Twin Peaks

Дискусија во форумот 'Серии' започната од Old Possum, 10 јули 2008.

 1. Old Possum

  Old Possum

  Член од:
  18 март 2007
  Мислења:
  570
  Допаѓања:
  76
  Ова лето на сител почнуваат неколку нови серии, меѓу кои и старата култна серија Твин Пикс, за која слушам дека била феноменална и одвај чекам да почне на 21-ви. :)

  Дали некој ја има гледано и што мисли за неа?
   
 2. HCL

  HCL Гостин

  Таман сега ја земав целата серија. Така да допрва ќе ја гледам.
   
 3. јовица11

  јовица11 Гостин

  Јас сум на одмор тој период па тешко дека ќе ја гледам,ама од септември ќе ја симнам па тогаш ќе коментирам
   
 4. DIJAMANTE

  DIJAMANTE

  Член од:
  13 април 2008
  Мислења:
  3.963
  Допаѓања:
  1.072
  od kolku saat i koj den na sitel ke ide?
   
 5. Ptolomej

  Ptolomej Дрвен адвокат

  Член од:
  7 август 2005
  Мислења:
  1.487
  Допаѓања:
  525
  Ептен ми е мило дека пак ќе ја даваат на тв култната Twin Peaks...ја гледав пред 17-18 години и до ден денес ми е една од најдобрите серии шо сум ги гледал...Дејвид Линч е цар
   
 6. џимеј

  џимеј Модератор

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  9.529
  Допаѓања:
  20.106
  Верувам дека повеќето постари форумџии овде знаат за што станува збор. Твин Пикс е серија добитник на 3 Златни Глобуси и уште 7 други победи и 32 номинации.
  Пилот епизодата почнува така што еден дрвосечач го пронаоѓа безживотното тело на популарната тинејџерка во малото градче Твин Пикс, Лора Палмер.
  На помош доаѓа специјалниот фби агент Дејл Купер, и со помош на локалниот шериф Хари Труман ќе се обидат да го откријат идентитетот на убиецот на оваа тинејџерка. Но сепак, наидуваат на откривање на многу помрачни и поголеми тајни, затоа што во Твин Пикс, секој на некој начин е поврзан меѓу себе...
  Серијава си ја спуштив од нет пред пола година, ја изгледав во еден здив, и стварно ми се бендиса. Една од најдобрите серии што ги имам гледано - преплетена со мистерија, драма, трилер, хорор, романса, комедија. Сега видов дека почнаа на Сител да ја даваат и баш ме израдва, серијава е излезена 1991 година а сеуште е популарна. Креатори се David Lynch и Mark Frost.
  Линк од имдб овде.
  [​IMG]
  Дали некој ја гледал и негово мислење, овде!
   
  На HoT IcE и Psyside им се допаѓа ова.
 7. Aceva

  Aceva

  Член од:
  19 април 2005
  Мислења:
  1.940
  Допаѓања:
  75
  Јас не бев во Македонија кога се даваше Твин Пикс, па ја гледав во еден подолг викенд, откако се вратив. И подобро испадна така, затоа што не знам како би преживеала од епизода до епизода.
  Како што рабрав, повторно ќе ја даваат на нашиве телевизии. Топло препорачувам да се гледа.
   
 8. ScaryGirl

  ScaryGirl Lurker

  Член од:
  19 јуни 2008
  Мислења:
  303
  Допаѓања:
  4
  јас сега ја гледам на сител и многу е интересна и ставрно е добра
   
 9. џимеј

  џимеј Модератор

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  9.529
  Допаѓања:
  20.106
  Тоа е доброто во серијава, неможеш да издржиш додека стигне нова епизода. Демн ит из гуд!
  А дали си го гледала филмот што следи после серијата?
   
 10. neo_wmaster

  neo_wmaster

  Член од:
  12 мај 2008
  Мислења:
  1.495
  Допаѓања:
  36
  Mene mi stoi kako horor, pa ne znam dali da go gledam. I ako sakaat tie sto ja imaat gledano od porano ajde kazete sto ke se slucuva vo serijata. Pozdrav.
   
 11. џимеј

  џимеј Модератор

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  9.529
  Допаѓања:
  20.106
  Па види, има некои стварно фрики сцени да те извадат од такт, ама не е некој константен хорор во серијава.
   
 12. Aceva

  Aceva

  Член од:
  19 април 2005
  Мислења:
  1.940
  Допаѓања:
  75
  Да, ама ни под разно не смее да се гледа филмот пред да се догледа среијата. :nenene: С’еба филингот иначе.
   
 13. Old Possum

  Old Possum

  Член од:
  18 март 2007
  Мислења:
  570
  Допаѓања:
  76
  Јас првпат ја гледам, феноменална е!! :tv:
   
 14. џимеј

  џимеј Модератор

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  9.529
  Допаѓања:
  20.106
  На сител ја пратиш, до каде се стигнати?
   
 15. Old Possum

  Old Possum

  Член од:
  18 март 2007
  Мислења:
  570
  Допаѓања:
  76
  Да, на Сител. Веќе пет епизоди се поминати.
   

Сподели преку: