Xperia X8

Член од
2 декември 2008
Мислења
773
Поени од реакции
344
Како побогу да го ресетирам телефонов за да го избришам првиот гугл акаунт? Пробував со курци палци само картицата ми даде да ја ресетирам, и избиришав се оноа акаунтон дреме уште! Не може со remove account пошто некои сетинзи се врз него, идиотот = мајка ми го заборавила пассот, ништо не можам да си симнам.
To delete a Google account from your phone:
  1. From the Home screen, tap the applications bar.
  2. Tap Settings > Applications > Manage applications.
  3. Scroll down and tap Gmail.
  4. Tap Clear data.
  5. Press the Back key.
  6. Scroll down and tap Google Apps.
  7. Tap Clear data.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Чаре за да исклучам било каква можност да трошам интернет БЕЗ ВИФИ? Има таква опција со која не би имал никаква можност да влезам на интернет на било каков начин без вифи? Не сакам да ми троши од Вип, за некој ден треба да изгасам интернет од таму, али до тогаш не сакам случајно да потрошам денар на интернет.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Чаре за да исклучам било каква можност да трошам интернет БЕЗ ВИФИ? Има таква опција со која не би имал никаква можност да влезам на интернет на било каков начин без вифи? Не сакам да ми троши од Вип, за некој ден треба да изгасам интернет од таму, али до тогаш не сакам случајно да потрошам денар на интернет.
Во settings > wireless controls > исклучи mobile network да не се конектира на нет преку оператор
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.471
Поени од реакции
3.277
Сега деновиве ќе си го земам телефонов ова ќе ми биде прв Android телефон, па ќе видиме како ќе се покаже :)
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Јас го зедов XPERIA-та пред само неколку дена...супер е телефончето, веќе почнав да го надингувам со андроид апликации, доста добра работа е ова андроид системчето...можиш да си ставиш што сакаш апликација, игра... Единствена негативна работа досега е то шо батеријата трај малку...го полнам на 2 дена, сега нормално пошто е нов, го празнам до крај па го полнам до крај, така едно 3-4 пати мислам да направам, па после ќе видам колку ќе трај батеријата.
Засега сум задоволен. :)
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.696
^ понатака ќе стане позидржлива батеријата, бар така е кај мене. Првите недели го полнев на 2 дена, сеа тера 4 дена минимум со „нормално“ користење. :)
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Шо ќе вие е ВИП или 3Г конекција земи си си рутер и сурфај на Интермец.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Вака сега дечки, на Xperia-та имам внатрешна меморија од 128 МВ, и мемориска картичка од 2GB. Апликациите и игрите што ги инсталирав го зафаќаат местото на меморијата на телефонот и сега ми остана уште малку слободен простор. Сакав да ги префрлам на SD картичката, прочепкав низ интернет и најдов неколку апликации за таа намена, но таа опција е достапна само за оперативни системи од 2.2 па нагоре, додека Xperia има Андроид 2.1.
Е сега, дали некој знае некој друг начин на префрлање на апликациите, игрите на картичка?
Забележав дека песните кога ги симнувам или префрлам од друг телефон преку блутут одат на картичката...
Исто така, на официјалниот форум на Сони Ериксон имаше најдов една дискусија баш за надградбата на оперативниот систем на Xperia X8 од 2.1 на 2.2, 2.3 но одговор од Сони беше дека за овој модел не е предвидена надградба, што е навистина лошо доколку е тоа вистина, ќе бидиме ограничени во апликации, игри... :tapp:
И уште една работа, Adobe Flash Player for Android...дали некој знае како/каде да се најде/инсталира?
Некoи клипчиња значи, не можам да ги гледам баш поради тоа што се во Flash..а кога ќе кликнам на линкот за да го инсталирам флеш плеерот ми вели дека за овој модел на телефон (Xpreria X8) флеш плеерот не е достапен. :mad:
Значи, ако некој знае нешто и околу ова нека пиши. Поздрав дечки. :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.471
Поени од реакции
3.277
Вака сега дечки, на Xperia-та имам внатрешна меморија од 128 МВ, и мемориска картичка од 2GB. Апликациите и игрите што ги инсталирав го зафаќаат местото на меморијата на телефонот и сега ми остана уште малку слободен простор. Сакав да ги префрлам на SD картичката, прочепкав низ интернет и најдов неколку апликации за таа намена, но таа опција е достапна само за оперативни системи од 2.2 па нагоре, додека Xperia има Андроид 2.1.
Е сега, дали некој знае некој друг начин на префрлање на апликациите, игрите на картичка?
Забележав дека песните кога ги симнувам или префрлам од друг телефон преку блутут одат на картичката...
Исто така, на официјалниот форум на Сони Ериксон имаше најдов една дискусија баш за надградбата на оперативниот систем на Xperia X8 од 2.1 на 2.2, 2.3 но одговор од Сони беше дека за овој модел не е предвидена надградба, што е навистина лошо доколку е тоа вистина, ќе бидиме ограничени во апликации, игри... :tapp:
И уште една работа, Adobe Flash Player for Android...дали некој знае како/каде да се најде/инсталира?
Некoи клипчиња значи, не можам да ги гледам баш поради тоа што се во Flash..а кога ќе кликнам на линкот за да го инсталирам флеш плеерот ми вели дека за овој модел на телефон (Xpreria X8) флеш плеерот не е достапен. :mad:
Значи, ако некој знае нешто и околу ова нека пиши. Поздрав дечки. :)
Да, јас знам за ова, иако уште го немам купено телефонов прочачкав на интернет и најдов некои информации. Значи официјална надградба нема т.е "не е предвидена", но може да се смени ромот, и така ќе имаш понова верзија на Андроид. Околу ова немам искуство и познавање, но деновиве детално ќе проучам се` за да бидам спремен кога ќе го земам телефончето. Еве ја страната со форум на која има детални објаснувања и најразлични ромови: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=846
Исто така многу туторијали за промена на ром може да се најдат и на Ју Тјуб.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Вака сега дечки, на Xperia-та имам внатрешна меморија од 128 МВ, и мемориска картичка од 2GB. Апликациите и игрите што ги инсталирав го зафаќаат местото на меморијата на телефонот и сега ми остана уште малку слободен простор. Сакав да ги префрлам на SD картичката, прочепкав низ интернет и најдов неколку апликации за таа намена, но таа опција е достапна само за оперативни системи од 2.2 па нагоре, додека Xperia има Андроид 2.1.
Е сега, дали некој знае некој друг начин на префрлање на апликациите, игрите на картичка?
Забележав дека песните кога ги симнувам или префрлам од друг телефон преку блутут одат на картичката...
Исто така, на официјалниот форум на Сони Ериксон имаше најдов една дискусија баш за надградбата на оперативниот систем на Xperia X8 од 2.1 на 2.2, 2.3 но одговор од Сони беше дека за овој модел не е предвидена надградба, што е навистина лошо доколку е тоа вистина, ќе бидиме ограничени во апликации, игри... :tapp:
И уште една работа, Adobe Flash Player for Android...дали некој знае како/каде да се најде/инсталира?
Некoи клипчиња значи, не можам да ги гледам баш поради тоа што се во Flash..а кога ќе кликнам на линкот за да го инсталирам флеш плеерот ми вели дека за овој модел на телефон (Xpreria X8) флеш плеерот не е достапен. :mad:
Значи, ако некој знае нешто и околу ова нека пиши. Поздрав дечки. :)
Стави си кастом ром, 2.2. или понов ... од сони ериксон нема да дочекаш апдејт сигурно
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Да, јас знам за ова, иако уште го немам купено телефонов прочачкав на интернет и најдов некои информации. Значи официјална надградба нема т.е "не е предвидена", но може да се смени ромот, и така ќе имаш понова верзија на Андроид. Околу ова немам искуство и познавање, но деновиве детално ќе проучам се` за да бидам спремен кога ќе го земам телефончето. Еве ја страната со форум на која има детални објаснувања и најразлични ромови: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=846
Исто така многу туторијали за промена на ром може да се најдат и на Ју Тјуб.
Стави си кастом ром, 2.2. или понов ... од сони ериксон нема да дочекаш апдејт сигурно
Фала дечки, разгледав малку и по анкетите најмногу го валат GingerDX ромот. Кога ќе имам време, ќе пробам да го ставам ромот па ќе ви пишам како е. Поздрав.
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
Се двоумам помеѓу Xperia X8 и Samsing GT-S5260


Или, предложете некој мобилен до 10.000 ден.
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Го имам телефонот неколку месеци и сум задоволен, но на почетокот не купив еднаш футрола и ми се изгреба екранот на неколку места, па сакам да прашам дали може да се најде маска за овој телефон и колку би чинела истата?
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Го имам телефонот неколку месеци и сум задоволен, но на почетокот не купив еднаш футрола и ми се изгреба екранот на неколку места, па сакам да прашам дали може да се најде маска за овој телефон и колку би чинела истата?
Не би требало да се изгреби екранот, телефонот има заштита против гребење, т.е. Scratch-resistant екран.
Еве линк:
http://www.gsmarena.com/sony_ericsson_xperia_x8-3403.php
 

Kajgana Shop

На врв Bottom