Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
28 февруари 2017
Мислења
2
Поени од реакции
2
Германија има поставено услови за влез и тие треба да се исполнети и да се почитуваат. Зарем вие не ги видовте условите? Дали свесно ја пуштивте да си ја проба среќата, а ќерка ви е невакцинирана?

ВизЕр може да ви продаде 30 карти за летање, а ваше е како што кажа членот погоре, да се погрижите да ја обезбедите целата документација. Пасош, карта, вакцина во случајов, и не сум сигурен за пријава за пристигнување (Einreiseanmeldung).

Добро што воопшто не ја пуштиле во авион, инаку ќе требаше да ја задржат таму, или да ја вратат со друг лет.

Да надополнам дека ВизЕр не се тие што поставуваат специјални барања, туку државата на пристигнување. Колку што знаѓ, мора да си вакциниран со признатите вакцини за влез.

Плус некаде прочитав дека ВизЕр добива казни ако пушти патник со некомплетна документација.
Ќе те замолам да ги споделиш условите што Германија ги пропишала за влез на граѓани од РМ, пошто нели не сум ги видел?

Она дека цитирам "свесно ја пуштивте да си ја проба среќата" ... мислам дека е одвишок да го коментирам ...

btw... побарав мислење дали некој имал слично искуство периодов или да се сподели официјална информација кои се услови за влез во Германија?
Поздрав.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Ќе те замолам да ги споделиш условите што Германија ги пропишала за влез на граѓани од РМ, пошто нели не сум ги видел?

Она дека цитирам "свесно ја пуштивте да си ја проба среќата" ... мислам дека е одвишок да го коментирам ...

btw... побарав мислење дали некој имал слично искуство периодов или да се сподели официјална информација кои се услови за влез во Германија?
Поздрав.
Personen über 6 Jahren, die mit einem in Deutschland zugelassenen Impfstoff (siehe Liste des Paul-Ehrlich-Instituts) vollständig geimpft sind, dürfen unter der Voraussetzung, dass seit der letzten erforderlichen Impfung mindestens 14 Tage vergangen sind, für alle Reisezwecke nach Deutschland einreisen. Kinder unter 6 Jahren dürfen in Begleitung mindestens eines vollständig geimpften Elternteils einreisen, auch wenn die Kinder nicht geimpft sind. Alle anderen Personen ohne diesen Impfschutz dürfen unter Beachtung der oben dargestellten Nachweis- und Quarantänepflichten nur einreisen, wenn die Reise zwingend notwendig ist. Die Entscheidung über die Einreiseerlaubnis erfolgt durch die jeweilige Grenzpolizei. Die Botschaft kann dazu keine individuellen Aussagen treffen. Weitere Informationen finden Sie auf der Webseite des Bundesministeriums des Innern.

Лица над 6 години треба да имаат поминато 14 дена од втора доза на вакцината призната во Германија.

Сите други без вакцина треба да бидат во карантин 5 (или 10 дена) не сфатив баш.

Вие што прочитавте? Дека со ПЦР може да се влезе?
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Ќе те замолам да ги споделиш условите што Германија ги пропишала за влез на граѓани од РМ, пошто нели не сум ги видел?

Она дека цитирам "свесно ја пуштивте да си ја проба среќата" ... мислам дека е одвишок да го коментирам ...

btw... побарав мислење дали некој имал слично искуство периодов или да се сподели официјална информација кои се услови за влез во Германија?
Поздрав.
Рече денес требало да патува - моментално МК не е во категорија ризични земји, што значи не е потребно да се регистрира онлајн на einreiseanmeldung.de (овде исто е објаснето за секоја земја посебно). Во секој случај потребно е вакцинација ИЛИ негативен тест ИЛИ сертификат за прележано корона. Значи, со било кое од овие би ја пуштиле во Германија без проблем. Вака како што објаснуваш нема ниту една причина што ги оправдува вработените на шалтерот, освен ако имало некој проблем со документацијата или пак била во некоја ризична земја последните 2 недели надвор од МК.

Патував во корона услови и од МК до Германија и од други земји 5-6 пати авионски, ниту еднаш немав проблем. Патував директ од МК до Финска во услови кога пуштаа само нивни државјани и тогаш немав никакви проблеми. Во најголем број случаеви никој не се замара на аеродром. Не знам што филм имале овие на шалтер.

Sent from my GM1913 using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.724
Поени од реакции
9.759
Personen über 6 Jahren, die mit einem in Deutschland zugelassenen Impfstoff (siehe Liste des Paul-Ehrlich-Instituts) vollständig geimpft sind, dürfen unter der Voraussetzung, dass seit der letzten erforderlichen Impfung mindestens 14 Tage vergangen sind, für alle Reisezwecke nach Deutschland einreisen. Kinder unter 6 Jahren dürfen in Begleitung mindestens eines vollständig geimpften Elternteils einreisen, auch wenn die Kinder nicht geimpft sind. Alle anderen Personen ohne diesen Impfschutz dürfen unter Beachtung der oben dargestellten Nachweis- und Quarantänepflichten nur einreisen, wenn die Reise zwingend notwendig ist. Die Entscheidung über die Einreiseerlaubnis erfolgt durch die jeweilige Grenzpolizei. Die Botschaft kann dazu keine individuellen Aussagen treffen. Weitere Informationen finden Sie auf der Webseite des Bundesministeriums des Innern.

Лица над 6 години треба да имаат поминато 14 дена од втора доза на вакцината призната во Германија.

Сите други без вакцина треба да бидат во карантин 5 (или 10 дена) не сфатив баш.

Вие што прочитавте? Дека со ПЦР може да се влезе?
Каде го читаш ова? Актуелни информации секогаш на


Ова треба да го проверуваш секој ден пред лет, во секој момент може да сменат класификација на држава и регион од неризичен во ризичен итн.

Update: најдов на страната на министерството ова што го постираше. Сеуште важи дека со негативен ПЦР не постар од 48 часа или сертификат за прележано (заедно со позитивниот ПЦР) не постар од 6 месеци може и без вакцина да влезе човек во Германија...арно ама само во итни случаеви, не како турист итн. Што значи има вистина во она што го рекле на шалтер, коцка би било...ако има човек среќа нема да се замараат на аеродром во Германија, ако немаш и ги фати инат да ти расипат и ден и се ќе те враќаат назад, ќе заглавиш.
 
Последно уредено:
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Значи има зошто не ја пуштиле, не е дека така им текнало на вработените. Јас бев со 14 дена по втората доза во Германија и немав никаков проблем. Сега е ептен деликатно за патување, поготово туристички, па ако некој има толкава желба или потреба ќе се вакцинира и ќе си седи раат. Или ќе оди во земји каде што не бараат ништо :)
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
btw... побарав мислење дали некој имал слично искуство периодов или да се сподели официјална информација кои се услови за влез во Германија?
Поздрав.
Немам искуство со Германија авионски одење, ама имам искуство со докажување кон авио компании, затоа мојот коментар беше совет за следен пат да си знаеш. Нема напуштање на шалтер додека не добиеш н писмено зашто си одбиен ако сакаш после тоа да имаш можност да се докажуваш со авиокомпанијата кој е прав кој не е.
Ако немаш ништо на писмено и оставиш на твојот збор против нивниот нема никогаш да добиеш
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.894
Вие што прочитавте? Дека со ПЦР може да се влезе?
Нормално дека може, пред 3 недели влегов со пцр тест на аеродромот во Дортмунд. Незнам од кај се информациите дека неможе.

Сега пак ќе излегувам, пак со пцр ќе се вратам. Прашав и на аеродром и секаде, 3г е правилото. Зошто ја одбиле девојката незнам, али оваа апла измислила правило дека со пцр тест нема да ја примат.


When entering from an area of virus variants of concern, a PCR test needs to be presented in any event; antigen rapid tests or proof of recovery or of vaccination are not sufficient in this case. When using a carrier (e.g. an airline) PCR tests must not be older than 48hrs at the time of (planned) departure. Furthermore, German authorities may command additional PCR tests following entry into the Federal Republic of Germany, in particular at the place of arrival (e.g. at the airport).
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Нормално дека може, пред 3 недели влегов со пцр тест на аеродромот во Дортмунд. Незнам од кај се информациите дека неможе.

Сега пак ќе излегувам, пак со пцр ќе се вратам. Прашав и на аеродром и секаде, 3г е правилото. Зошто ја одбиле девојката незнам, али оваа апла измислила правило дека со пцр тест нема да ја примат.


When entering from an area of virus variants of concern, a PCR test needs to be presented in any event; antigen rapid tests or proof of recovery or of vaccination are not sufficient in this case. When using a carrier (e.g. an airline) PCR tests must not be older than 48hrs at the time of (planned) departure. Furthermore, German authorities may command additional PCR tests following entry into the Federal Republic of Germany, in particular at the place of arrival (e.g. at the airport).
Дали си вакциниран или прележан?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Што бидна со Easy Jet? Нели требаше две рути мислам да добијат? Ларнака и Барса нека тераат сезонски не би требало скроз да ги укинат и онака сме умрени во сезона со чартер летови сем Турска и Египет. Да сака човек до Шпанија да се пушти триста комбинации треба.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.859
Поени од реакции
34.894
Дали си вакциниран или прележан?
Вакциниран не сум, прележан незнам дали сум го имал вирусот али немам никаков сертификат за тоа, никојпат не сум тестиран позитивен.
Патувам со пцр тестови, немам никакви проблеми бар за сеа. Во петок патувам за мк, се јавив на број шо го имаат на таа страна на einreisanmeldung ги прашав за враќање назад ми рекоа негативен пцр тест не постар од 48 саати, и 10 дена карантин кој може да биде прекинат на 5 ден со нов негативен тест.

Најверојатно девојката била малолетна и патувала туристички за тоа не ја пуштиле, не гледам друга причина.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.150
Поени од реакции
3.419
Вакциниран не сум, прележан незнам дали сум го имал вирусот али немам никаков сертификат за тоа, никојпат не сум тестиран позитивен.
Патувам со пцр тестови, немам никакви проблеми бар за сеа. Во петок патувам за мк, се јавив на број шо го имаат на таа страна на einreisanmeldung ги прашав за враќање назад ми рекоа негативен пцр тест не постар од 48 саати, и 10 дена карантин кој може да биде прекинат на 5 ден со нов негативен тест.

Најверојатно девојката била малолетна и патувала туристички за тоа не ја пуштиле, не гледам друга причина.
Тоа ќе ти кажев, туристички е проблемот.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Некој да не има скорашно искуство со летање со Пегасус во Истанбул? Најдов по нет дека ако си со вакцина не треба дополнителен пцр тест, требало само некој лист да се испечати. Дали овозможуваат туристички летови без проблем?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.035
Поени од реакции
28.670
Некој да не има скорашно искуство со летање со Пегасус во Истанбул? Најдов по нет дека ако си со вакцина не треба дополнителен пцр тест, требало само некој лист да се испечати. Дали овозможуваат туристички летови без проблем?
Не е до компаниите што леташ туку до државата во која влегуваш.
Сите држави си имаат свои правила за влез.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom