Wimbledon 2019

Кој ќе биде годинешниот победник?

  • Новак

    Гласови: 24 54,5%
  • Роџер

    Гласови: 9 20,5%
  • Рафа

    Гласови: 7 15,9%
  • Некој друг

    Гласови: 4 9,1%

  • Вкупно гласачи
    44
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.778
Поени од реакции
7.515
А оти Надал кога скршил рекет? Едино може мјерда да рече и да смени страна.
Ок признавам и двајцата знаат да се изнервираат, кршат рекети, пцујат, се нервираат, но во последно време приметувам Федерер е посмирен. Можеби годините си го прават совето да е посмирен.


 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Како фан на Ноле верувам дека ама по ништо финалево нема да ми остане во мозок освен во тоа дека зема 2 сета вс Фед без БП,по ниеден поен по ниеден потег нема да ми остане финалево,освен ако не се деси некое чудо во 4ти(евентуално 5ти сет).Многу утакмици памтам вс Рафа и Роже,по маестрални поени и потези,ама ова брзо ќе го заборавам.Криминален процент на уфрлен прв сервис,криминален ритерн,криминална игра,прееска кажав под 50% од можностите сега сум 100% сигурен дека е така.....
Мислам дека ќе ти остане во мозок, како фан на Ноле.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.794
Поени од реакции
15.819
петре од петокот неможе да се собере уште :) ) )
дај бе човек пиши еднаш честитај ко што треба, не го тупиш како требало да биде. ко тебе што ти одговара,, ако ти одговара ;)
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.055
Поени од реакции
11.020
Да изгубеше 3-2 после изгубениот брејк на2-2 и 4-2, немаше да биде воопшто за хејт. Ама вака на 40-15 и две меч топки, очи ми капат. Цел живот ќе го прогорнува
 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Мислам дека ќе ти остане во мозок, како фан на Ноле.
Како шо пишав во текстот,освен 4ти и евентуалниот 5ти сет.Буквално мечот ќе го паметам само по тие 2 сета :D Првите 3 сета ми беа криминални за гледање
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
819
Поени од реакции
822
Ова е убедливо најкриминалното финале икад изиграно :)
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Голема пропуштена шанса на Фед. Уште не можам да си поверувам дека прокоцка 2 меч топки. Штета стари, на таа статистика баш жално..:(
Едно огромно браво за Новак, колку и да го обожавам Фед, кај и да е, за некои 2-3 години највеќе ќе биде престигнат по слемови. Машина е Новак.
Мора да уживаме во овие мечеви момци, златна ера на тенисот. Убаво пиша некој, тенисот временски ќе се рачуна како пред и по големата тројка.
И еден голем хејт, јебали ве сите НекстЏен играчи у покушај, и Звереви Чоричи Тимови, кој ќе ве гледа вас за неколку години во финалиња..
 
L

Löwe

Гостин
петре од петокот неможе да се собере уште :) ) )
дај бе човек пиши еднаш честитај ко што треба, не го тупиш како требало да биде. ко тебе што ти одговара,, ако ти одговара ;)
Да му го јадеш ти стапот на Петре.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
1.308
Поени од реакции
1.442
Можете да зборите што сакате, денес Федерер не заслужи да изгуби, а Џокович не заслужи да победи. Факт е дека Новак ја освои титулата, ама не е тоа тоа. Освен во тај брејковите, Федерер како постојано да имаше контрола над мечот... Во 80% од сервис гемовите Новак се мачеше, бранеше брејк шанси.

А коментарите дека го пензионирал, му ја изгасил кариерата и слично, нема да го коментирам. Срамота е такви работи да се пишуваат за човеков кој игра тенис на вакво ниво во тие години.

Можеби Џокович ќе ја надмине статистиката и бројките на Федерер, ама се знае кој ќе биде асоцијација кога ќе се спомне најдобриот на сите времиња.
 
Член од
23 јуни 2015
Мислења
192
Поени од реакции
340
После ова што го одгледав денеска, воопшто не ми е жал за енглезиве кои секое лето добиваат ќотек од Срби во Грција. Гаден народ.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.748
Поени од реакции
13.965
Ќе си каснам од куров што не бев во можност да го гледам финалево, буквално само последниот поен го фатив. Тоа е, ќе си гледам хајлајтс сега и ќе патам.

Ноле :kruna:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.034
Поени од реакции
106.826
Ова што се случи денес се гледа мнооооооооогу, мнооооооооогу ретко, да не кажам еднаш во 1000 случаи. Да си подобар во секоја статистичка категорија освен во неизнудени грешки, да имаш повеќе освоени поени од противникот, а сепак на крајот да изгубиш..., тоа доволно говори каква ментална сила е Ноле. Огромна шанса испушти Федерер, ај на страна двете врзани меч топки на свој сервис, сепак во текот на цел меч беше подобар противник и дозволи 3 сета да му ги скине Ноле во тај брејк. Денес Ноле според мене не беше на својот максимум, односно не играше како што играше лани рецимо на овој турнир. Милијарда избацени ритерни на втор сервис во аут, многу неизнудени грешки, без длабочина во ударите, дури и говорот на телото му беше чуден, ниту еднаш не се изнервира, ниту еднаш не се издра кон својот бокс, нешто што е неизбежно кога игра вакви мечеви. Но, и покрај сево ова успеа да остане смирен и да не му затрепери раката во клучните моменти, за разлика од Федерер.

Ова е веројатно најтешкиот пораз во кариерата за Федерер уз оној во Мелбурн 2009 година, а можеби ова беше и последната шанса за да освои Слем, односно Слем каде ќе биде до оваа мера конкурентен.

Како фан на Рафа ептен ми е криво што потфрли во петокот, денес ќе имаше добри шанси со ваков Новак, мада тоа не е никаква гаранција, само претпоставка.

Честитки за сите Новаковци, сите кои останавте без нерви, нокти, мобилни, далечински управувачи и слично. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom