UEFA Champions League - Season 2020/21

Кој ќе биде шампион на Европа оваа сезона?


  • Вкупно гласачи
    104
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.767
Поени од реакции
13.432
Ќе се оди во тој НБА правец сигурно, само прашање е колку ќе трае тој процес и дали целосно ќе се реализира.

Но, дека големите клубови т.е. големите финансии, ќе туркаат во овој правец, тоа е сигурно, ќе се оди на позатворен круг на делење пари, на формат што нуди поголема заработка и позатворени натпреварувања.

Од друга страна помалите преку УЕФА ќе се трудат да го успорат тој процес.


А за нас што сега ни е чудно и незамисливо, полека ќе ни стане нормално. Исто како што на времето и клубови од Источна Европа можеле да го освојат најсилното европско натпреварување, биле конкурентни, а сега тоа е незамисливо, рамно на чудо.

Исто така, ќе си се навикнеме и што и некои други клубови нема да бидат конкурентни или поточно нема да можат ни да сонуваат.

Иако ова сега може да се чита и како закана до УЕФА, националните федерации и другите помали клубови да слушаат малку повеќе.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Идемо нова сезона... Интересна вечер ќе биде. За ПСЖ - Јунајтед пишав после ждрепката што очекувам. И мислењето ми е потполно исто и сега. Челзи мислам тешко дека ќе победи вечер, Севиља покажаа сто пати дека можат да се носат со премиерлигаши. Реми таму е најверојатна опција. Лацио и Дортмунд уште ги немам гледано оваа сезона и стварно не знам што може таму да се очекува. Јувентус нема да ме изненади ако киксне вечер, Динамо да извади нерешено.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.767
Поени од реакции
13.432
Ќе отиде фудбалот во курац, така ми изгледа.
И јас не сум фан на целосно затворено европско натпреварување, но...


Квалитет на фудбалот т.е. на 'фудбалската игра нема да се изгуби, напротив. Тој процес на собирање на квалитетни фудбалери на само неколку места трае со децении и тоа носи квалитет, не може никој да ме убеди дека порано се играл поквалитетен фудбал од сега и дека имало поквалитетни екипи.

Само ќе се зацементира, тоа што и сега е речиси јасно, а тоа е дека малите т.е. сиромашните нема што да бараат.

И ако постои некој страв кај големите клубови, не им е страв на нив од Динамо Загреб, Ференцварош или Лудогорец, туку да не им се појават нови богаташи од Азија и да им ги помрсат плановите во нивните лиги. (Но, нели и тие го уништуваат фудбалот?!) И ова е една причина зошто сакаат позатворени натпреварувања како што форсираа и фер плеј на времето.

Но, тој процес на концентрирање на квалитет на само неколку места започнува уште со првите организирани натпреварувања. Прво си имал моќен финански/политички клуб на ниво на град, потоа на одреден дел од држава, па во целата држава, на крај си најмоќен на ниво на целата планета. Нормално, секогаш си имал конкуренција, но тоа се неколку клуба на ниво на држава или два на ниво на град, сега имаш неколку на ниво на Европа (другите се небитни).

И сега Торино (некогаш најмоќен клуб во Италија) е во нерамноправна положба во однос на Јуве, само теоретски може да му биде конкурент. Или рамноправноста на другите во Германија во однос на БМ.

Како што Жељезничар Сарајево не можел да биде рамноправен со големата четворка. Како што другите клубови биле во подредена положба во однос на таа иста четворка, а и имало и попривелигирани и во самата четворка. А таа лига и тој период се зема како за синоним на романтичарски фудбал кај нас. А ако погледнеш реално и тогаш на микро ниво (СФРЈ) се случувало нешто слично на тоа што сега се случува ма светско ниво. Последица на поголема глобализација.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Да го прославиме стартот на новата сезона ЛШ.



Прегледај го приврзокот 271200
JP Morgan, претходното работно место на Вудвард :icon_lol: Американски нарав е ова, сега имаме Американци vs Арапи, ќе се лутат овие од Сити и ПСЖ :icon_lol:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
JP Morgan, претходното работно место на Вудвард :icon_lol: Американски нарав е ова, сега имаме Американци vs Арапи, ќе се лутат овие од Сити и ПСЖ :icon_lol:
Може да се лутат колку сакаат, моќта е кај американоси, затоа и овие два клуба заедно настапуваат.
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.923
Дибала пак на клупа :rolleyes: Гледам ќе го лапа некој за „ефтина“ пара.
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.436
Го глкедам составот на Јувентус и уште не можам да сфатам како дојдоа на ова дереџе. Половина од играчите од овој состав во некои подобри времиња не би можеле ни резерви да бидат во Јувантус.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Дибала пак на клупа :rolleyes: Гледам ќе го лапа некој за „ефтина“ пара.
Од тоа што прочитав влечел повреди + имал 2-3 тренинга макс (во последните недела дена), а и тие лабави.Повеќе ми личи на претпазливост (паметно) + дисциплинска мерка што се изглупира викендот.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Од тоа што прочитав влечел повреди + имал 2-3 тренинга макс (во последните недела дена), а и тие лабави.Повеќе ми личи на претпазливост (паметно) + дисциплинска мерка што се изглупира викендот.
И боксовите го чешале, па чекаат да му помине алергијата :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom