US Open 2019

Победник на турнирот ќе биди


  • Вкупно гласачи
    58
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 август 2010
Мислења
29.783
Поени од реакции
66.351
Член од
1 декември 2014
Мислења
1.480
Поени од реакции
2.774
So taa razlika sto treba da se vidi kolku eventi vo prosek po titula imaat site za da stignat do ovie brojki i jasno e deka Novak i Rafa mnogu pobrzo gi postignale od Federer. Isto ovde ne se vbroeni Davis Cup i Olimliski igri, isto taka bitni dostignuvanja.
Pisuva, Novak i Rafa 3.4, Federer 4.3

Sto e i normalno. Isto kako sto brojat GS posle 30ta, Nadal ima 5, Djokovic i Federer po 4 mislam. Ama Nadal i Djokovic se 33 i 32 god, Federer 38
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.742
Поени од реакции
5.147
Тие што го потевте дека Фед го освоил Вимболдон против Чилич, не среќавајќи се со Надал или Џоко, веднаш на наредниот УС ОПЕН чутевте како пички кога Надал го направи истото. Еве и годинава истото, освои со повредени Џоко и Фед, ама тоа нема врска сеа. Лове дури и коментирал дека Фед немало да освои ако биле здрави Надал и Џоко. Среќа па Надал го брише теренот кога игра против нив.
Надал нема никогаш да биде ГОАТ, ако сака и 18 РГ нека освои. Прекршува правила со по 1 минута паузи помеѓу поени, си го пика прстот в газ 30 секунди,па направил фаул па ајде се од почеток. И не е тоа не намерно, едноставно ги вади противниците од ритам.
Да не зборам за стилот на игра. На сите турнири освен на РГ, го бришат теренот, го трчаат како џупче. Имаше еден тон поени некни каде што си разменуваат и никој не напаѓа. Да не зборувам за поените каде што Медведев сервира а овај наводно не е спремен. Тоа ако вие вас ГОАТ, ок. Џуптин.
Зш му свиреше публикава на ГОАТов? Неписмени се нели? Не гледаат тие дека има тој потреба од 1 минута бришење и дрпање на газот?
Тоа муабетот со меѓусебните дуели Над вс Фед е правено 10239190 пати. Повеќето од турнирите и средбите се на земја. Друго нешто што е многу битно а се правите дека не го гледате. Роџер Федерер има еден куп изгубени утакмици каде што стигнал да игра на РГ на пример против Надал и губел од него. Како што беше и годинава. Значи Федерер не губел од Росоли и Брауни толку често туку стигнувал до дуел со Надал на подлога на која што Надал е непобедлив. Во обратната ситуација,Надал НЕ НИ СТИГНУВАЛ до дуел со Федерер. Губел од Дастин Браун и слична боранија. Или сакате да кажете дека Надал на турнирите каде што губел од Браун ќе го тепал Фед ако се начекале? Нема што да ви објаснувам, сигурно дека ќе го претолчел, во вашите глави.
Не сакам да зборувам за успорување на подлоги и продолжување на мечеви и одолговлекување поради пари и маркетинг. Тоа не му одговара на Надал, ама ич.

За Новак е друг муабетот. Новак после престигнувњето во слемови, одма ќе биде ГОАТ. Без разлика што за мене секогаш ќе биде ГОАТ ФЕД, нема што да се бунам и докажувам со останатите фанови, имаат еден тон аргументи Џоковци.
 
L

Löwe

Гостин
Ако ти е тешко у живот, сети се дека постојат Aleksandar91 и Psyside кои ТВРДАТ дека Рафа и со 1000 слема нема да бил ГОАТ, единствено САМО ЗАРАДИ ТОА ШТО 30 СЕКУНДИ ТРОШЕЛ ЗА СЕРВИС....


...


.... .....


.....

......
ТАЖНО............
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.742
Поени од реакции
5.147
Стил на игра. Брка топки со далеку послаби играчи. Го бришат,буквално. Ајде ова прашање на вкус е.
Зш 4-5 пати креваше рекети при сервис на Медведев? Не бил спремен? Тоа тие одлика на ГОАТ? Да го чекаат по 1 минута за да се ''спреми''? Не е тоа да му ебе ритам? Да го правеше ова Фед на кур ќе се качувавте. Јас се чудам како е можно на 30тина години сте и вака си верувате во некои работи.
Џабе му свиреше публиката, клошари. Тие ништо не разбираат, не се експерти ко тебе.
Да не напоменувам дека се отепуваш бладање и секој турнир пишуваш дека со ЗДРАВ НАДАЛ и НА НИВО НАДАЛ, останатите немале промил шанса и финалето ќе било завршено не знам колку порано. Истото го пиша и некни.
Ама никако не си го дочекал тоа ЗДРАВ НАДАЛ, НА НИВО НАДАЛ. Живееш во заблуда од некоја си негова форма од 2011-2 и мислиш дека тоа му е просечениот квалитет, нешто што секогаш може да го игра.

Се знае кој може да биде ГОАТ. Во сите спортови е исто. Тоа е некој кој го направил спортот тоа што е, некој кој што е заштитна фаца на тој спорт. Некој кој што е атрактивен и е идол на младите генерации. Икона.
Ова со надал е исто како да ти биде Серхио Рамос ГОАТ во фудбал, поради големиот број на титули :)
 
Член од
27 април 2009
Мислења
1.950
Поени од реакции
1.865
Значи Федерер не губел од Росоли и Брауни толку често туку стигнувал до дуел со Надал на подлога на која што Надал е непобедлив. Во обратната ситуација,Надал НЕ НИ СТИГНУВАЛ до дуел со Федерер. Губел од Дастин Браун и слична боранија. Или сакате да кажете дека Надал на турнирите каде што губел од Браун ќе го тепал Фед ако се начекале? Нема што да ви објаснувам, сигурно дека ќе го претолчел, во вашите глави.
Какви глупости изнатреска и сам си свесен, еве да ја занемариме годинава кај шо губеше на слемови од Димитров и Циципас, лани изгуби од Андерсон на неговиот омилен слем и факинг МИЛМАН ЕЈ! :tapp:Има губено во први кола на слемови од Робредо,Сепи и Стаховски дај немој да се резилиш далеку посрамни се поразиве на Фед него тие на Рафа кој ги губеше играјки на трева, имаш право поразновиден е Фед со поразиве го плескаја и на тврда :pos:Доколку Надал би изгубил од тенисери како Милман,Сепи и Робредо на тврда или на земја од некој еквивалентни на поразите на Роџер на трева од Андерсон и Стаховски мене би ми било срам да ставам во категорија на ГОАТ а не пак да тврдам дека е...Јбг боли фактот дека митот за статус ГОАТ на Федерер за брзо ке испари со бројот на слемови кој остана единствениот аргумент и мочаните недели на 1 место кој ги набилда во најслабата ера на тенис.
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2014
Мислења
4.742
Поени од реакции
5.147
@Chiksy^
Изгледа не си ме сфатил. Губи Надал ПРЕД ДА СТИГНЕ да игра со Федерер на Вимб на пример.
А Фед голем број од порзите му се директно со Надал на земја.
Значи стасува фед на земја против Надал и губи. Надал не стигнува до дуели на трева против Фед.
По различно нз како да ти нацртам.
Не се глупости, многу поголем број на меѓусебни мечеви се на земја отколку на трева.
Успорувањето на подлоги, дрпање на газ од 1 минута, стартување на поени по онолку време колку што него му одговара, не се баш глупости.
Најслаба ера хахахха. Сигурно било полесно да се освои некој слем тогаш, од овај на Надал со играње против индијанци.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.677
@Chiksy^
Изгледа не си ме сфатил. Губи Надал ПРЕД ДА СТИГНЕ да игра со Федерер на Вимб на пример.
А Фед голем број од порзите му се директно со Надал на земја.
Значи стасува фед на земја против Надал и губи. Надал не стигнува до дуели на трева против Фед.
А замисли го има добиено во финале на неговиот омилен слем, подлога, турнир. Му го зеде скалпот на Вимблдон. Федерер не бил ни блиску да го добие Надал на РГ пример. До негде криво ми е и што не се сретнаа сега во финалето, не тврдам дека ќе го добиеше, али уште на US Open остана Надал да го добие Федерер и да комплетира шљакање негово на сите турнири.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.742
Поени од реакции
5.147
А замисли го има добиено во финале на неговиот омилен слем, подлога, турнир. Му го зеде скалпот на Вимблдон. Федерер не бил ни блиску да го добие Надал на РГ пример. До негде криво ми е и што не се сретнаа сега во финалето, не тврдам дека ќе го добиеше, али уште на US Open остана Надал да го добие Федерер и да комплетира шљакање негово на сите турнири.
Го тепа еднаш, и? Другите години не се ни сретнувале. Да се сретнуваа демек Надал шлаканици ќе му маваше? Тој Дастин Браун не ги тепаше и остла боранија не па...
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
2.615
Поени од реакции
3.329
Зш 4-5 пати креваше рекети при сервис на Медведев? Не бил спремен? Тоа тие одлика на ГОАТ? Да го чекаат по 1 минута за да се ''спреми''? Не е тоа да му ебе ритам? Да го правеше ова Фед на кур ќе се качувавте.
Добро толку брзо забораваш шо праи Федерер веќе 3 години по ред, ради ебење ритам и слични ствари?
Толку брзо забораи МТО на старт на петти сет (здрав без никаков физички проблем) на АО 2017, истата приказна против Чилич на АО 2018, истата приказна против Димитров на УС 2019.
Или магично Федерер после израмнување на 2-2 од противникот, си има некои физички проблеми (па мто мора да бара), и шо е најтрагично го добива мечот :pos: Онака “повреден” лабаво си добива.
Тоа ли не е ебење ритам? Дојди петти сет, иди у соблекувална масирај се 10 минути, врати се. А трчал ко коњ у четврти сет без никаков проблем.

Немој бе Федерер со “be quiet” на стручен штаб на противник (на Ноле и тоа 18,19 години имаше тогаш - тек се пробиваше у врвот Новак), со неандерталско дерење “be quiet” на публика зашо му викнале сред поен, или Ноле со “јачи си курац бре” и “сад чете да ми лижете курац” со Надал да ги споредуваш за фер плеј.

Па уште кажува дебиливе амерички му свиреле. Му свиреа и на Новак по предавањето со Стен и? У право беа а? Глумеше повреда Новак? Јбг може глумел, значи и Ноле не може да биде ГОАТ. :icon_lol: Толку решена е дилемата Роџо Д грејтест. Џабе глеате тенис џабе 45 слема се џабе.

Те читам и се чудам како моеш до толку да си во заблуда. Цел тениски свет брои слемови како репер, ама ај сеа не е битно, не може гаќи да вади и да е ГОАТ.
Ајде 2020 коа ќе го надмине, може ќе се лутиш зашо без ракави му се маичките, предност му дава тоа - ослободено му е рамото, и така :) .
Али не си прв, вака undercover се бунеше 2013та коа почна да го меле Џокович дека пак почнал Рафа со “ботаниките” :pos: . Паника јбг.
 
Последно уредено:

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.177
Поени од реакции
8.135
Го тепа еднаш, и? Другите години не се ни сретнувале. Да се сретнуваа демек Надал шлаканици ќе му маваше? Тој Дастин Браун не ги тепаше и остла боранија не па...
Ама да се сретнуваа. Тоа сѐ е хипотетички кажано, никогаш нема да знаеме што би било. Па те гледам зборуваш освоил со повредени Роџер и Ноло и ај сега не се важи. А замисли Надал со Вавринка во финалето на АО да не се повредеше, или да не се повредеше лани во 2 од 4 слема што би можело да биде, или пак федерер да не изгубил од Стакховски, Томи Робредо, Гулбис, Сепи што би му направил Надал тогаш. Ај ако не да им ги оспоруваме на сите титулите оти некој друг бил повреден. Надал го скинаа повреди и пак се врати и пак победува. Титула си е титула, победа си е победа. Никој не им е крив на Новак и Роџер што се повредија, исто како што никој не му е крив на Надал што се повредил во финале на АО. Вавринка си освоил фер и поштено, не може да му се оспорува тоа. Ама сепак разбирам, сѐ помалку аргументи остануваат па мора да се вадат вакви статистики како онаа за најмногу погодени стативи што ја извади некој. Остани си со своето мислење, на крајот на краиштата ниеден член на Кајгана форумот не е никаков фактор во светот па да кажува кој е ГОАТ, за тоа ќе си одлучат фактите кои очигледно вие како фанови слепо ги игнорирате, бидејќи не се во корист на вашиот идол.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
29.783
Поени од реакции
66.351
Изгледа не си ме сфатил. Губи Надал ПРЕД ДА СТИГНЕ да игра со Федерер на Вимб на пример.
А Фед голем број од порзите му се директно со Надал на земја.
Ај пошо си неук и врска немаш од спортов да те информираме малце за да видиш дека бладаш. УСО 2013, Федерер губи во 1/8 финале од Томи Робредо со 3 0 во сетови, а до тој меч мислам 7-0 или 8-0 во меѓусебни беше. 1/4 финале со Надал требаше да игра кој го освои турнирот таа година и го рашљака Ноле у финале.

УСО 2017, 1/4 финале губи од Делпотро, во 1/2 финале требаше со Надал да игра кој подоцна го освои турнирот. Ама добро Надал не стигал до Федерер и затоа ваков h2h. И тоа ова се работи кои ги памтам, а ако разбарам на нет ќе најдам уште примери.

Како тоа Надал не стигал до Федерер на омилените подлоги на Федерер кога 4 пати до сега имаат играно на Вимблдон, 3 1 е за Федерер. На УС Опен немаат меч, јебига сплет на околности, на РГ е 6 0 за Рафа ако не се лажам и на АО е 3 1. Кога и каде бегал Надал од Федерер, дај жити очи не тропај глупости.

Значи ем не знаеш ем тропаш. Околу поразите, па Федерер од тројцата има највеќе испади на слемовите. Сепи, Стаковски, Андерсон и Цонга на Вимблдон после водство 2 0 во сетови, Димитров, Милман... На Рафа посериозни киксови му се Росол, Браун, Дарцис и Фоњини на УСО. Заедно со Ноле убедливо двајцата најконстантни играчи на ГС турнирите, Надал има 88% победи на ГС, Ноле 87 ако не се лажам. И тоа да те потсетам само колку повреди имаше Рафа до сега во кариерата и колку слемови му пропаднаа ради тоа.

Бонус: Да се потсетиме како Федерер предаде меч пред да почне финалето на завршниот мастерс во Лондон, за после неполна недела да игра Дејвис куп НА ЗЕМЈА и да освојат титула со Вавринка. :icon_lol:
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
29.730
Поени од реакции
34.727
Дај да се договориме дека Новак е ГОАТ и готово, нема потреба да се расправате. :)
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.177
Поени од реакции
8.135
Дај да се договориме дека Новак е ГОАТ и готово, нема потреба да се расправате. :)
Аа не може така, памтиш ли ти еднаш Ноло кога кршеше рекети и кога пцуеше публика? Ако сака нека има и 40 слема не може да да биде ГОАТ, таков е критериумот тука на форумов.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom