US Open 2019

Победник на турнирот ќе биди


  • Вкупно гласачи
    58
Статус
Затворена за нови мислења.

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.071
Поени од реакции
15.652

Не коментирам веќе, има доволно информации на таа тема на нет.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.183
Поени од реакции
8.175
Немам јас проблем со број на слемови, имам проблем со етика и кршење на правила. Надал и со 22 слема со 0 WTF не може да биде GOAT, и нема, да не збориме за недели на 1 место, и разновидност на слемови.
Ајде де сега и разновидност на слемови, каква глупост нема да чуеш, како слемовите да се играат на 15 различни подлоги, а не на 3. Па 5 има на тврда, 2 на трева и 12 на земја, каква поголема разновидност сакаш? Башка што е апсолутно доминантен на својот најдобар слем со само 2 порази и 12 титули таму, за разлика од некој кој го јадел стапот на трева во финале од своите најголеми ривали(Ѓоковиќ 3 и Надал 1). А со 35 Мастерс 1000 титули, Олимписко злато во сингл и 24-16 H2H може да биде GOAT?
За етика и кршење на правила немам што да коментирам, светската јавност го смета Рафа за one of the most humble guys, ама не Psyside од Македонија знае повеќе.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
29.816
Поени од реакции
66.460
Видео од 2009 или 2010 кога немаше шот клок и не опоменуваа за прекорачување, seems legit. Ај сеа јас да ти пратам видео каде што Федерер му вика на судијата: Ќе зборам кога јас сакам да зборам, нема ти да ми кажеш..., и да ми објасниш зошто ГОАТ-от така реагираше?

Не ми пречи мене ако не ти се допаѓа Надал како тенисер, каков вид игра практикува и слично, тоа е ствар на вкусови, ама немој вакви очигледни работи да ги извртуваш безвезно.

Разновидност на слемови ЛОЛ, значи ЛОЛ И само ЛОЛ. Федерер има ЕДЕН Ролан Гарос, ајде зборувај ми за разновидност на слемови. Б О Г Д А Ч У В А
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.071
Поени од реакции
15.652
Видео од 2009 или 2010 кога немаше шот клок и не опоменуваа за прекорачување, seems legit. Ај сеа јас да ти пратам видео каде што Федерер му вика на судијата: Ќе зборам кога јас сакам да зборам, нема ти да ми кажеш..., и да ми објасниш зошто ГОАТ-от така реагираше?

Не ми пречи мене ако не ти се допаѓа Надал како тенисер, каков вид игра практикува и слично, тоа е ствар на вкусови, ама немој вакви очигледни работи да ги извртуваш безвезно.

Разновидност на слемови ЛОЛ, значи ЛОЛ И само ЛОЛ. Федерер има ЕДЕН Ролан Гарос, ајде зборувај ми за разновидност на слемови. Б О Г Д А Ч У В А
Реагираше така затоа што идиотот од судија му дозволи на Делпо после 10 секунди да побара challenge.

После тоа со цел памет му кажа на Федерер be quiet, демек да го заќути, јас до сега нема видено некој судија за најобичен аргумент да проба да заќути некого поготово не на таков меч, и во ситуација кога он згешил - при што е сосема нормално да изреагира така, ПЛУС ЈАС НЕМАМ ИЛУЗИИ ДЕКА ФЕДЕРЕР НЕ Е СКРОМЕН, тоа вие си го имате тој проблем, нити еден врвен спортист не е скромен, се е тоа глума и PR.

Ама ти го знаеш тоа само си бараш оправдување за безбројните ситуации во кои твојот идол НАМЕРНО зима многу време помеѓу поени за да ги извади од ритам противниците, тоа е против правила, и само бидејќи е Надал му ќутат, и со Киргиос кога играше го тераше поспоро да сервира, само он го праи тоа на цел турнир, никој друг.
Автоматски споено мислење:

Каков тажен лик човече, продолжи да живееш во заблуда, јас сум крив што пробувам да објаснувам.
Не можеш да објасниш нешто кое ни самиот не го разбираш, или не сакаш да го разбереш.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
29.816
Поени од реакции
66.460
Реагираше така затоа што идиотот од судија му дозволи на Делпо после 10 секунди да побара challenge.

После тоа со цел памет му кажа на Федерер be quiet, демек да го заќути, јас до сега нема видено некој судија за најобичен аргумент да проба да заќути некого поготово не на таков меч, и во ситуација кога он згешил - при што е сосема нормално да изреагира така, ПЛУС ЈАС НЕМАМ ИЛУЗИИ ДЕКА ФЕДЕРЕР НЕ Е СКРОМЕН, тоа вие си го имате тој проблем, нити еден врвен спортист не е скромен, се е тоа глума и PR.

Ама ти го знаеш тоа само си бараш оправдување за безбројните ситуации во кои твојот идол НАМЕРНО зима многу време помеѓу поени за да ги извади од ритам противниците, тоа е против правила, и само бидејќи е Надал му ќутат, и со Киргиос кога играше го тераше поспоро да сервира, само он го праи тоа на цел турнир, никој друг.
Ама не ме сфаќаш изгледа што ти зборам. Јас не го оспорувам тоа на Федерер, не дека звучи убаво ама јасно ми е дека и они се луѓе од крв и месо и може да изгубат контрола понекогаш.

За Надал ти гарантирам дека е скромен лик по природа, секој ебан човек што има давано изјави за него го потврдува истото, мајка му во една прилика ја имаа прашано демек што прави дома Надал, како живее живот на една супер ѕвезда а оваа ладно одговори дека е како и секој човек, игра видео игри, се плаши од грмење, сака да оди на риболов итн итн.

Не знам зошто имаш впечаток дека намерно го прави тоа со паузите, јасно ти е ваљда дека откако воведоа шот клок зема по 2 пешкира за побрзо да сервира меѓу поени. Премногу се поти човекот, јебига мајка природа што да ти кажам повеќе. Тениско правило е да се прати ритамот на серверот, ама она што дегенот Киргиос пробуваше да го изведува на Вимблдон беше скандалозно. Ритам на серверот не значи една секунда после освоен поен да сервираш за следниот поен, а дебилот пошо сакаше да истера некоја правда демек многу спор е Надал и намерно правеше така. Баш цел меч пазев на тоа и доста побрз беше Рафа од вообичаено на ритерн гемовите, ама џабе кога дебилов сакаше да глуми циркузант и пол.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
2.628
Поени од реакции
3.356
Злато на ОИ нема у биг тајтлс, ама затоа мастерси и завршен мастерс рачунаат :pos: Ноле цела сезона ја прилагодува за злато следна година у Токио, дури годинава (за прв пат у кариерата) се пријави у Токио да игра, само да види какви се условите за Олимписките 2020. У 2016 после неуспехот на ОИ пропадна човекот, го снема од тениска мапа, колку психички го утепа тоа што доминираше тој период а не стигна до злато. Ама не, мастерсиве му се приоритет :)

Jбг, уште имаат ликови што мислат дека на вакви играчи што се во трка за ГОАТ, мастерс титуливе им се битни.

Па уште неделиве кој колку бил прво место коа ќе видам, сите тројца тераат преку 3 години на прво место, и некој ќе се избаци да ама Роџер е 302, Ноле 301 :icon_mrgr: Какви црни мастерси какво прво место.
Вчера Рафа после титулава го прашаа што мисли дали до крај на сезона ќе биде прв, со оглед на тоа дека поен не брани до крај. У фаца му се смееше на новинарот, му кажа дека скроз небитен момент му е тоа во текот на сезоната.

Се замара со небитни статистики а на сите им е јасно, кој има најмногу слемови, тој е најдобар. После може да стане збор за меѓусебни, ОИ, мастерси, вкупно титули, недели итн.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2009
Мислења
6.174
Поени од реакции
3.607
Прерано го отпишувате Федерер кој само пред 2 месеци го надигра Ноле иако беше поразен на крај. Годините се на страна на Рафа и Ноле но убеден сум дека може до уште една-две ГС титули. На крај краева кој може да ни гарантира дека Рафа нема да го зајадат повреди или дека Ноле нема да потони како пред 2-3 години кога неможеше просечен тенисер да победи?
 
L

Löwe

Гостин
Новак може да се споредува со Фед и да му го земе приматот за ГОАТ.
Надал-НИКОГАШ. Ако сака и 45 слема нека освои.
Da zasto Aleksandar91 taka kazal.
Автоматски споено мислење:

Прерано го отпишувате Федерер кој само пред 2 месеци го надигра Ноле иако беше поразен на крај. Годините се на страна на Рафа и Ноле но убеден сум дека може до уште една-две ГС титули. На крај краева кој може да ни гарантира дека Рафа нема да го зајадат повреди или дека Ноле нема да потони како пред 2-3 години кога неможеше просечен тенисер да победи?
Ako Roger osvoi slem do kraj na kariera (SO ZDRAVI RAFA NOVAK) a moze i Medvedev tuka da se stai ako ja zadrzi formava i ne propadne kako zeton, e ako Roger osvoi imas rucek vo restoran po izbor.
A i vidi kolku nemas poima od tenis. Koga toa nole pred 2 3 godini ne mozel da pobedi prosecen teniser?
Toa bese lani i bese period od 2 meseca posle operacija.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom