Skopje East Gate

Член од
13 септември 2020
Мислења
51
Поени од реакции
126
дечки да помогнеме и да донираме да се санираат штетите

Косово остана без главен град вчера !! :pos:
 
Член од
12 август 2012
Мислења
281
Поени од реакции
80
Кој ке им ги покрие штетите на колите што останаа под вода уште не можат да си ги земат луѓето колите.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.617
Поени од реакции
14.348
#prayforeastgatemall
Да не те знаев како умрено и мизерно човече, ќе се посомневав дека Баерн Минхен е газда на Ист Гејт.

Не знам чуму вакво ситење и иронија, али добро, чим е од тебе - си се знаеме колку си полн со с'клет и Калимеро став.
Од причини познати само на тебе, мене ме боли кур каков си.

Х'к, пу!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.060
Поени од реакции
20.893
Да не те знаев како умрено и мизерно човече, ќе се посомневав дека Баерн Минхен е газда на Ист Гејт.

Не знам чуму вакво ситење и иронија, али добро, чим е од тебе - си се знаеме колку си полн со с'клет и Калимеро став.
Од причини познати само на тебе, мене ме боли кур каков си.

Х'к, пу!
#prayforstealth
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.420
Поени од реакции
51.540
Да не те знаев како умрено и мизерно човече, ќе се посомневав дека Баерн Минхен е газда на Ист Гејт.

Не знам чуму вакво ситење и иронија, али добро, чим е од тебе - си се знаеме колку си полн со с'клет и Калимеро став.
Од причини познати само на тебе, мене ме боли кур каков си.

Х'к, пу!
А што па ти толку се осети навреден што му се ситат на ова косоварско дувло и собиралиште на љопарки були?

Еве и јас сум #prayforeastgate никад да не се исуши од тињакот.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.449
Поени од реакции
76.010
Некој би рекол дека на албанскиот инвеститиор му се прогледало низ прсти за некои стандарди, при градење, затоа што тоа е правило кај нас - за Албанците да не важат закони, мерки, давачки и сл. Али тоа се све зли јазици.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.298
Поени од реакции
7.236
Текст од East Gate Mall на Facebook пишан.

Вистинската причина за поплавата кај „East Gate Mall“

Изминатото деноноќие на социјалните мрежи беа објавени различни шпекулации за причините за поплавата во Ист Гејт Мол. Од тоа дека целиот објект не е добро проектиран, дека не се обезбедени безбедносни мерки, па до какви сè не други коментари кои не ја отсликуваат вистината.

Една и недвосмислена вистина е дека поплавата во Ист Гејт Мол настана поради несоодветна и нефункционална атмосферска канализација на булеварот Александар Македонски. Безбедносните камери од трговскиот центар јасно покажуваат како река од вода како доаѓа од булеварот, кој ниту има капацитет, ниту услови таа вода да ја апсорбира, и истата се прелева во енормно големи количини во подземните нивоа на центарот.

Ова е проблем кој се повторува веќе неколку пати на истото место, на истиот нефункционален булевар Александар Македонски, поврзан со кружниот тек кај Континентал, кој и понатаму останува нерешен и прави големи проблеми на блиската околина во услови на поројни дождови. По големата поплава во 2016 година овие врнежи со силен интензитет и 35мм количество на см2 се втор ваков голем несакан настан во Гази Баба, кој само потврдува дека проблемот со проектираниот капацитет, но и одржувањето на атмосферската канализација, сеуште постои и за жал не е приоритет на агендата на надлежните институции.
Од трговскиот центар изјавуваат дека Ист Гејт Мол е изграден согласно одобрените услови за градба, утврдени со урбанистичко планската документација. Како објект од последна генерација, центарот е проектиран и изведен во согласност со планската документација врз основа на која по завршувањето на градбата е издадено решение за негов технички прием. Врз основа на добиените хидротехнички услови за проектирање на трговскиот центар не е предвидено сценарио во кое атмосферската канализација на околните сообраќајници, вклучувајќи го овде и булеварот Александар Македонски, не се функционални. Во овој контекст трговскиот центар уште на датумот на поплавата ја информираше јавноста за причините поради кои истата е настаната. За жал и покрај тоа, во услови на страшна временска непогода, трговскиот центар, не по своја вина, е мета на граѓаните на социјалните мрежи.

“Трговскиот центар, согласно усвоените документи за безбедност во услови на елементарна непогода брзо ги превзеде сите неопходни мерки најпрво за заштита на посетителите и вработените и успешно го евакуираше центарот без да се загрози нивното здравје и живот, што сметаме дека е најважно во услови на елементарна непогода. Истата вечер, и во текот на вчерашниот ден, се вршеше исцрпување на водата и санација на оштетувањата. Искрено се надеваме дека набрзо нашите закупци ќе продолжат со нормална работа, а нашите посетители повторно ќе можат да уживаат во својот центар”, изјави Игор Давков, Извршен директор на Ист Гејт Мол.
Трговскиот центар е инвестиција од над 120 милиони евра, нема неподмирени јавни давачки и претставува место во кое работат 250 закупци и 2.500 вработени.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.814
Поени од реакции
2.903
Текст од East Gate Mall на Facebook пишан.
Текстов сигурно пишал некој северџан и љубител за сдс хунта предавничка. Факт е дека според планираното би требало да се заврши есента ,а не многу порано поради избори и добивање на политички поени на сдс хунта ама важно е северџаните да бидат уште поглупи

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.649
Поени од реакции
33.727
Некни бев, Зара и Интерспорт ме изненадија со ниските цени, очекував некои баслосновни суми. Зимска квалитетна јакна од Зара за 2700 ден.(y) Интерспорт му останале само чунга лунга бои на патиките, еднобојните се продадено а се наоѓаше квалитетни патики за 50-60 евра.

Иначе не сум бил Скопје оддамна да прошетам и залутав некаде па оклучив навигација да стигнам до молот. Ме однесе на Бит Пазар у најголемата гужва у 2 саат. МАЈКО ЕБЕНА БОЖЈА, вакво племе немам видено. Браник до браник, забуљени со шамија на главата скокат од ограда, млади батиња со заби у офсајд со скутери цик-цак меѓу колите, и врвот на се забулена бабичка со електричен тротинет шиба 40 на саат ќе согазеше се живо.

Како да гледав некое видео од Bald and bankrupt од некое сиромашно предградие во Мумбаи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.550
Поени од реакции
20.910
Некни бев, Зара и Интерспорт ме изненадија со ниските цени, очекував некои баслосновни суми. Зимска квалитетна јакна од Зара за 2700 ден.(y) Интерспорт му останале само чунга лунга бои на патиките, еднобојните се продадено а се наоѓаше квалитетни патики за 50-60 евра.

Иначе не сум бил Скопје оддамна да прошетам и залутав некаде па оклучив навигација да стигнам до молот. Ме однесе на Бит Пазар у најголемата гужва у 2 саат. МАЈКО ЕБЕНА БОЖЈА, вакво племе немам видено. Браник до браник, забуљени со шамија на главата скокат од ограда, млади батиња со заби у офсајд со скутери цик-цак меѓу колите, и врвот на се забулена бабичка со електричен тротинет шиба 40 на саат ќе согазеше се живо.

Како да гледав некое видео од Bald and bankrupt од некое сиромашно предградие во Мумбаи.
treba bold vo mkd da go doneseme... ima materijali za cel serial :icon_mrgr:
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.649
Поени од реакции
33.727
treba bold vo mkd da go doneseme... ima materijali za cel serial :icon_mrgr:
Болд ужива во вакви ствари. Ќе уплати некој хотел у Чаир со бубашваби има да сврши, ќе го гледаш со кече на глава со браќата како лета орели. :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom