчестер Бај Д Си, ама и Кејси Афлек страшно ме иритира, ете уште еден незаслужен.. :ROFLMAO:

Кога сум кај актери што ме иритираат, Еди Редмејн, иако беше добар во Чикаго 7, ќе му ја одземам и него заслуженоста за оскарот..:popce:
Првично требаше Саша Барон Коен да го глуми Фреди но се скарале со бендот. Не дека Рами беше слаб но мислам со Коен ќе беше и филмот многу подобар.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
И со дијаграми и оние пита буреците што се. И секое парче од бурекот да е различно обоено и да има проценти. :love:
Нормално! Човекот е визуелно битие, си сака да му биде убаво на око, затоа на секои две недели се расправаме дали извесна актерка била убава или не била, дали личела на жаба, на риба, и така натаму...

И ќе те замолам да не ми збориш сега за буреци, пити, баници, и слично оти сум на диета и не смеам да мислам сега на такви прекрасни работи.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.307
Секако дека е незаслужен Кејси Афлек сехехехехехекако.
Најблиску до Оскар таа година беше и Дензел Вашингтон за Fences.
Не квичете за лигавиот Рајан Гослинг ве молам.

Леонардо најнезаслужено признание во целата негова кариера, 500 пати дискутирано до сега, какви улоги имал, а Оскар зема за шетањето пешки по снег.

Од другиве, презаслужени секако на Даниел Деј Луис двата, Шон Пен у Мистик Ривер, Дензел Вашингтон, Адриен Броди, Меконахи и Феникс.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Секако дека е незаслужен Кејси Афлек сехехехехехекако.
Најблиску до Оскар таа година беше и Дензел Вашингтон за Fences.
Не квичете за лигавиот Рајан Гослинг ве молам.

Леонардо најнезаслужено признание во целата негова кариера, 500 пати дискутирано до сега, какви улоги имал, а Оскар зема за шетањето пешки по снег.

Од другиве, презаслужени секако на Даниел Деј Луис двата, Шон Пен у Мистик Ривер, Дензел Вашингтон, Адриен Броди, Меконахи и Феникс.
Кејси Афлек може да добие заслужен оскар само ако го глуми лешот од Мртав Ладан. Толку му е од прилика и талентот, и емоциите, и се што оди пропратно со глума како фацијални експресии, гестикулации, интонација. Полумртов коњ подобро ќе изглуми сцена од Кејси ФалаБатоШтоМеПикашПоФилмови Афлек
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ди Каприо и Дензел не заслужија Оскар баш за тие улоги. Ама па заслужуваат Оскар за 5-6 други улоги така да воопшто не ми смета.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.307
Кејси Афлек може да добие заслужен оскар само ако го глуми лешот од Мртав Ладан. Толку му е од прилика и талентот, и емоциите, и се што оди пропратно со глума како фацијални експресии, гестикулации, интонација. Полумртов коњ подобро ќе изглуми сцена од Кејси ФалаБатоШтоМеПикашПоФилмови Афлек
Тотално неоснован хејт.
Ако збориме за улогата у Manchester by the sea, одлично изглуми тотално депресивен и човек без воља за живот, заслужен Оскар.
За какви улоги се имаат зимано Оскари, греота е за овој да се рече незаслужено.

Бен нигде не го пика Кејси, освен у еден филм, Gone Baby Gone. Јакиот па актер Бен Афлек. И јакиот филмски фактор.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329
Тотално неоснован хејт.
Ако збориме за улогата у Manchester by the sea, одлично изглуми тотално депресивен и човек без воља за живот, заслужен Оскар.
За какви улоги се имаат зимано Оскари, греота е за овој да се рече незаслужено.

Бен нигде не го пика Кејси, освен у еден филм, Gone Baby Gone. Јакиот па актер Бен Афлек. И јакиот филмски фактор.
Реално Кејси Афлек не го изглуми тоа, Кејси Афлек Е тоа. Дали го гледаш у Манчестер Бај Д Си, дали го гледаш во Оушнс, дали го гледаш во Гоуст Стори, дали го гледаш на Оскаровска церемонија каде што подига Оскар, дали го гледаш надвор од лик и филм, секаде е истиот човек, не можам да кажам дека одглумил било што зашто таков е природен, без никаква харизма и енергија, никаква емоција и страст.
И јас најдобро ќе изглумам лик ако треба да се глумам самата себе.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Тука е секогаш Бен за да те потсети дека тоа не е најлошото од Афлек фамилијата. :свиркам:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.307
Реално Кејси Афлек не го изглуми тоа, Кејси Афлек Е тоа. Дали го гледаш у Манчестер Бај Д Си, дали го гледаш во Оушнс, дали го гледаш во Гоуст Стори, дали го гледаш на Оскаровска церемонија каде што подига Оскар, дали го гледаш надвор од лик и филм, секаде е истиот човек, не можам да кажам дека одглумил било што зашто таков е природен, без никаква харизма и енергија, никаква емоција и страст.
И јас најдобро ќе изглумам лик ако треба да се глумам самата себе.
Точно, се согласувам со тебе за неговата појава.

Може такви му се улогите. Добро ги изнаса депресивните карактери.
И за Хоакин Феникс можам да го кажам истото, до негде.

Муабетот беше за Оскарот негов, конкретно за филмот за којшто е награден, и освен Дензел Вашингтон друг немаше кој да освои. Сигурно Рајан Гослинг у лигавиот Лалана не е боље.

У каков филм би се глумела самата себе ме интересира? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom