Wimbledon 2019

Кој ќе биде годинешниот победник?

  • Новак

    Гласови: 24 54,5%
  • Роџер

    Гласови: 9 20,5%
  • Рафа

    Гласови: 7 15,9%
  • Некој друг

    Гласови: 4 9,1%

  • Вкупно гласачи
    44
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.343
Спортска антологија, ретко кога до солзи сум се израдувал за некоја ствар, пишав и на фејсбук ова да беше шах, ќе си подадеа рака за реми. Пред ерата на големата тројка и по ерата, тоа е тенискиот универзум, не знам, што и да се каже нема да се долови она на кое сега сведочевме, ова е надвор од оваа планета, би банирал за ремет на фанови на федерер после ова ич кур не би ме болело.

Леле што напраи уште не ми е ни јасно, ќе треба пак да гледам, 40 - 15 имаше феџо и сервираше за победа, и што се дешава, US open 2011 all over again, федерер тогаш у 5ти сет имаше 5-3 и 40-15, кога за многумина се случи најдобриот ритерн во историјата на тенисот, при прв сервис на Федерер, мечот подоцна го изгуби со 7-5, али тоа беше полуфинале, ова е сега финале, и тоа не било каде, на светото тениско место ко што вика ноле за овој турнир, омилениот на федерер. После да не ја заборавиме и парадата ала бекер, мислам се деси на 15-30 и сервис на новак, кога малце фалеше пак да има 2 брејк шанси федерер ...
Ау каков антологиски меч, за ова ќе се збори у наредни 100 години и јаче, го надмина и оној легендарен на рафа и федерер, прв тајбрејк у историја у задни сет башка и најдолг меч во историјата на финалињата на вимблдон. Бреј каква ментална грамада, каков шампион, по не знам кој пат ова ќе го кажам и нема шанса некој да ме разубеди во истото, новак не е најдобар у историја, ама нема подобар од него, истото и за рафа важи, истото и за федерер. Ме боли кур на крај кој колку слемови ќе има.

Идемоооо бреееееееееее :vozbud::vozbud::vozbud:

п.с. Киихихихихиргиос. Попушинела по грешка.

Ај да појаснеме.
Играат стабилно двајцата, иде тај брејкот. Во него Џоко игра НА ИСТО НИВО како и претходно, ФЕДЕРЕР 3 пати послабо од претходно.
Грешка сум нешто? Не.
И тоа го откажувал или не знам што, не ти важи. Пошто и во текот на сетот го откажувал па не паѓаше психички како во тбрејковите.
Па добро тоа не е случајност, едноставно новак беше ментално појак, односно, во таа карактеристика денес го изеде федерер за време на сите три тајбрејка, а колку е новак ментално стабилен и јак, ако не ти се доволна потврда трите тајбрејка, тогаш нека ти текне дека губеше 40-15 на сервис за меч на федерер, и на крај е победникот, и тоа го прави втор пат у кариера против него, во 5 сета.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Не знам како ви доаѓа на ваков меч да пишувате негативни работи.
Радувајте се што сме посведочиле вакви утакмици пошто вакви битки како да се бориш за животот од новиве копиљаци никогаш нема да дочекаме.
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
196
Поени од реакции
364
Какви се глупости ќе се изначиташ. Го издишал, душата му ја земал, ментално најјак, го пензионираше...
Ништо појако не изигра Ноле од стариов, освен тоа што Федерер ја усра работата у сите таи брејкови со многу чудни удари кои можеше многу поедноставно да ги реши.
 
L

Löwe

Гостин
На 38 години човекот изигра 5 сета, 5 саати против еден маестрален Новак Џоковиќ ама на Кајгана форумот некој ќе пише да не стапнел на тениски терен.

Свашта.
2 меч топки, шанса за 21, откако се врати од 4 2. Оверал гледано дупло подобар играч од Џоко, му направи 7 (СЕДУМ) брејка, а не доби ниту 1 (ЕДЕН) од 3 (ТРИ) тајбрејка. 40 (Ч Е Т И Р И Е С Е Т) винери ПОВЕЌЕ. Океј ако тоа не е за пензија.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.500
Поени од реакции
6.128
Којзнае од кога немав гледано 2-3 саата тенис. Секоја чест и за двајцата, Федерер подобар оверал но Џоковиќ подобар во клучните моменти.

Него која величина е Роџер, на 38 години ваков меч против топ 3 ол тајм играч во најдобри години. Штета што испушти голема шанса за 21 гренд слем но мислам дека сеуште го нема кажано последниот збор.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
2 меч топки, шанса за 21, откако се врати од 4 2. Оверал гледано дупло подобар играч од Џоко, му направи 7 (СЕДУМ) брејка, а не доби ниту 1 (ЕДЕН) од 3 (ТРИ) тајбрејка. 40 (Ч Е Т И Р И Е С Е Т) винери ПОВЕЌЕ. Океј ако тоа не е за пензија.
Се е тоа океј само шо не гледам зашо ваков легендарен играч да не продолжи да игра тенис откако на 38 години изигра ЕПСКИ МЕЧ со Новак Џоковиќ.

Освен Надал нема ниеден друг тенисер шо може да ни го приушти ова, ова е златна тројка, ја би немал нишо против да ги глеам на тв се додека играат вака.

Од Федерер веќе никој не очекува слемови, 0 сетови му предвидуваа сите денес, максимум 1 сет а момакот изигра 5 сета, 5 саати на највисоко ниво.

Киргиос да го глеаме? Лиглено Зверев? Кој да глеаме ако не овие тројца?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
823
Поени од реакции
832
Цела статистика на страната на Федерер освен 9 неизнудени повеќе, го изгуби мечот. Вакво нешто само имам зборено дека теоретски e возможно во овој спорт. И затоа е најинтересен.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
2 меч топки, шанса за 21, откако се врати од 4 2. Оверал гледано дупло подобар играч од Џоко, му направи 7 (СЕДУМ) брејка, а не доби ниту 1 (ЕДЕН) од 3 (ТРИ) тајбрејка. 40 (Ч Е Т И Р И Е С Е Т) винери ПОВЕЌЕ. Океј ако тоа не е за пензија.
Дали ќе беше помалку за пензија ако изгубеше 3-0 во сетови?
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.343
ahahaha abe ova go zboram so godini veke za penzioniranjevo na federer,. treba da se penzionira zasto jedina precka mu e novak ... :)
Federer treba da razmisluva za penzija koga nema da moze do vtoro kolo da gura na mastersi i slemovi, i ke bide rutinski rasljakan od nekoi kopiljaci, so koj pamet se forsira ovoj muabet samo zasto seuste egzistira u era kade problemi moze da mu pravat 2-3 teniseri. Duri i na RG godinava do polufinale dojde ...

Nikad ne sum ja gleal osnovata u tie muabeti za negovo penzioniranje, a tek pa posle ova denes ... zasto ? zaso 2 mec topki na negov servis ne iskoristil, poise brejkovi imal, bolji statisticki ama zagubil ......
Abe protiv janko tipsarevic da igrase, nemase da go sfatam ovoj muabet i logikata u istiot, ne pa so nekoj koj osvoijuva 16ta slem titula u kariera, veke legenda u ovoj sport.
 
L

Löwe

Гостин
Се е тоа океј само шо не гледам зашо ваков легендарен играч да не продолжи да игра тенис откако на 38 години изигра ЕПСКИ МЕЧ со Новак Џоковиќ.

Освен Надал нема ниеден друг тенисер шо може да ни го приушти ова, ова е златна тројка, ја би немал нишо против да ги глеам на тв се додека играат вака.

Од Федерер веќе никој не очекува слемови, 0 сетови му предвидуваа сите денес, максимум 1 сет а момакот изигра 5 сета, 5 саати на највисоко ниво.

Киргиос да го глеаме? Лиглено Зверев? Кој да глеаме ако не овие тројца?
Епски меч да, ама мечот требаше да заврши во 3 или МАКСИМУМ во 4 сета. Победник знаеш кој требаше да биде.[DOUBLEPOST=1563130663][/DOUBLEPOST]
ahahaha abe ova go zboram so godini veke za penzioniranjevo na federer,. treba da se penzionira zasto jedina precka mu e novak ... :)
Federer treba da razmisluva za penzija koga nema da moze do vtoro kolo da gura na mastersi i slemovi, i ke bide rutinski rasljakan od nekoi kopiljaci, so koj pamet se forsira ovoj muabet samo zasto seuste egzistira u era kade problemi moze da mu pravat 2-3 teniseri. Duri i na RG godinava do polufinale dojde ...

Nikad ne sum ja gleal osnovata u tie muabeti za negovo penzioniranje, a tek pa posle ova denes ... zasto ? zaso 2 mec topki na negov servis ne iskoristil, poise brejkovi imal, bolji statisticki ama zagubil ......
Abe protiv janko tipsarevic da igrase, nemase da go sfatam ovoj muabet i logikata u istiot, ne pa so nekoj koj osvoijuva 16ta slem titula u kariera, veke legenda u ovoj sport.
Ок е бро, 90% е форс муабетот ама рипајте како мајмуни сите.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.867
Поени од реакции
7.554
Федерер ми се допаѓа што е многу смирен и сконцентриран на играта во повеќето мечеви со кого и да игра. Реткост е од негова страна како другите играчи да покажува нервоза, да крши рекети, да вика.. Можеби како помлад имал такви моменти но сега е доста смирен. Сето ова мислам го прави еден од добрите играчи иако јас сум за Ѓоковиќ.
 
L

Löwe

Гостин
Федерер ми се допаѓа што е многу смирен и сконцентриран на играта во повеќето мечеви со кого и да игра. Реткост е од негова страна како другите играчи да покажува нервоза, да крши рекети, да вика.. Можеби како помлад имал такви моменти но сега е доста смирен. Сето ова мислам го прави еден од добрите играчи иако јас сум за Ѓоковиќ.
А оти Надал кога скршил рекет? Едино може мјерда да рече и да смени страна.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.216
Поени од реакции
41.343
Ок е бро, 90% е форс муабетот ама рипајте како мајмуни сите.
Epa namali bro forsiranjeto ondak zaso e edno od najlosite random forsiranja vo istorijata na forsiranjeto
A i dali e, ili ne e fors nebitno, sekako tapa e celiot toj muabet.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom