Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Да не ме разбереш и ти погрешно ама демек ако зимаш европска плата не смееш да леташ со виз/рајан?
Гледам емиратес ќе воведувале правило само програмери да летаат со нив од Македонија

ако се значително поефтини зашто да не летам со нив на кратки летови и кратки патувања од неколку дена? Плус често пати се единствени кои ми нудат директен лет

е сега ако треба да летам со голем багаж што секако драстично ми ја дига цената на картата би размислил дали ќе ги користам нив
Па ако си праиме муабет сеа, јас со македонска плата не се жалам дека се не знам колку скапи картите, вие од прв свет земји, објаснувате зашо ваму била 55 евра, а ваму била 90. Толку ли ви менуваат тие пари, за комфорот шо би го имале, а се жалите? Ги утепавте од ругање ВизЕр, а не летате со туркиш, аустриан, катар или други таму не знам кои. Ова не се однесува конкретно на тебе, туку општо зборам. Наместо ние од МК да се жалиме како не можеме да мрднеме во Европа дека се скапи картите, вие од Европа се жалите дека поради високите цени не можете да си дојдете дома. Нема логика, нели?

И вие ја плаќате картата 300 евра, и јас ја плаќам 300 евра. Според стандардот на живеење, јас треба 5 пати повеќе да се жалам од вас.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Конкретно за Стокхолм, Виз слетува на аеродром шо никако не се ни смета дел од Стокхолм, оддалечен е 80 км и како превоз има само автобус кој ако случајно го промашиш, може да се збогуваш со летот.
Конкретно за Прилеп, Битола, Берово, Струмица, Охрид и останатите градови, аеродромот во Скопје не се ни смета за дел од нив, оддалечен е по 120-150км и ако летот е рано наутро, превоз има само претходната вечер.
Исто како и градскиот аеродром на Стокхолм за луѓето на пример од Упсала.


Стокхолм има уште 2 аеродроми од кои едниот е во самиот град, другиот е оддалечен на некојси 20 минути и имаш 5 различни опции да стигнеш до истиот.
In late 2014 the Red-Green alliance won control of both Stockholm city and the government in the general election. They stated plans to completely shut down the airport and build apartments instead back then.[9]
In May 2021, both the Swedish government and the airport's operator announced renewed plans to go ahead with the closure of the airport in the foreseeable future to make way for housing projects on the site.[10] In October 2021, the Swedish government issued a report stating that Stockholm Bromma Airport could close between 2025 and 2027.[11] All air traffic after the closure will be consolidated to Stockholm Arlanda Airport.
[12]
Чисто да си знаеш.
A ни Арланда не е во Стокхолм бидејќи е 40км на север (35-40 минути со јавен превоз).

И рајанер лета од истиов аеродром, со тоа што веќе е најавено дека имаат план да го тргнат ко своја база и да летаат од главниот аеродром, Ако не се лажам веќе 50 % од летовите на Рајанер од Стокхолм се од главниот аеродром.
Значи Арланда, пак 40км.

Второ, ако веќе имаат помали такси на поодалечените аеродроми ( што и најверојатно имаат ), нема резон да плаќам 200-300 еур за карта без вклучен багаж.
Помалите аеродромски такси не се поволност за тебе како патник, туку за авиокомпанијата заради соработката со аеродромот.

Конкретно за летање од "Стокхолм", за лет во 9:30 часот насабајле, од дома требаше да излезам во 5 и 30.
Конкретно за летање од Скавста, бев со воз од Стокхолм до Nyköping, па 10 минути пешки до автобуската и од таму до аеродром со локалниот автобус.

За 50-100 еур карта ајде некако се трпи, за повисока сума воопшто не се исплати, ќе летам со нормална компанија и ќе си заштедам нерви.
Летај со која компанија сакаш и штеди си ги нервите, се надевам барем помалку ќе се жалиш :D

Пак ќе кажам: е сега што дестинациите и аеродромите не ви се до газот па да од кауч директно да се префрлите во авионско седиште, освен ако не живеете до аеродром, секогаш ќе имате можност да се жалите за тоа.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.918
Поени од реакции
12.408
Конкретно за Прилеп, Битола, Берово, Струмица, Охрид и останатите градови, аеродромот во Скопје не се ни смета за дел од нив, оддалечен е по 120-150км и ако летот е рано наутро, превоз има само претходната вечер.
Исто како и градскиот аеродром на Стокхолм за луѓето на пример од Упсала.



In late 2014 the Red-Green alliance won control of both Stockholm city and the government in the general election. They stated plans to completely shut down the airport and build apartments instead back then.[9]
In May 2021, both the Swedish government and the airport's operator announced renewed plans to go ahead with the closure of the airport in the foreseeable future to make way for housing projects on the site.[10] In October 2021, the Swedish government issued a report stating that Stockholm Bromma Airport could close between 2025 and 2027.[11] All air traffic after the closure will be consolidated to Stockholm Arlanda Airport.
[12]
Чисто да си знаеш.
A ни Арланда не е во Стокхолм бидејќи е 40км на север (35-40 минути со јавен превоз).


Значи Арланда, пак 40км.


Помалите аеродромски такси не се поволност за тебе како патник, туку за авиокомпанијата заради соработката со аеродромот.


Конкретно за летање од Скавста, бев со воз од Стокхолм до Nyköping, па 10 минути пешки до автобуската и од таму до аеродром со локалниот автобус.


Летај со која компанија сакаш и штеди си ги нервите, се надевам барем помалку ќе се жалиш :D

Пак ќе кажам: е сега што дестинациите и аеродромите не ви се до газот па да од кауч директно да се префрлите во авионско седиште, освен ако не живеете до аеродром, секогаш ќе имате можност да се жалите за тоа.
За Арланда како конекции имаш воз, брз воз, јавен превоз и посебен автобус кој вози директ до аеродромот. Со било која алтернатива на аеродром си за 30 мин макс. Не се споредува со автобусот за Скавста кој е еден и кој вози 80 мин.
Поентата на постот ми беше дека има ситуации ( се почесто ) кога за истата цена имам достапен лет од Арланда со star alliance, со загарантирано седиште и културен лет ако нишо друг. Никој, па дури ни ти не би ја избрал Скавста ко алтернатива при такви луди цени.
Али фала шо ме просветли колку можам да се жалам за мои пари :D
 
Член од
13 јануари 2016
Мислења
81
Поени од реакции
46
Дечки инфо за оштета на виз сметка ако ми стигнат парите колку време е рокот за користење? никаде на нет ни во маилот од нив не е наведено, само дека така се 300е а у банка ако сакам 250
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.287
Поени од реакции
4.689
Пред корона беше една година ама не знам сега, и јас на твое место би ги повлекол у банка а не на визз сметка
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593

zavrsuva erata na eftini letovi vo evropa... od 2024 ocekuvajte dupliranje na cenite kaj budzetnite pa i drugite...
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906

zavrsuva erata na eftini letovi vo evropa... od 2024 ocekuvajte dupliranje na cenite kaj budzetnite pa i drugite...
interesno e koga gledam EU regulativi, dali za transport ili za recikliranje, za otpad od hrana itn

najstrogi merki voveduvaat, a megju najkonzumeristicki populacii imaat.

sekoj eden produzed vikend, avionot i brm svedska - spanija.
ogromen broj lugje imaat stanovi, vili, vikendici po spanija i grcija.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
interesno e koga gledam EU regulativi, dali za transport ili za recikliranje, za otpad od hrana itn

najstrogi merki voveduvaat, a megju najkonzumeristicki populacii imaat.

sekoj eden produzed vikend, avionot i brm svedska - spanija.
ogromen broj lugje imaat stanovi, vili, vikendici po spanija i grcija.
epa toa ti e... nasle pa zasle. ne deka AUS e porazlicno... od slednata god izgleda poeftino ke bide da letam melburn azija nekade blisku, primer melburn bali povratna. pa bali istanbul skopje druga povratna da vadam za da gi izbegnam danocite i gluposite sto gi voveduvaat. tie 70-80% pokacuvanje na karta ke ti dojdat da isteras nekolku dena dobar odmor u bali plus... ludnica...

od swe od ger i grcija ke im dojde povrtatna karta +1000e... so sreka neka im e na tie sto stanovi i vili tamu, popametni ispadnaa tie so zedoa u thailand vili pa si idat 5-6 nedeli koga im e odmor.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Од 1ви Ноември WizzAir со четири нови дестинации од Скопје: Љубљана, Штутгарт, Салцбург и Луксембург.

 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
Grupata Srbi / Ex yu vo UAE e next level :cuc:

1DF23A20-9F9E-4FA2-A1F6-039F58B51C4A.png

Alal vera, i Wizz i Bosanceros, svetlosni godini se napred :pos:
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.117
Поени од реакции
8.906
utre imam let so wizz
mi stigna utrovo deka mozno e da ima kasnenja poradi NATO vezbi vo Germanija periodov 12-23 juni.

dali nekoj letal vo ovoj period do sega i da ima pogolemi kasnenja / pomestuvanja?

dali moze za odreden let da ja najdam rutata / traektorijata? ne sum siguren dali ovoj let (mkd - svedska) pominuva voopsto niz germanija
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.308
Поени од реакции
22.593
utre imam let so wizz
mi stigna utrovo deka mozno e da ima kasnenja poradi NATO vezbi vo Germanija periodov 12-23 juni.

dali nekoj letal vo ovoj period do sega i da ima pogolemi kasnenja / pomestuvanja?

dali moze za odreden let da ja najdam rutata / traektorijata? ne sum siguren dali ovoj let (mkd - svedska) pominuva voopsto niz germanija
nisto nema da ti smeni sega... dzabe se nerviras. ako nekoj treba da te sobere u sk ke mu kazes da proveruva na google so kodot na letot koga se ocekuva da sleta avionot. neznam za evropa ama ovde se tocni do minuta, valjda zimaat info od kontrola na letovi....
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.431
Поени од реакции
9.153
utre imam let so wizz
mi stigna utrovo deka mozno e da ima kasnenja poradi NATO vezbi vo Germanija periodov 12-23 juni.

dali nekoj letal vo ovoj period do sega i da ima pogolemi kasnenja / pomestuvanja?

dali moze za odreden let da ja najdam rutata / traektorijata? ne sum siguren dali ovoj let (mkd - svedska) pominuva voopsto niz germanija
Пробај тука евентуално дали ќе ти го извади летот, пошто летови во живо ги дава рутите не сум барал никогаш дали може на специфичен лет унапред да видиш, али ако има ист лет денес можеби и така ќе се снајдиш...


Да го искористам постот, до кога е рокот откако ќе ја купиш картата за да внесиш податоци од пасош (бр на пасош)?
Карти начекав евтини, но пасошот ми е во процедура ќе го добијам покасно, дали е временски ограничено до кога мораш да внесиш бр на пасош?
Некој да има лично искуство?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom