UEFA Champions League - Season 2020/21

Кој ќе биде шампион на Европа оваа сезона?


  • Вкупно гласачи
    104
  • Гласањето е завршено на .
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.561
Поени од реакции
21.588
Каде јас напишав дека е полоша или дека е подобра од нив.
"Каде јас напишав?" А си копал по интернет да најдеш некоја табела каде Баерн лигата е подобра од Италијанската. Лигата каде 95% од ѕвездите играат за еден тим, а останатите 5% едвај чекаат Баерн да ги купи.

Пази, на табелата руската лига е 10 места пред турската а турската на рамниште на данската. Апла се гледа дека пратиш фудбал чим се водиш по табелава.
Ако нејќеш да се спушташ на мое ниво, на кое ниво си ти бе со ваквиве погледи кон квалитетот на фудбалските лиги?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.220
Поени од реакции
108.042
Премиер Лигата е најдобра лига последниве 10 години. Нема збор тука.
Ама и во тие сезони кога била најјака, барем 2-3 сезони имаат како оваа на Италија, односно без преставник во 1/4 финале.
Мене ме курчат ваквите експертизи и ставање на италијанската на рамниште на француската и германската. Со шпанската може да иаме дискусија, ама кога ќе прочитам коментар дека е полоша и од гер и фра запек ме фаќа па еве од шоља реплицирам.
Многу глупо е споредувањето на лиги. Аталанта го акна Ливерпул на гости и сеа што појака е Серија А од ПЛ? Не, не е, него е момент на слабост кој Аталанта го искористила кај Пул и тоа е тоа, ниту Аталанта е појак тим од нив ниту лигата е појака од ПЛ. Спомнав веќе на некоја од темиве, може и овде беше, фудбалот на глобално ниво е доста паднат ради Ковид срањево, а не пак на ниво на лиги. Ливерпул се распаѓа, Реал и Барса се очајни, Јувентус е многу слаб, Дортмунд испод просек сезонава, ПСЖ исто топло ладно, се на се кога ќе земеш Баерн, Сити и Интер до негде се најстабилни сезонава (не најдобри да не ми се нафрлат одма дежурните на темава, особено за Интер важи ова), минус секако испаѓањето на Интер од ЛШ во групите што е и те како огромен минус за екипата. Не е ко порано пример 4 бетон јаки екипи во Англија, 3 во Шпанија, ПСЖ 50 бода бега у февруари, Баерн 30, и во ЛШ скоро и без изненадувања со убав, атрактивен фудбал... Сеа жими се мачење се доста мечеви за да ги гледа човек, глеј вчера Челзи-Атлетико каков кансор беше, Реал-Аталанта исто ужасен двомеч, Јуве-Порто беше интересна али квалитативно доста лоша, Ливерпул-Лајпциг хорор, едино Дортмунд-Севиља беше и интересен и квалитетен двомеч.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.071
"Каде јас напишав?" А си копал по интернет да најдеш некоја табела каде Баерн лигата е подобра од Италијанската. Лигата каде 95% од ѕвездите играат за еден тим, а останатите 5% едвај чекаат Баерн да ги купи.

Пази, на табелата руската лига е 10 места пред турската а турската на рамниште на данската. Апла се гледа дека пратиш фудбал чим се водиш по табелава.
Ако нејќеш да се спушташ на мое ниво, на кое ниво си ти бе со ваквиве погледи кон квалитетот на фудбалските лиги?

Дочитуваш ти или слабо? Ова е официјална табела ( од почетокот на самото натпреварување во првенствата), значи не е за моменталниот квалитет. Правиш разлика меѓу моментален квалитет и целокупен квалитет (од почеток на самото натпреварување). Значи квалитетот не е постојан односно тој е варијабилен. Табелата која е поставена погоре е направена врз основа на сите девијации кои се случувале низ текот на годините. Патем квалитетот на лигата не можеш да го мериш врз основа на една екипа како што си спомнал погоре.

На табелата е така поради тоа што овде се вклучени сите натреварувачки сезони. Не се водам според табелата и не е релевантен показател за квалитетот затоа што се однесува на подолг временски период. Кога некој прави анализи за одредена работа , може тие анализи да ги прави на повеќе начини. Дали тоа ќе се однесува на квартали или како во овој случај од почетокот на натпреварувањата. Затоа ако зборуваме за моментален квалитет, не можеме да правиме споредби со анализи кои се проектирании направени за подолг временски период.

Кога реков дека не се спуштам на твое ниво мислев на тоа што споменуваш лични работи иако тоа не е темата. Јас никаде не спомнав ништо лично за тебе, ниту пак те навредив некаде. Си дискутирам во однос на темата цело време.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.561
Поени од реакции
21.588
Патем квалитетот на лигата не можеш да го мериш врз основа на една екипа како што си спомнал погоре.
Нема везе друже.
Ќе го мериме како ти ќе кажеш, според тоа кој ќе освои ЛШ и кој подалеку ќе догура. Тоа е мерило според тебе. Моментално бундес лигата е number 1, затоа шѕо Баерн се актуелни шампиони и газат се пред нив.


Кога реков дека не се спуштам на твое ниво мислев на тоа што споменуваш лични работи иако тоа не е темата. Јас никаде не спомнав ништо лично за тебе, ниту пак те навредив некаде
Кој те навреди бе, што ти е проблемот сега?
Што лично за тебе кажав освен "Флафи Бани од Куманове"?
Многу нежни бе вие. Читате два дена во Woke темата и одма ако ви каже некој дека сте од Куманово го сфаќате како навреда, башка што тоа немаше никаков контекст.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.071
Нема везе друже.
Ќе го мериме како ти ќе кажеш, според тоа кој ќе освои ЛШ и кој подалеку ќе догура. Тоа е мерило според тебе. Моментално бундес лигата е number 1.


Кој те навреди бе, што ти е проблемот сега?
Што лично за тебе кажав освен "Флафи Бани од Куманове"?
Многу нежни бе вие. Читате два дена во Woke темата и одма ако ви каже некој дека сте од Куманово го сфаќате како навреда, башка што тоа немаше никаков контекст.

Не е поентата да се мери јас како што ќе кажам. Едноставно пристрасно гледате на квалитетот на првенствата. Не сум рекол дека Бундеслигата е број еден, од каде го заклучи тоа јас не знам.:toe:
Секој има право на свое мислење. Некој ја гледа фактичката состојба, а некој се води по други параметри.

Па колку што знам ранкингот на екипите не зависи од тоа дали јас сум од Куманово или од Кратово. Не е факт кој би придонел за дискусијата. И секако дека нема никаков контекст. Инаку врати се и препрочитај дека јас напишав оти не те навредив тебе. Значи јас не те навредив, тоа не значи дека по автоматизам ти си ме навредил. Само глупаво изгледа кога разговараш со некого за суштинска работа , да спомнуваш нешто што нема врска со дискусијата. И немој да мислиш дека имам нешто против тебе, па дека ти контрирам поради тоа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.230
Поени од реакции
21.505
Која тема се избегнува жити се? Опаднал квалитетот затоа што екипите не прошле ЛШ 1/8 финале. :facepalm:
Еве шпанците имаат само еден преставник во 1/4 финале. Според вашата експертиза е на рамниште на португалската а полоша од германската. Зашто нели, во ЛШ се гледа квалитетот. Нокаут фаза е, еден лош меч и во АУТ си. Ман Сити изгубија од Монако и Лион, па никогаш не се пишало дека француската е бољи од англиската, затоа што не е.
Аталанта и Лацио добија претешки противници и се очекуваше да испаднат. Јуве и Интер потфрлија, ама тоа не значи дека лигата е полоша од француската или германската. Не знам како може вакви глупи заклучоци да си донесувате небаре муабет на треттоодделенци е ова.

Јас се кладам вие што овде објаснувате дека италијанската е полоша од германската и француската, никогаш немате гледано натпревар од тие лиги.

Да била толку дно како што е преставена тука на форумов, дали играч како Рибери ќе потпише за Фиорентина или ќе се одлучи својата кариера да ја заврши во Анжер?
Роналдо изгледа не разбира фудбал, па ја одбра токму таа лига затоа што му е најлесна од сите 5. Она дрвцено Андре Силва не можеше играч да помине во Серија А, отиде во Германија ИМБА, незапирлив. Исто и со Лазаро. Дробеше во Германија, дојде во Интер како да сме го купиле Брдаровски. Еден тон играчи кои играле во повеќе лиги ќе ти кажат дека е сериозно тешка лига за играње, ама битно за Флафи Бани од Куманове е полоша од германската и француската и тоа е факт кој мора сите да го прифатиме и да не бегаме итро од темата. Сепак мислењето на член со 600 коментари на Кајгана е далеку поверодостојно од некој што ја игра играта.
Mora da se razlikuva malce vo toa koja liga e pojaka od druga. Teska sporedba. Ima nekoi parametri pored koi moze da se sudi ama na kraj rabotite brzo se menuvaat. Moze da se sporedi vrvot na edna liga (LS) ama toa ne znaci deka cela liga e podobra. Ete PSZ: Konkuriraat za osvojuvanje na LS ama dali Francuskata liga e podobra od Italianskata? Ne e. Dobar indikator e 5godisna lista na UEFA. Anglija i Spanija se najjakite dve ligi. Idat Italija i Germanija koi se mnogu bliski. Ne bi se osudel da kazam koja e podobra posto tuka se negde. Imaat drug nacin na igranje. Dali nekoj igrac nekade uspeva ili ne zavisit od klub, drzava, nacin na igranje itn. Immobile dojde vo Dortmund bese grozje. Vo Italija rastura. Dali e los igrac poradi vremeto vo Dortmund? Sekako ne. Dali moze vo sekoj klub da rastura? Najverovatno ne. Zatoa tie sporedbi so igraci se losi.
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.251
Поени од реакции
1.916
Нема везе друже.
Ќе го мериме како ти ќе кажеш, според тоа кој ќе освои ЛШ и кој подалеку ќе догура. Тоа е мерило според тебе. Моментално бундес лигата е number 1, затоа шѕо Баерн се актуелни шампиони и газат се пред нив.




Кој те навреди бе, што ти е проблемот сега?
Што лично за тебе кажав освен "Флафи Бани од Куманове"?
Многу нежни бе вие. Читате два дена во Woke темата и одма ако ви каже некој дека сте од Куманово го сфаќате како навреда, башка што тоа немаше никаков контекст.
Takva be brat, kazi mu na provincijalecot. Ta qifsha nonen.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.230
Поени од реакции
21.505
Премиер Лигата е најдобра лига последниве 10 години. Нема збор тука.
Ама и во тие сезони кога била најјака, барем 2-3 сезони имаат како оваа на Италија, односно без преставник во 1/4 финале.
Мене ме курчат ваквите експертизи и ставање на италијанската на рамниште на француската и германската. Со шпанската може да иаме дискусија, ама кога ќе прочитам коментар дека е полоша и од гер и фра запек ме фаќа па еве од шоља реплицирам.
A kade e tolku podobra Italijanskata od Germanskata, na primer?
Автоматски споено мислење:

"Каде јас напишав?" А си копал по интернет да најдеш некоја табела каде Баерн лигата е подобра од Италијанската. Лигата каде 95% од ѕвездите играат за еден тим, а останатите 5% едвај чекаат Баерн да ги купи.

Пази, на табелата руската лига е 10 места пред турската а турската на рамниште на данската. Апла се гледа дека пратиш фудбал чим се водиш по табелава.
Ако нејќеш да се спушташ на мое ниво, на кое ниво си ти бе со ваквиве погледи кон квалитетот на фудбалските лиги?
Ti znaes deka Inter odpadna od grupa so Gladbach a Lazio bese zad Dortmund, taka?
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.060
Поени од реакции
17.762
Али затоа удар со копачка во фаца каде што нема теорија да стигнеш до топка е само 'потенцијален' црвен за кој ВАР 'би' требало да реагира ама и нема потреба...
Суштинската разлика е намерата.

Секој старт на средината, каде се покосува друг фудблер е поопасен од било каков благ удар со лакт во гради, шамар, клоца или сл. ама разликата е тоа што, стартот е од невнимание (careless, најчесто користена терминологија на англиски), без очигледна намера. Затоа казната за тоа е жолт картон.

Она на Савиќ е намерно и тука нема назад. Затоа постои казна директен црвен за вакви работи.

Она на Роналдо судијата го оцени како careless, затоа реков дека според мене проценката на судијата беше погрешна и требаше да биде викнат, да гледа и даде црвен.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.561
Поени од реакции
21.588
A kade e tolku podobra Italijanskata od Germanskata, na primer?
Интер-Борусија Д 2:0
Борусија-Интер 3:2
H2H Интер бољи

Лацио-Дортмунд 3:1
Дортмунд-Лацио 1:0
H2H Лацио бољи.

Морав малце флафи бани метода за мерење муда да употребам, ништо лично.

Да не почнувам и со тебе дискусија на таа тема, стварно нема смисла. Имајте убав ден сите, идам да гледам некое филмче.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.230
Поени од реакции
21.505
Интер-Борусија Д 2:0
Борусија-Интер 3:2
H2H Интер бољи

Лацио-Дортмунд 3:1
Дортмунд-Лацио 1:0
H2H Лацио бољи.

Морав малце флафи бани метода за мерење муда да употребам, ништо лично.

Да не почнувам и со тебе дискусија на таа тема, стварно нема смисла. Имајте убав ден сите, идам да гледам некое филмче.
Sega znaci direkten duel e merilo. Vo red. Baern odpadna od vtoroligas vo kup sigurno Kiel se najdobri na svet sega. Taka nekako ti e muabetot. Nemas objektivnost. Obivas da ja meris Italijanskata so Germanskata liga duri vikas moze da se ima diskusija Italijanska so Spanska.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.561
Поени од реакции
21.588
Sega znaci direkten duel e merilo. Vo red. Baern odpadna od vtoroligas vo kup sigurno Kiel se najdobri na svet sega. Taka nekako ti e muabetot. Nemas objektivnost. Obivas da ja meris Italijanskata so Germanskata liga duri vikas moze da se ima diskusija Italijanska so Spanska.
Мојот коментар беше чиста заебанција.
Одбивам да ја мерам не дека немам аргументи, туку дека немам живци да се докажувам. Потрошив еден саат расправајќи се со флафи бани за банални работи, нема сигурно сега и со тебе уште еден саат за да докажувам дека италијанската е поквалитетна од германската.
 
Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Суштинската разлика е намерата.

Секој старт на средината, каде се покосува друг фудблер е поопасен од било каков благ удар со лакт во гради, шамар, клоца или сл. ама разликата е тоа што, стартот е од невнимание (careless, најчесто користена терминологија на англиски), без очигледна намера. Затоа казната за тоа е жолт картон.

Она на Савиќ е намерно и тука нема назад. Затоа постои казна директен црвен за вакви работи.

Она на Роналдо судијата го оцени како careless, затоа реков дека според мене проценката на судијата беше погрешна и требаше да биде викнат, да гледа и даде црвен.
Некако во сето ова има двојни стандарди. Прво ситуацијата на Аспиликуета за пенал. Имаше намера ама контактот не е доволно силен со што ајде да речеме судијата наметнал критериум по кој ќе дозволи игра со повеќе контакти. По аналогија на работите ударот со лакт беше мек и требаше да му даде максимум жолт. Според мене ни тоа беше пенал ни па црвен картон иако Атлетико секако беше мртов. Судењево последно време е мизерно секаде.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.340
Поени од реакции
22.760
Пази, на табелата руската лига е 10 места пред турската а турската на рамниште на данската. Апла се гледа дека пратиш фудбал чим се водиш по табелава.
Кај русите " држи маја " моментот со двете титули на ЦСКА и Зенит од ЛЕ.
Турците последниве 10 г имаатс амо 1/4 финале на Галатасарај и 1/8 финале Фенербахче (могуче е ова да беше и порано негде 2008 г). Единствената титула од ЛЕ Галатасарај ја свои 1999- 2000.
Данците освен Митјиланд и Копенхаген што завршуваа 3ти во ЛШ групите не памтам што поголем успех имаат за да бидат понапред.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.631
Поени од реакции
2.071
Кај русите " држи маја " моментот со двете титули на ЦСКА и Зенит од ЛЕ.
Турците последниве 10 г имаатс амо 1/4 финале на Галатасарај и 1/8 финале Фенербахче (могуче е ова да беше и порано негде 2008 г). Единствената титула од ЛЕ Галатасарај ја свои 1999- 2000.
Данците освен Митјиланд и Копенхаген што завршуваа 3ти во ЛШ групите не памтам што поголем успех имаат за да бидат понапред.

Токму за тоа зборував погоре. И објаснив на кој основ е направен ранкингов. И пак ќе напоменам не се однесува на моменталниот квалитет. Ниту пак се прави директна споредба меѓу лигите од тој аспект како што напоменаа погоре. Треба да правиме разлика меѓу квалитет во меѓусебните дуели, целокупен квалитет од почетокот на домашните и европските натпреварувања па и Светското клупско првенство и моментален квалитет. Моментален квалитет е тешко да се одреди, затоа и не се прават такви анализи односно етапни анализи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom