93 американски филмски награди (Оскари 2020/21)

Кој филм е твој фаворит за Оскар за најдобар филм од 2020


  • Вкупно гласачи
    18
  • Гласањето е завршено на .
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Очигледна е корелацијата што се обидуваат да ха направат Кинезите, не сум го гледал Дубровски, според ова ти што го пиша, апсолутно нема никогаш да го признаам како Македонски филм, во најмала рака како Југословенски - српски, а реално Италијански филм.
ОК
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Бугарка е, и во филмот си збори бугарски. И тоа е една од шегите, таа збори бугарски а Борат хибру и демек се разбираат, дека за Американците се друго освен англиски е еден ист јазик.

Настрана односите со Бугарија, немам проблем со нејзината номинација. Искина реално во доста тешка улога. Плус секогаш ми е драго кога некој добива номинација за комедија.
Немам ништо проблем со националноста, само се насмеав дека и они се сега во трка за Оскар преку девојкава.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.126
Поени од реакции
15.950
Вториот Борат беше ептен послаб од првиот, некаде до пола се трпеше, после стана сите овие денешни клишеа во едно, али девојката беше одлична. Мене ми беше уште посмешно дека ја разбираш што збори, али очигледно и на тие шти не ја разбирале им била смешна. Според мене, сосема заслужено и ги даваат номинациите.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Кога сте кај Борат, Саша Барон Коен дефинитивно ќе земе Оскар, ама за The Trial of Chicago 7. И заслужено!
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Малце оф топик, ама кога ќе ги бојкотораат оскариве поради тоа што статуеткава е во облик на маж, а не жена, транс, коњ или марсовец?

Прочитав нешто за Мистер Потато Хед (Mr. Potato Head) од Toy Story, дека го повлекле префиксот Мистер, за карактеров, патем компир, да бил поинклузивен. :pos: Причината била за децата кога си играле, да не мора да си играат со мистер и мисис(татко-мајка), туку двете фигури можеле да бидат и два мажи, и две жени, и два џендер-нутрал-и-што-ти-незнам-таму истовремево. До кај дојде времево, на деца од 3-6 години што си играат со компири-играчки да им наметнуваат вакви срања.

Ако смета тука, преместете го мислењето во генерална...

Да бидам он-топик, за бест пикчер, само The Trial of the Chicago 7 го имам изгледано, и ептен ми се допадна, се надевам ќе освои. :icon_mrgr:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.305
Поени од реакции
79.003
Вториот Борат беше подобар од што очекував.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Од The Father нема торенти?
За 10 дена
“The Father” is streaming online via premium on-demand starting on March 26. The film will be available through the usual platforms, including Amazon Prime Video, FandangoNOW, iTunes, Vudu, Redbox, and other VOD providers.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Анкетата е поставена. Може да гласате до 25 април 2021, ден пред Оскарите.
Автоматски споено мислење:

1615831340930.png
1615831378963.png
1615831414839.png

Со зелено - гледани.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.326

Еве, што зборевме пред пар страни дека не се знае ништо со номинацииве

No Time To Die - освои песната греми..ама не доби номинација за Оскар.

Изгледа ќе биде eligible догодина пошто филмот не е излезен се уште
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.329

Еве, што зборевме пред пар страни дека не се знае ништо со номинацииве

No Time To Die - освои песната греми..ама не доби номинација за Оскар.

Изгледа ќе биде eligible догодина пошто филмот не е излезен се уште
Таман на оваа со аутизам ќе и пропадне до тогаш кариерата
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.808
Поени од реакции
33.649
Моја конечна ранг-листа на номинираните за најдобар филм:

1. Promising Young Woman
2. Sound of Metal
3. The Father
4. The Trial of the Chicago 7
5. Nomadland
6. Minari
7. Judas and the Black Messiah
...
8. Mank
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Сите заслужни, освен Рами Малек...можеби е до мене, ама страшно ме иритира, а и искрено, не ми беше ништо посебно ни Бохемиан Рапсоди, ниту неговиот перформанс.

Го немам гледано и Манчестер Бај Д Си, ама и Кејси Афлек страшно ме иритира, ете уште еден незаслужен.. :ROFLMAO:

Кога сум кај актери што ме иритираат, Еди Редмејн, иако беше добар во Чикаго 7, ќе му ја одземам и него заслуженоста за оскарот..:popce:
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Кејси Афлек и Жан Дужардин (n)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom