Wizz Air летови од/до Македонија

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.536
Не знам како Визер ги формираат цените, конкретно за Малта за септември се доста нереални за толкав долг период и мислам дека ке бидат корегирани.
Пример гледав пред неколку недели летови Скопје-Милано за во мај и немаше поевтина карта од 130 евра во еден правец, за сега да се корегирани и најскапата да е околу 50 евра. Сепак е нискобуџетна команија и се што е над 130 евра карта за еден паравец е веќе нереално
obicno prvo gledaat da zakolat nekolku sto im treba tocno taa data i ne se fleksiblini a i sakaat mirno da spijat. posle poeftinuva malku, i taka tera dur odreden broj sedista ne se prodadat pa poskapuva itn... sepak mkd - malta e cudna, specificna linija jas sum duri iznenaden deka voopsto funkcionira.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.407
@SK-92 добро, ВизЕр е поскап од РајанЕр. Значи имаш избор со РајанЕр, летај со нив.

Малтежани нема да се запнат до Скопје да летаат, тоа се е од гастарбајтери.

Им се може на ВизЕр, штом се единствени на пазарот кај нас. Ако има 2-3 нискобуџетни компании, ќе си стават поконкурентни цени.

Другите опции ти се преку најблиските аеродроми, во соседните држави. И не гледам ништо лошо да леташ од други аеродроми, се додека заштедуваш солидна сума на пари.

Јас многу пати сум заштедил летајќи од/до други аеродроми. Ако ВизЕр ми бил скап, сум се снаоѓал.


На страна парите, Скопје нема што да понуди на турист. Охрид е едина светла точка во МК, иако за угостителите према МК туристи не можам да кажам ништо позитивно.

Другите убави места во МК не се добро развиени, нема што да се прави, т.е изборот е многу мал, а и не се доволно изрекламкрани.

Многу време губиш за да ми докажеш нешто што не е баш релевантно. Си се запнал за една дестинација. Сезона е, одат луѓе и затоа се цените толкави. Ако ти е толку скапо, нема да одиш таму.

Можеш да најдеш евтина рута, и не мора да е преку ВизЕр.
Па добро, јас ти реплицирав во темата за Визер затоа што ти тврдеше дека Визер со планирање и следење попусти/промоции не се скапи.
Ова "иди летај си со Рајанер" ти е мртов одговор за тоа што го тврдеше.
Инаку, многу Малтежани летаа Малта-Скопје кога цените беа пристапни. Јас кога патував претходно речиси 20-30'% од авионот беше со Малтежани. Они си поштуваат ефтини дестинации и сакаат да шетаат. Не им значи нив дали било Скопје или Ниш, ама па со вакви цени и те како ќе им значи.
Моите колеги зимно време обавезно идат Источна Европа на зимување. Најчесто е Полска или Бугарија да дремат по планини во спа ресорти. Место некако да се привлечат да дојдат во Македонија со поефтини цени они направиле 5 дена во Македонија поскапо од 10 дена во Полска. Ете, тоа ми е муабетот во врска со туристи и што нуди Скопје па и Македонија и зашто летовите до Скопје треба да се МНОГУ ЕФТИНИ а не НАЈСКАПИ. Плус што кога гледав Хотел во Скопје за 5 дена пред некое време, испаѓаше поскапо од Хотел во Сардинија со поглед на море. И тоа скапаници од хотели како оној "Карпош".
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
@SK-92 тоа е веќе друг проблем, и како држава нема да го решиме, поради алчноста на македонските газди.

Значи зборев за општи дестинации и планирање, не баш таа една за која си се запнал ти.

Ако е скапо до Малта, ќе летам пример за Германија. ВизЕр е ти да ги бараш евтините летови, а не да одбереш една дестинација и еден датум и да се жалиш дека е скапо.

А за тој што мора да патува само таму и само тогаш, нема избор освен да си плати.

Има ли некоја земја до која лета РајанЕр, а ВизЕр не? Тогаш така некако и би споредиле, инаку вака е залудно потрошено време.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
353
Поени од реакции
351
Никој не чита наназад во темава, па ајде пак да се повторам

https://forum.kajgana.com/threads/wizz-air-летови-од-до-Македонија.49050/page-189#post-9711895

https://forum.kajgana.com/threads/wizz-air-летови-од-до-Македонија.49050/page-195#post-9799956


Се жалите на цените а барате во висока сезона што си е јасно назначено на WizzAir (ама кој да чита) :facepalm:

Конкретно за Малта, јас во март купив карти за во јуни по сосем пристојна цена.

За тоа дека WizzAir секогаш летаат од далечни аеродроми, прво, тоа им е бизнис моделот, што е општо познато, помали аеродроми, помали такси и поголеми поволности за нив, затоа и се ниско буџетна компанија.
Второ, не е секогаш точно, особено со развојот на авионското патување во последниве години. Сега летаат и до големи градови и големи аеродроми.
Пример: Копенхаген, Малме, Берлин, Нирнберг, Будимпешта, Софија, Белград, Рим, Мадрид, Барселона, Лисабон ...
Е сега што дестинациите не ви се до газот па да од кауч директно да се префрлите во авионско седиште, освен ако не живеете до аеродром, секогаш ќе имате можност да се жалите за тоа.

Пак ќе повторам, ни ги бранам, ни ги фалам, ни имам некаква поврзаност со WizzAir или други авиокомпании, само читам што пишува и зборувам од искуство и common sense.

На страна парите, Скопје нема што да понуди на турист. Охрид е едина светла точка во МК, иако за угостителите према МК туристи не можам да кажам ништо позитивно.
Другите убави места во МК не се добро развиени, нема што да се прави, т.е изборот е многу мал, а и не се доволно изрекламкрани.
Чисто за пример, баш пред еден месец купив сувенир чоколатца од фришопот на аеродромот во Скопје, нешто како бомбоњера со сликички од знаменитости од Македонија, како промоција за туризам, не се сеќавам точно како се викаше.
Освен од Скопје и Охрид, имаше само една сликичка од Шарената Џамија од Тетово.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
@SK-92 da ne ti go baram postot sega kaj sto bukiras za septemvri.

nikogas ne se bukira samo sto gi pustaat kartite zasto togas i ne se najeftini, kano veke ti kaza pocnuvaat so skapi karti pa davaat popust i na kraj doagaat pak izgor skapi karti.
Obicno najeftino se pominuva vo periodot 1 - 3 meseci pred letot. (normalno ova ne e sekogas tocno deka 1 do 3 meseci pred let se najeftini ama obicno e taka)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.536
@SK-92 da ne ti go baram postot sega kaj sto bukiras za septemvri.

nikogas ne se bukira samo sto gi pustaat kartite zasto togas i ne se najeftini, kano veke ti kaza pocnuvaat so skapi karti pa davaat popust i na kraj doagaat pak izgor skapi karti.
Obicno najeftino se pominuva vo periodot 1 - 3 meseci pred letot. (normalno ova ne e sekogas tocno deka 1 do 3 meseci pred let se najeftini ama obicno e taka)
nemozam da kazam za EU ama u azija 6 nedeli pred letot e periodot koga se dobra cena za budget...
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.752
Поени од реакции
10.440
Визер се гомна невидени.
Денеска е први Април и ако сакаш да букираш карти за во Септември за Малта-Скопје, еве колку чини за тројца со 20 кг куфер за 10 септември. Значи 5 месеци однапред зборам...

Прегледај го приврзокот 373900

Прегледај го приврзокот 373901


А еве колку ќе ме чини да летам до Атина за истиот период со 30 кг куфер.
До Солун е слична цена - 430€ за 10ти до 20ти Септември.

Прегледај го приврзокот 373902

Без куфер Визер е 220€ додека Рајанер е околу 80-90€.
На страна фактот што едните летови се до тотално неатрактивна туристичка дестинација како Скопје а другите до Атина, и тоа што овие летовите Малта-Скопје се во ниедно време навечер додека до Атина се денски летови.

Мора што побрзо да се дозволи влез на Рајанер на скопскиот аеродром.
Визер се тешка катастрофа последниве две-три години. А и со самото тоа што ќе имаат конкуренција би размислиле за цените. Море да дае господ банкрот да одат да ги снема од планетава. Последни три летови со нив дите беа одложени по саат и 45 минути. Рајанер летав 3 пати во последниве 6 месеци - никаков проблем.
До Софија:
IMG_20230402_110949.jpg
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.532
Поени од реакции
21.407
Ryanair е тоа.
Би летал до Софија само кога нема да имам ниту една опција преостанато. Досега имам летано едно 4-5 пати, секој пат проблеми ми прават. Жена ми (не е Македонка) самата ми рече дека не сака никогаш повеќе да иде во Бугарија. Никогаш ја немам замарано со муабетите за нашата историја со нив а и сама виде какви копилиња се кога се работи за Македонски државјани. Од тие 4-5 пати, барем три пати сме биле застанати од сообраќајна, и секој пат на граница не треселе како да сме Авганистанци, а ние со бебе патуваме.
Грците на пример, апсолутно никогаш никаков проблем не ни направиле. Еве во последните 6 месеци ја имам поминато грчка граница 3 пати, два пати сам со бебе па ни полномоштво не ми побараа иако има пасош како мајка му, односно различен од мојот. Бугарите сигурно ќе најдеа начин да платиме казна иако иам уредни документи за да патувам со него во Европа цела година.
Автоматски споено мислење:

@SK-92 da ne ti go baram postot sega kaj sto bukiras za septemvri.

nikogas ne se bukira samo sto gi pustaat kartite zasto togas i ne se najeftini, kano veke ti kaza pocnuvaat so skapi karti pa davaat popust i na kraj doagaat pak izgor skapi karti.
Obicno najeftino se pominuva vo periodot 1 - 3 meseci pred letot. (normalno ova ne e sekogas tocno deka 1 do 3 meseci pred let se najeftini ama obicno e taka)
Чисто за споредба ги доставив тие слики затоа што огромна е разликата од Рајанер до Атина и Визер до Скопје.
Пет години имав Wizzair Membership и досега имам летано најмалку 20 пати со нив. Ова сега колку скапо е, никогаш не било.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.638
Охрид - Малме за месец мај букирав повратна за 35 евра со Виз, еве да не испадни само ги кудиме :D
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Охрид - Малме за месец мај букирав повратна за 35 евра со Виз, еве да не испадни само ги кудиме :D
Измери си ги димензиите на ранецот, да не те фати 135 евра картата со доплаќање на аеродром. Исто, чекирај се 24 часа пред лет, да не ти наплатат на аеродром, или да одбијат да те качат во авион.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.638
Измери си ги димензиите на ранецот, да не те фати 135 евра картата со доплаќање на аеродром. Исто, чекирај се 24 часа пред лет, да не ти наплатат на аеродром, или да одбијат да те качат во авион.
Ааааа овој пат тој филм не го гледаат, еднаш се горам јас во животот :D
Со ранче мало ќе патувам, на неколку дена одам.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.916
Поени од реакции
12.405
Никој не чита наназад во темава, па ајде пак да се повторам

https://forum.kajgana.com/threads/wizz-air-летови-од-до-Македонија.49050/page-189#post-9711895

https://forum.kajgana.com/threads/wizz-air-летови-од-до-Македонија.49050/page-195#post-9799956


Се жалите на цените а барате во висока сезона што си е јасно назначено на WizzAir (ама кој да чита) :facepalm:

Конкретно за Малта, јас во март купив карти за во јуни по сосем пристојна цена.

За тоа дека WizzAir секогаш летаат од далечни аеродроми, прво, тоа им е бизнис моделот, што е општо познато, помали аеродроми, помали такси и поголеми поволности за нив, затоа и се ниско буџетна компанија.
Второ, не е секогаш точно, особено со развојот на авионското патување во последниве години. Сега летаат и до големи градови и големи аеродроми.
Пример: Копенхаген, Малме, Берлин, Нирнберг, Будимпешта, Софија, Белград, Рим, Мадрид, Барселона, Лисабон ...
Е сега што дестинациите не ви се до газот па да од кауч директно да се префрлите во авионско седиште, освен ако не живеете до аеродром, секогаш ќе имате можност да се жалите за тоа.
Да бе, крај на јануари е висока сезона, нема што. :D Скроз оправдано за картата да кошта 400 еур.

Конкретно за Стокхолм, Виз слетува на аеродром шо никако не се ни смета дел од Стокхолм, оддалечен е 80 км и како превоз има само автобус кој ако случајно го промашиш, може да се збогуваш со летот. Стокхолм има уште 2 аеродроми од кои едниот е во самиот град, другиот е оддалечен на некојси 20 минути и имаш 5 различни опции да стигнеш до истиот. Некогаш стигањето до аеродромов е толку стресно шо верувај нема цена шо го оправдува стресот. Верувај дека има луѓе со деца кои букираат преспивање во хотел блиску до аеродромот за да не се мачат рано сабајле и да избегнат стресни ситуации. И рајанер лета од истиов аеродром, со тоа што веќе е најавено дека имаат план да го тргнат ко своја база и да летаат од главниот аеродром, Ако не се лажам веќе 50 % од летовите на Рајанер од Стокхолм се од главниот аеродром.
Второ, ако веќе имаат помали такси на поодалечените аеродроми ( што и најверојатно имаат ), нема резон да плаќам 200-300 еур за карта без вклучен багаж. Ако ме тераш да патувам саат и пол до аеродромот и ми нудиш иста цена ко star alliance, guess what I will choose?

Конкретно за летање од "Стокхолм", за лет во 9:30 часот насабајле, од дома требаше да излезам во 5 и 30. Да платам дупло поскапа карта за превоз него ако летав од главниот, плус времето изгубено да стигнам до таму. И за оваа тортура да платам 200-300-400 еур за карта без вклучен багаж? Кога за истите пари буквално можам да летам од главен аеродром, да не се стресирам дали ќе стигнам навреме на аеродромот пошо имам опции да стигнам до истиот, и да тргнам од дома во 8 за лет од 9 и 30, наместо во 5 и 30. И да поминам низ цела оваа авантура за да го откажат летот или испадне дека е пребукиран, нешо шо во последно време им е ептен станато навика?

За 50-100 еур карта ајде некако се трпи, за повисока сума воопшто не се исплати, ќе летам со нормална компанија и ќе си заштедам нерви.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Да не ме сфатите погрешно, ама со западноевропска плата, не би ги разгледувал ВизЕр како опција.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.281
Поени од реакции
4.689
Да не ме сфатите погрешно, ама со западноевропска плата, не би ги разгледувал ВизЕр како опција.
Да не ме разбереш и ти погрешно ама демек ако зимаш европска плата не смееш да леташ со виз/рајан?
Гледам емиратес ќе воведувале правило само програмери да летаат со нив од Македонија

ако се значително поефтини зашто да не летам со нив на кратки летови и кратки патувања од неколку дена? Плус често пати се единствени кои ми нудат директен лет

е сега ако треба да летам со голем багаж што секако драстично ми ја дига цената на картата би размислил дали ќе ги користам нив
 

Kajgana Shop

На врв Bottom