Skopje East Gate

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.349
Поени од реакции
49.960

Ќе бидам краток, пошто веќе сите знаете за што се работи, 2 години е во тек проектов.
Пошто молот, тоа што најмногу не засега нас, се очекува да биде готов есента 2021 (иако првичните најави беа за оваа есен), можда е време за тема на форумов кога ќе служи за апдејти и секако за дискусија околу целиов проект.

Skopje East Gate е комплекс кој се гради на локација на поранешен Скопски Саем, од страна на Балфин групацијата. Комплексот ќе биде составен од:
- Трговски центар од 52 000 метри квадратни, со 250 продавници.
- Резиденцијален комплекс со капацитет од 1600 стана, исто толку паркинг места, како и зеленило со површина од 25 000 метри квадратни
- Бизнис комплекс составен од 5 канцелариски згради со површина за издавање од 66 000 метри квадратни и 660 паркинг места

За трговскиот центар велат дека ќе биде најголем во регионот. 40% од просторот треба да биде со нови брендови, но нивните имиња се уште не се објавени.

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.425
конечно ние велешаните нема да се мешаме со косоварите у сити мол, одма на влез ке иаме кај да купуеме
А што мислиш, што клиентела ќе има ова?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.349
Поени од реакции
49.960
Дали некој знае од кај се овие??

И, она што е најважно, дали ќе има McDonalds?
Од Албанија. Нептун е дел од истата групација.


За новите брендови искрено немам некои големи очекувања. Рекоа дека се работи за регионални брендови, присутни во централноисточна Европа.
Автоматски споено мислење:

А што мислиш, што клиентела ќе има ова?
Зашто ја реновираа пластичарска? :D
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
13.797
Поени од реакции
31.661
конечно ние велешаните нема да се мешаме со косоварите у сити мол, одма на влез ке иаме кај да купуеме
Истото го помислив, нема да мора да го минам пола Скопје, тука ќе ни биде на влез нас „провницијалците“. Тие од северната граница нека си одат во Сити Мол :kafence:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.192
Поени од реакции
195.425
Дечки намалени се и косоварите во Сити Мол, не само поради короната. Од 2019 пролетта има опаѓачки трендови на пиплметрите и нема веќе автобуси од таму во толкав број. Нормално, Сити Мол за кирија ти ветува толку и толку посетители од пиплметрите на трговскиот и секакви дубари сега прават да качат посетеност, од типот на натпревари за основци по физика во трговскиот
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
22.349
Поени од реакции
49.960
Дечки намалени се и косоварите во Сити Мол, не само поради короната. Од 2019 пролетта има опаѓачки трендови на пиплметрите и нема веќе автобуси од таму во толкав број. Нормално, Сити Мол за кирија ти ветува толку и толку посетители од пиплметрите на трговскиот и секакви дубари сега прават да качат посетеност, од типот на натпревари за основци по физика во трговскиот
Мислам дека скоро во Приштина направија голем мол, гледав некаде реклама. Ваљда горе-доле истите брендови ги нудат и таму.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.341
Поени од реакции
18.191
конечно ние велешаните нема да се мешаме со косоварите у сити мол, одма на влез ке иаме кај да купуеме
Мислам дека тука и повеќе ќе ги има, тие 1600 станови рачунај ги дека голем дел ќе бидат шитнати на нивните и ова ќе им биде новата атракција.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.653
Поени од реакции
39.582
За новите 20 брендови кои ќе зафатат 40% типувам на оние брендови кои веќе ги има во Tirana East Gate.

Малку потешко за H&M, F&F, C&A, s.Oliver, Next, Lindex, KappAhl.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.800
Поени од реакции
6.949
Мислам дека тука и повеќе ќе ги има, тие 1600 станови рачунај ги дека голем дел ќе бидат шитнати на нивните и ова ќе им биде новата атракција.
Исто викаа и за Џевахир дека ќе ги искупеле Албанци па ништо не испадна од тоа
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
758
Поени од реакции
1.050
Ова многу убо со молов, ама кај ќе најдат цигани да ѓи испозапослат по тоа продавниците за 200 евра. И така веќе цела шутка е испозапослена во Сити мол и маркетите низ Скопје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom