UEFA Champions League - Season 2020/21

Кој ќе биде шампион на Европа оваа сезона?


  • Вкупно гласачи
    104
  • Гласањето е завршено на .
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Ако се кладеше ќе ги затвореше кладилниците :D
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
До сега имаа racial, а сега веќе и sexual diversity (y)

А камо body positivity?
Зарем дебелите не треба да имаат судија во ЛШ?
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.837
Според мене жените не треба да судат на машки спорт....се претера со ова equality...треба да судат најдобрите а не колку да задоволваат услови да ставаат се и сешто...разбирам тешко е да се напрај баланс ама пак мора да има некои критериуми.

Ова беше таа жената од Франција мислам што судеше лани супер купот помеѓу Челзи и Ливерпул кгоа заврши 2-2....еден куп грешки напрај на утакмицата се сеќавам...како што беше брз и динамичен натпреварот се изгуби на момент, па и овие како што вршеа притисок изгуби компас....можеби затоа сега ја ставаат на полабава утакмица каде ќе се игра спор фудбал.
 
Член од
17 јануари 2019
Мислења
3.313
Поени од реакции
7.448
Според мене жените не треба да судат на машки спорт....се претера со ова equality...треба да судат најдобрите а не колку да задоволваат услови да ставаат се и сешто...разбирам тешко е да се напрај баланс ама пак мора да има некои критериуми.

Ова беше таа жената од Франција мислам што судеше лани супер купот помеѓу Челзи и Ливерпул кгоа заврши 2-2....еден куп грешки напрај на утакмицата се сеќавам...како што беше брз и динамичен натпреварот се изгуби на момент, па и овие како што вршеа притисок изгуби компас....можеби затоа сега ја ставаат на полабава утакмица каде ќе се игра спор фудбал.
Така е треба да судат најдобрите, сите знаеме дека жените по дифолт не се најдобри во донесување судиски одлуки, им фали тој хормон... Така да пред било која жена судија се сите мажи па дури и оние од општинска југозападна лига во Македонија.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Според мене жените не треба да судат на машки спорт....се претера со ова equality...треба да судат најдобрите а не колку да задоволваат услови да ставаат се и сешто...разбирам тешко е да се напрај баланс ама пак мора да има некои критериуми.

Ова беше таа жената од Франција мислам што судеше лани супер купот помеѓу Челзи и Ливерпул кгоа заврши 2-2....еден куп грешки напрај на утакмицата се сеќавам...како што беше брз и динамичен натпреварот се изгуби на момент, па и овие како што вршеа притисок изгуби компас....можеби затоа сега ја ставаат на полабава утакмица каде ќе се игра спор фудбал.
А зошто мора ова да значи одма дека е ставена заради еднаквост? Не може едноставно да е добра? Мене не ми текнува да имаше некои значајни грешки во супер купот.
Во Англија редовна си е таа линиската и е меѓу најдобрите линиски судии.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.845
Поени од реакции
7.650
Пред некој ден бев во салон за бела теника со вујко 55+ години да разгледаме нешто и ко за несреќа на спратот се погодија две момичина. Зачуден така ми вика нема овде некое машко да прашаме што како... Сите BLM, metoo, equality, виножита движења ми излегоа пред очи и минутите додека го напуштивме објектот ми изгледаа како цела вечност.

Од една страна сум изреволтиран од тоа што премногу се спамира со секакви разноразни движења, ама па од друга страна влијаат да ги разбереш сите предрасуди и барем на новите генерации кои идат да му биде врежано дека нема никаков проблем од тоа девојки да ти објаснат за техника, дека бојата на кожата не треба да игра улога за човечката улога во општеството, луѓето да се третираат еднакво без разлика на пол и слично.

Е сеа во фудбалот се вртат огромни пари за промоции на овие движења. Нормално е зошто е најгледаната работа низ целиот свет и ја користат за да допре до секого. Девојката можеби нема да биде подобра од многу машки судии, но и судијата што му поништи четири голови на Челзи против Барса чинам еднаш не беше ништо подобар.

Тоа е тоа, 2020 време во кое револуции се прават со многу пари, многу спам и без човечки жртви*

*со мали исклучоци
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Според мене жените не треба да судат на машки спорт....се претера со ова equality...треба да судат најдобрите а не колку да задоволваат услови да ставаат се и сешто...разбирам тешко е да се напрај баланс ама пак мора да има некои критериуми.

Ова беше таа жената од Франција мислам што судеше лани супер купот помеѓу Челзи и Ливерпул кгоа заврши 2-2....еден куп грешки напрај на утакмицата се сеќавам...како што беше брз и динамичен натпреварот се изгуби на момент, па и овие како што вршеа притисок изгуби компас....можеби затоа сега ја ставаат на полабава утакмица каде ќе се игра спор фудбал.
Онаа од ПЛ е супер линиски судија, не памтам една грешка да направила. Уште пред Вар да воведат она ги гледаше тие милиметарски офсајди.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.144
Поени од реакции
16.658
Шо има врска дали е жена или маж бе Џони, ако си ја знае работата.
Онаа Германката кога и да гледам меч на кој таа е судија немам заприметено ни една грешка, одлично ги суди сите натпревари.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Онаа од ПЛ е супер линиски судија, не памтам една грешка да направила. Уште пред Вар да воведат она ги гледаше тие милиметарски офсајди.
И Агуеро се слага со тебе :D
 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.489
Поени од реакции
16.137
Лол лол лол голем кур што женско ке судело некоја утакмица од Лигата на Шампионите, па уште лошо ке судела. Нема везе што сега секакви пропаганди се тераат и црнечки и лгбт и феминистички и така натаму. КЕ има помош од ВАР и сигурно нема да прави крупни грешки, па што сакате да судат оние што ги гураа барселона и реал?! Дај луѓе 2020 сме, да видите некои европски лиги какво судење имаат, па уште и "јаки" судии имаа па никоме ништо, еве и во кошарката жени судат, па никој не се буни, нити лошо ја извршуваат работата.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
И мене некако нелогично ми е жени да судат мушки натпревари, не дека нема да се најде некоја што ке суди добро некоја утакмица, но од судии што сум слушал изјави има едноставно некои играчи за кои треба посебно да се спремаш рецимо Ибрахимовиќ, играч со неверојатно голем играчки квалитет но и со многу тежок карактер, перфидно груб и голем авторитет за свои играчи, а предизвик за противничките и ако дојде утакмица до момент таков играч да ти избега од контрола со неговото однесување ствараш револт кај противничката екипа и во утакмицата судијата биднува во прв план, а тоа е нешто што најмалку му треба на еден судија, па вие видете дали некоја жена може да контролира некого како Ибрахимовиќ и њему слични... да не спомнувам кога ке ти нарипаат оние од Барселона сите да ти ствараат притисок и како мајмуни да плачат, а уште помалку некоја незгодна публика кога ке се погоди....
едноставно жени се жени, мажи се мажи и да не мешаме лончиња, како што неможе жена во рудник да работи така неможе жена авторитет врз машки играчи да стекне, исто така неможе мажи секратарки или дактилографки да бидат, едностаавно природа такви не направила.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А кој е проблемот тоа што Стефани немало да има брзина да се носи со темпото? Барем денес има ВАР и технологија, некогаш судииве се на метар од настанот ама не можат да ја добијат вистинската слика од тој агол.

Да не зборам дека Фил Дауд со 270 кила судеше во ПЛ, еднаш Фергусон му качи на такво се по список зошто трчаше со 2 на саат и ништо не гледаше, секако никому ништо, уште си судеше :icon_lol:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.163
Поени од реакции
107.619
А кој е проблемот тоа што Стефани немало да има брзина да се носи со темпото? Барем денес има ВАР и технологија, некогаш судииве се на метар од настанот ама не можат да ја добијат вистинската слика од тој агол.

Да не зборам дека Фил Дауд со 270 кила судеше во ПЛ, еднаш Фергусон му качи на такво се по список зошто трчаше со 2 на саат и ништо не гледаше, секако никому ништо, уште си судеше :icon_lol:
Зашо не е финтата да направи 4000 грешки ради каснење и неможност да ги стигне играчите. ВАР ќе ти интервенира за пенал, црвен и слично, ама нема за ситни фаули кои може да створат нервоза и да отиде утакмицата у провалија. Јас не сум воопшто женомразач, напротив, сум за да имаат сегде кај што треба и кај што има услови исти права и ингеренции, ама сум против жени да судат у фудбал, објаснив погоре зошто. Немам против да судат во тенис, кошарка, одбојка, у фудбал можат али не е тоа тоа.

П. С. И Фил Дауд не требаше да суди пошо физички не задоволуваше критериуми.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Да де, пошто маживе судии перфектни се, ниедна грешка не праат. Оној Брих на светското дно допре, па си суди сѐ уште редовно. Али за оваа, однапред знаете дека нема да стигала, или нема да го контролирала Ибрахимовиќ :facepalm: Ко ќе му залепи црвен, па нек се понаша пак.
Дај не зезајте, уопште не треба пол да се глеа, ако го/ја бива, нека суди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom