Wimbledon 2019

Кој ќе биде годинешниот победник?

 • Новак

  Гласови: 24 54,5%
 • Роџер

  Гласови: 9 20,5%
 • Рафа

  Гласови: 7 15,9%
 • Некој друг

  Гласови: 4 9,1%

 • Вкупно гласачи
  44
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
29.264
Поени од реакции
34.036
Аууу ме измори мечов, последниов сет поточно. Оддамна не сум гледал тенис со ваква тензија, ваљда од полуфиналето со Надал лани на Вимблдон кое го следев на резултати.

16ка, 5ка на Вимблдон, четири титули зад Федерер.. или што би рекле хумористичните членови на форумов, за година дена кај и да е ќе го стигне. Чао позз!
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.005
Поени од реакции
6.057
Татко ми задрема на 2:1 у сетови и ми вика при крај разбуди ме. При крај на 5тиот сет го будам, после 2 саата заврши утакмицата.

Oh well...
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.466
Поени од реакции
4.724
Ne be ne e mentalno jak sto vi e. :icon_lol:
Mu ja ugasi karierata na Federer, tolku.
Повеќе би рекол Федерер дека потврли и падна во клучните моменти. Ај жити се, на тај брејков последен се отепа кратки ритрни. Ко да му откажа раката.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
12.155
Поени од реакции
29.581
Да сум на место на Роџер веќе не би стапнал на ниту еден тениски терен до крај на живот.
Да сум на место на Мирка вечерва би испил солна киселина.
На 38 години човекот изигра 5 сета, 5 саати против еден маестрален Новак Џоковиќ ама на Кајгана форумот некој ќе пише да не стапнел на тениски терен.

Свашта.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
28.593
Поени од реакции
62.434
Повеќе би рекол Федерер дека потврли и падна во клучните моменти. Ај жити се, на тај брејков последен се отепа кратки ритрни. Ко да му откажа раката.
Pa toa e mentalna snaga be drugar, Federer igra dobro cel set, doaga TB i se gasi, odnosno Nole go gasi so stabilnosta. Brejk sansite vo 5 set kalo gi spasi Nole, toa izgleda ne e mentalna snaga, toa e srekja, ne znam sto da ti kazam..., isto i mec topkite, aj na prvata Roger zgresi, ama na vtorata pasingot?

Mentalna gramada e Nole, ebeno jak igrac.
 
Член од
21 јули 2018
Мислења
974
Поени од реакции
1.621
Секоја чест за Ноле..во глобала стариот беше подобар играч и добро се снаоѓаше на base line ама ете поради притисокот и лошата реакција кога имаше 40-15 на негов сервис успеа да изгуби..таму мораше да егзекутира
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.466
Поени од реакции
4.724
Pa toa e mentalna snaga be drugar, Federer igra dobro cel set, doaga TB i se gasi, odnosno Nole go gasi so stabilnosta. Brejk sansite vo 5 set kalo gi spasi Nole, toa izgleda ne e mentalna snaga, toa e srekja, ne znam sto da ti kazam..., isto i mec topkite, aj na prvata Roger zgresi, ama na vtorata pasingot?

Mentalna gramada e Nole, ebeno jak igrac.
Не велам јас дека Џоко не е стабилен. Туку дека Федерер ептен потврли на сите тајбрејкови. Џоко играше исто на сите 3 како и при поголем дел од мечот. Фед игра стабилно и добро цел меч и се губи во тај брејко уште при првио поен. Тоа е слабост на Федерер, а не дека Џоко го крена нивото во тбрејковите.
И упорно истите грешки ги прави федерер по не знам кој пат. Значи при потесен резултат и клучни поени излегува онака без потреба на мрежа, наместо д проба ос уште 1-2 удари да го истурка противникот од теренот.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
5.800
Поени од реакции
4.472
Пу што луѓе сте бе уживајте можеби веќе немате да имате шанса да гледате ваков тенис кога ќе останат мочковци ко Кирјос или Зверев. Сведоци сме на едно време и доминација на 3 тенисери .
Мило ми е што тепаше Новак само ради глотие енглези што не знаеја да дадат аплауз и кога заслужуваше најмногу !!
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
8.722
Поени од реакции
13.360
За кој кур би се откажал Федерер?

Го доби Надал, загуби ептен тесен меч од Џоковиќ.

Јас на негово место при вакви околности во тенисот минимум уште цела 2020 година ќе ја изиграм.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.466
Поени од реакции
4.724
Kojznae sto si gledal drugar.
Ај да појаснеме.
Играат стабилно двајцата, иде тај брејкот. Во него Џоко игра НА ИСТО НИВО како и претходно, ФЕДЕРЕР 3 пати послабо од претходно.
Грешка сум нешто? Не.
И тоа го откажувал или не знам што, не ти важи. Пошто и во текот на сетот го откажувал па не паѓаше психички како во тбрејковите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom