Twin Peaks

Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Денес заврши Твин Пикс на сител... :nesum: али каковкрај!! Купер опседнат со Боб?! Зошто таков крааааааај?!! :nesvest: Криво ми е што остана волку недоречено, штета што ја укинале серијава бидејќи мислам дека ќе останела исто интересна и да продолжеле да снимаат.
Многу ми е драго што добив шанса да го видам ова ремек дело. :smir: Утре ќе го гледам филмот.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.054
Денес заврши Твин Пикс на сител... :nesum: али каковкрај!! Купер опседнат со Боб?! Зошто таков крааааааај?!! :nesvest: Криво ми е што остана волку недоречено, штета што ја укинале серијава бидејќи мислам дека ќе останела исто интересна и да продолжеле да снимаат.
Многу ми е драго што добив шанса да го видам ова ремек дело. :smir: Утре ќе го гледам филмот.
Крајот е стварно зафркнат, а филмот гледај го...малце језив е на моменти, ама ќе видиш како е убиена Лора.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Дејвид Линч... кој цар. Ни самиот не знае кој ја убил Лора Палмер :)
 
D

DartWader

Гостин
Сите ми ја фалат оваа серија. Вчера си ја извадив 1-та сезона. Па ке видам каков впечаток ке ми остави.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Мене искрено крајот некако ме разочара (крајот на серијата), а целосно серијата беше мошне морничава и психоделична на моменти, повеќе моменти. :) Филмот малку го поправи впечатокот за крајот, ама не целосно.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.926
Ја имам изгледано прва сезона, кога тогаш ќе ја ѕирнам и втората. Викаат дека оваа серија донесе револуција во телевизијата. На времето била навистина нешто шокантно. Сите овие извртени изопачени луди серии од типот на LOST денес, се производ на ударот кој го предизвикал Twin Peaks некогаш...
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.054
Ја имам изгледано прва сезона, кога тогаш ќе ја ѕирнам и втората. Викаат дека оваа серија донесе револуција во телевизијата. На времето била навистина нешто шокантно. Сите овие извртени изопачени луди серии од типот на LOST денес, се производ на ударот кој го предизвикал Twin Peaks некогаш...
Втората сезона според мене е послаба од првата а и плус во втората сезона малку епизоди се режирани директно од Линч.

П.С. - По грешка место цитирај, на измени стегнав првиот пат :)
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Серијава само што почнав да ја гледам и е чиста 10ка(големо фала до џимеј што ми ја изрежа)

сценава од такт ме извади-
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Почнав да ја гледам и стигнав до кај 6та епизода ама не ме натера понатака да продолжам да ја гледам. Отворив спојлери и разочаран бев од тоа кој бил убиецот. Со тоа немаше поента зошто да ја гледам, а и предолго трае една епизода и досадува. Инаку има добри ликови и добра е ама за тоа време, не се споредува со серии од оваа декада.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
После релативно долг период, седнав пак да ја гледам серијава, во една поопуштена атмосфера отколку пред две - три години (ја даваа кај нас и во средината на 90 - тите, но тогаш бев помал и не ги гледав сите епизоди, па нема да го земам во предвид тоа).
Дефинитивно, Твин Пикс е една од најдобрите што ги имам гледано. Атмосферата изобилува со некаква мистичност и недореченост, во позитивна смисла на зборот, при што многу нешта се препуштени на имагинацијата на гледачот. Сакам да кажам дека не е се медиокритетски „нацртано“ или преџвакано и поготвено за конзумација.
Иако Линч не е режисер и сценарист на сите епизоди (на Wikipedia прочитав дека Дајан Китон режира една од нив), секогаш е присутно неговото влијание. Дијалозите и ликовите сместени во чудниот и прекрасен град кој крие морничави тајни се сосем нормални за една таква средина во која се испреплетуваат повеќе граници, видливите меѓу САД и Канада,меѓу цивилизацијата и не толку допрената природа, но и помалку видливите меѓу реалноста и надреалното, меѓу сонот и јавето.
Разврската во серијата од тоа што го имам прочитано и слушнато е изнудена под притисок на телевизиските продуценти и нестрпливата публика (или нешто слично). Штета што крајот не е препуштен на креаторите на серијата.
Најавната тема, компонирана од А.Бадаламенти, е прекрасна.
И нешто за крај, повеќе како прашање отколку како констатација. Во повеќе сцени на филмови од Линч, сум забележал машини, тешка индустрија, оџаци од кои испарува чад... Дали се работи за некаква аверзија на режисерот кон модерниот, индустриско - технолошки напредок, кој е постигнат по цена на губење на човечноста и духовното или сум се излажал?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Одлично согледување, добро си го доловил работите се согласувам у целост!

Линч за преседател! :wink:
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Аууу језива серија е ова бе! Ја давале на времето на прва програма, мајка ми ја гледала додека била бремена со мене.Добра серија е, не викам не ама не е мој тип, премногу ми е језива.А па песнана кога почнува ауууу бегааај мрш!

Ќе заборавев да кажам дека постоела можност јас да се викам Лора! Ај погодете зошто! ц ц ц
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Завршив со гледање на првата сезона пред неколку дена и треба психички да се подготвам за вторава :) Јак mindfuck e :) и на крајов ме остави со тоа едвај чекам да најдам слободно време да ја догледам...
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.482
Поени од реакции
2.351
Интересна, возбудлива, непредвидлива серија со невообичаена глума. Има освоено три Golden Globes.
TwinPeaks_openingshotcredits.jpg
Сиже: Во гратчето Twin Peaks, кое се наоѓа во крајниот северозапад на САД, во државата Вашингтон, се случува убиство. Убиена е Лора Палмер. За решавање на убиството помага и FBI со агентот Дејл Купер, кој е ексцентричен по природа. Но, немаше да биде толку невообичаено, ако и градот во којшто доаѓа Дејл Купер, е дури и повеќе ексцентричен отколку што е тој.

Се случуваат толку заплети, така што ќе морате да фаќате забелешки, за да не сфатите нешто погрешно, или пак да не го сфатите воопшто. Не знам дали оваа серија е давана на нашите телевизии, може да каже некој ако се сеќава. На почетокот ќе изгледа чудна серијата, но со текот на времето се навикнуваш. Има две сезони. Вкупно 30 епизоди.

Главниот лик, агентот Дејл Купер го глуми Kyle MacLachlan, кој, можеби на некој од вас ќе ви биде познат.


Создавачи на серијата се Mark Frost и David Lynch. Била премиерно прикажувана од 1990 до 1991.

Моментално ја завршив првата сезона. До сега е феноменална, за понатаму ќе видиме, иако не се сомневам дека ќе биде супер.
Можеби некои ќе се потсетат и по музиката.:)


http://www.imdb.com/title/tt0098936/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom