US Open 2019

Победник на турнирот ќе биди


  • Вкупно гласачи
    58
Статус
Затворена за нови мислења.

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.179
Поени од реакции
8.142
Не глуми дека не знаеш разлика од cheating до испади.
Океј да, 19 Гренд Слеми земал Надал со читинг. Завршив со дебати за тенис со тебе, не знам за други теми, ама тука изгледаш како партиски бот кој слепо верува дека неговите се најдобри, бидејќи така му кажале во штаб и никакви факти не можат да му го сменат мислењето.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.745
Поени од реакции
5.154
Не велам дека Надал не е ГОАТ поради тоа што губел од Браун, туку дека голем број на дуели на трева помеѓу Фед и Надал не се случиле поради дуелот со Браун, Росол. Не само на слемовите, туку и на послабите турнири. Не бегал од Фед, туку едноставно немал квалитет да стигне до 1/2 или финале и да се соочки. Има поголеми шанси да се сретнат на земја отколку на трева.

Да, да, секогаш бегал Федерер од другите според вас, ама кога ќе се случи иста таква ситуација на Надал, тогаш или е повреден или дехидриран. Некни Федерер стоеше со Димитров во 5тиот сет и пробуваше да игра што е можно пократки поени, ама за вас не беше повреден, туку паднал на психа. Ама затоа Надал наредниот ден победи, па овде правевте анализи како дехидрирал или левото маде му било 2 милиметри поголемо и поотечено. Реалност, тоа ти е.
ас мислам дека никој не бега од никого на турнирите, ама вашите мислења се дека едниов бегал а другиот не, во буквално исти ситуации.

Дали не квичевте кога Фед го освои Вимб против Чилич? Квичевте. Гзлар ваков онаков. Слаби противници за гзларо. Затоа на УС ОПЕН после тоа, кога на ист начин освои Надал, имаше коментари ''Auuuuu ne si zdrav legendo edna'',''Kakov poen mamu ti ebam, junachino edna'' и сл. Едниот е гзлар ако игра против Чилич, другиот е легенда, играчиште ако игра против Нишикори. Тука се гледа колку сте реални. Истата приказна и минатава недела на УС Опен. Гоато дремеше цел меч, срам и беда беше. За малку ќе го имаше најсрамниот пораз во историјата на сите спортови. Ама затоа после мечот се величеше како да свртил утакмица од 2-0 5-2 против Федерер или Џокович. Замисли, го тепал Медведев. Легенда. Имаше и такви коментари како не бил пуштен на најако. А ''најако'' не знам кога било, ама не сигурно последниве 5 години.

Кажав и претходно и не сакам да се повторувам по 100ти пат. Успорени подлоги, стартување на поени кога му се сака, стил на игра, понашање на терен,.. Нешто што е многу битно за ГОАТ.
Најголем во некој спорт е играчот кој го направил спортот тоа што е. Го издигнал на едно друго ниво.
Некој кој привлекол 1039213903190 гледачи, да гледаат тенис поради него.
Еве да речеме дека сите тројца се заслужни.
Но пресигурен сум дека доколку Фед никогаш не постоел, спортов не би бил тоа што е. Не можам да го кажам истото и за земјашот Надал.
Кур ме боли дали ќе си се јачате самите со стегање лајкови или реплицирање со ''Bladas, gluposti tresis. Ne si informiran so sportov''. Да сте барем малце реални, ќе се сложите со поголемиот дел од постов.

И еве уште едно прашање. Замислете си дека во 2025та ќе се појави некој играч што е малце послаб од тројцава, ама поради немањето на конкуренција ќе освои 2 слема повеќе од првиот. Тој ќе биде гоат?
 
Член од
21 јули 2018
Мислења
1.381
Поени од реакции
2.312
Не знам за тоа кој е најдобар , си има таму статистичари и поголеми експерти од нас на форумот за тоа да кажи...ама колку Надал што е доминантен на земја не вервам дека воопшто во историјата во било кој спорт ги дробел противниците и ги оставал во безумие како тој што го прави на Роланд Гарос..колку сакате можите да го оспорувате ама Надал на земја е терминатор како што Ноле и Феџо не се на ништо друго..како некој ultimate boss што е невозможно да го победиш во некоја игра..веројатно и статистиката го потврдува тоа..на другите подлоги играат рамноправо меѓусебе,а на земја терминаторот дроби..не остава ниту сомнеж...единствено што бил блиску да го добие беше Џоле во 2013 каде го имаше враце но сам се заеба....во Топ 3 најдобри натпревари што ги имам гледано во животот..тотал тенис од двата беше тоа полу финале на Роланд Гарос
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
3.511
Поени од реакции
2.965
Ќе се разберите со Стекот за тенис жими баба :)
Има уште за играње, ништо не е завршено, ама според моменталната ситуација се гледа кој е ГОАТ.

А иначе многу битни ствари ни кажа од мајка му, тоа што го прави скромен е дека играл игри, одел на риболов и се плашел од грмење :tapp::facepalm:
Ова ти е исто како да правиш споредба како фудбалерите шо си даваат изјави, особено црнчугите кои конкурираат за играчи на годината и се во топ избор на тимот, како пример ќе ги земам Погба, Канте, Мбапе, Нејмар и ред други....
И одма ќе излезат со плачење како до 18 години биле сиромаси, немале за леб незнам шо, а само 3-4 години подоцна се фудбалери од самиот врв, па пичка ви од та мајка ви ѓупска ако си немал пари до 15 години и си просел, сигурно ен си научил фудбал на 22 години да играш, цигани, ѓупци, лажови и тоа е скромност? Скроз небитни податоци шо се вон нивните кариери.

Тоа дека троши многу време на сервис е точно, али мора да си ја помини рутата прст во гз, фаќање коса, нос и бришење со стегач, али тоа нема врска со ГОАТ, муабетот ми е дека има толеранција кај некои, а некои го опоменуваат, седи ти на другата страна и чекај го на сервис ќе видиш како ќе ти биди, те иритира, ти создава нервоза самото чекање.
А и Џоковиќ не е нешто покус, и тој тапка со топчето до вечност, па уште се лути ако добие опомена, сите ги вади од контрола тоа чекање.
И Федерер како помлад низ кариерата, кршел и фрлал рекети на терен, па тоа неможи да му е изостаток и да не е ГОАТ, Мареј пред некоја година ја избрка од трибини мајка му, дека му давала инструкции дури игра, Џоковиќ пцуе на српски, секој кога е долу на терен ќе избувни нешто од него.
Титулите кажуваат се ;)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.060
Поени од реакции
15.644


Еве вистинска статистика на подлогите кои им одговраат на двајцата, не се нафрлано на едно.

На тврда, Фед 11-9, 5-1 тврда во сала, трева 3-1. Тотално 19 - 11

На земја, Надал 14-2, тврда на отворено 8-6. Тотално, 22 - 8.

Гледаш како одма другачие делува? големиот број победи на земја го прават нивниот скор да изгледа лошо. Приметуваш како Надал играл само 4 пати на трева вс Фед, додека Фед играл 16 на земја? ај сеа тишина за меѓусебни дуели, можете да си се тешите меѓу вас, и ништо повеќе.

Иначе да бидеме јасни, Надал е убедливо најдобриот земјаш во историја, а и во иднина. Но, дури и да нема ни 1 пораз во својот живот на земја, се е џабе затоа што неговата игра, константно, и континуирано ги крши правилата, не постои друг спорт во кој ова се дозволува.

Не ме интересира ништо друго, се што е против правила мора да се санкционира, него не го санкционираат, и тоа би било тоа. Карактерни особини не се предмет на дискусија, него само нешто кое влијае директно на крајниот исход на играта, тоа што Фед или Ноле т.е. нивните испади вс судии се случуваат не го менува исходот на натпреварот како намерно задржавање на сервис, и 35 секунди сервис гемови во КОНТИНУИТЕТ.

Тоа би било тоа за Надал што се тиче мене, а вие можете и споменик да му изградите, тоа си е ваше. Со години го трпев ова и си викав ај не е само он има и други, ама кога почна на сервис на други да глуми дека не е спремен, е тука веќе ставам точка, cheating не можам да толерирам.

П.С. Верувај дека ова го мислат многу други, ама немаат гз да го кажат, дури и аналитичари, бивши тенисери, тренери, ама им е страв да не ги осудат за bias.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
2.622
Поени од реакции
3.339
Гледаш како одма другачие делува? големиот број победи на земја го прават нивниот скор да изгледа лошо. Приметуваш како Надал играл само 4 пати на трева вс Фед, додека Фед играл 16 на земја? ај сеа тишина за меѓусебни дуели, можете да си се тешите меѓу вас, и ништо повеќе.
.
Колку пати треба да игра кога само еден турнир годишно го играат двајцата на трева?
Автоматски споено мислење:

Еве вистинска статистика на подлогите кои им одговраат на двајцата, не се нафрлано на едно.

На тврда, Фед 11-9, 5-1 тврда во сала, трева 3-1. Тотално 19 - 11

На земја, Надал 14-2, тврда на отворено 8-6. Тотално, 22 - 8.

Гледаш како одма другачие делува? големиот број победи на земја го прават нивниот скор да изгледа лошо.
Абе 10-4 за Рафа имаат скор на слемови, од тие 3-1 на тврда, и упорно ќе форсаш со земјаш земјаш? Ете ти подлога што им одговара на двајцата, 3-1, шо ќе споредуваме повеќе? У најбитните мечеви го води на тврда, го има тепано на трева, и го доминира на земја. Кога ќе го тепа Роџер на Роланд Гарос, ко овој шо го има на Вимблдон?
Или статитстики градени на мастерси се релевантни за тебе?
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.060
Поени од реакции
15.644
Колку пати треба да игра кога само еден турнир годишно го играат двајцата на трева?
Автоматски споено мислење:


Абе 10-4 за Рафа имаат скор на слемови, од тие 3-1 на тврда, и упорно ќе форсаш со земјаш земјаш? Ете ти подлога што им одговара на двајцата, 3-1, шо ќе споредуваме повеќе? У најбитните мечеви го води на тврда, го има тепано на трева, и го доминира на земја. Кога ќе го тепа Роџер на Роланд Гарос, ко овој шо го има на Вимблдон?
Или статитстики градени на мастерси се релевантни за тебе?
Аааа, така така. Значи сега од H2H отидовме во H2H само на слемoви? хахахха нема такви легенди, пробарајте си ја среќата во политика. А иначе твојот колега на форумов ти збореше за тоа што значи кога не ти одговара играта на противникот - еве како Ноле вс Вавринка и колку голем удел има, мислам дека си свесен за тоа, ако тие работи се репер, онда Давиденко и Родик се подобри од Надал и Ноле.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
2.622
Поени од реакции
3.339
Аааа, така така. Значи сега од H2H отидовме во H2H само на слемoви? хахахха нема такви легенди, пробарајте си ја среќата во политика. А иначе твојот колега на форумов ти збореше за тоа што значи кога не ти одговара играта на противникот - еве како Ноле вс Вавринка и колку голем удел има, мислам дека си свесен за тоа, ако тие работи се репер, онда Давиденко и Родик се подобри од Надал и Ноле.
И на слемови и ван слемови е подобар.
Ајде не му одговара Рафа, и Ноле не му одговара? Нека ги вратат ако не Родик и Хјуит да им држи лекции :)
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
559
Поени од реакции
620
Ne samo sto kasnese na svoj tuku i na protivnicki servis kasni ovoj spremen da servira Nadal uste svrten so grb se brise so peskirot pa posle mu se izvinue, aj utepaj me pa izvini se 30 pati taka naprai te vadi od ritam i posle on se potel prirodno bilo bas togas najde da se poti prekuumereno na protivnicki servis koga mu gori pod noze, slucajno ili namerno? Medvedev iskuliran ko na leksiliumi da e, da bev na negovo mesto kje popizdev.
I Novak so topceto cupka po 30 pati i toa iritira. Federer nikogas ne izritiral so nekoj poteg osven toa za ATP zavrsen turnir sto bese nefer kon publikata sto predade mec a nisto drugo vo tekot na mecevite.
 
Последно уредено:
Член од
23 август 2010
Мислења
29.792
Поени од реакции
66.382
Но, дури и да нема ни 1 пораз во својот живот на земја, се е џабе затоа што неговата игра, константно, и континуирано ги крши правилата, не постои друг спорт во кој ова се дозволува.
Има шот клок, кога ќе прекорачи го опоменуваат, не знам за какво кршење правила зборуваш. Знаеш од каде се приметува дека си батхрт? :icon_lol:
Што ме замараш со сала, ти постирав статистика од ГС турнири, најбитните. Не му лежи Надал, не му лежи Ноле, ама ај ќе броиме сега Базел и Виена за да му одговара на господинот. :icon_lol:
Што замараш со Стен и Ноле, едниот има 16 другиот 3 ГС титули, не ти е иста споредбата. Дабогда на АО Надал освои 20ка, веројатно ќе си пресудиш од мака. :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Federer nikogas ne izritiral so nekoj poteg osven toa za ATP zavrsen turnir sto bese nefer kon publikata sto predade mec a nisto drugo vo tekot na mecevite.
:pos::pos:
Вистина, освен кога се дере shut up накај противничката ложа, кога му вика на судијата дека го боли уво он што вика и дека ќе збори он кога сака да збори, кога зема 10 минутен мто после 4 сет во финале и притоа не е повреден, кога си бира самиот термини итн итн. Инаку да, се слагам, нема испади дечкото :icon_lol:
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.480
Поени од реакции
2.774
Ne e uste Nadal GOAT, ali uste slem-dva ako mu zeme na Nole na tvrda podloga ili treva, ke bide.
 
L

Löwe

Гостин
Еве вистинска статистика на подлогите кои им одговраат на двајцата, не се нафрлано на едно.

На тврда, Фед 11-9, 5-1 тврда во сала, трева 3-1. Тотално 19 - 11

На земја, Надал 14-2, тврда на отворено 8-6. Тотално, 22 - 8.

Гледаш како одма другачие делува? големиот број победи на земја го прават нивниот скор да изгледа лошо. Приметуваш како Надал играл само 4 пати на трева вс Фед, додека Фед играл 16 на земја? ај сеа тишина за меѓусебни дуели, можете да си се тешите меѓу вас, и ништо повеќе.

Иначе да бидеме јасни, Надал е убедливо најдобриот земјаш во историја, а и во иднина. Но, дури и да нема ни 1 пораз во својот живот на земја, се е џабе затоа што неговата игра, константно, и континуирано ги крши правилата, не постои друг спорт во кој ова се дозволува.

Не ме интересира ништо друго, се што е против правила мора да се санкционира, него не го санкционираат, и тоа би било тоа. Карактерни особини не се предмет на дискусија, него само нешто кое влијае директно на крајниот исход на играта, тоа што Фед или Ноле т.е. нивните испади вс судии се случуваат не го менува исходот на натпреварот како намерно задржавање на сервис, и 35 секунди сервис гемови во КОНТИНУИТЕТ.

Тоа би било тоа за Надал што се тиче мене, а вие можете и споменик да му изградите, тоа си е ваше. Со години го трпев ова и си викав ај не е само он има и други, ама кога почна на сервис на други да глуми дека не е спремен, е тука веќе ставам точка, cheating не можам да толерирам.

П.С. Верувај дека ова го мислат многу други, ама немаат гз да го кажат, дури и аналитичари, бивши тенисери, тренери, ама им е страв да не ги осудат за bias.
Значи солзи ми протекоа што го прочитав ова, солзи. Како можеш овде парелала да повлечеш? Прво има 3 мастерса на земја, и уште неколку 500ки каде во перидодот пред 2010 се имаат среќавано. Секако и Роланд Гарос. Додека на трева освен Вимблдон не се сретнале на друг турнир. Не ти е малце срам вака да се бламираш?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.295
Поени од реакции
72.333
Еве вистинска статистика на подлогите кои им одговраат на двајцата, не се нафрлано на едно.

На тврда, Фед 11-9, 5-1 тврда во сала, трева 3-1. Тотално 19 - 11

На земја, Надал 14-2, тврда на отворено 8-6. Тотално, 22 - 8.
Од ова сфатив дека Надал има победено повеќе утакмици на омилените подлоги на Федерер, него ли Роџер на омилените подлоги на Рафа :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom