Samsung Galaxy S9/S9+ [Помош/Информации/Прашања/Новости]

  • Креатор на темата Trajce Vasilev
  • Време на започнување
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.532
Поени од реакции
3.120
Па истата камера е од Ѕ8....не се потресувајте. :vozbud::vozbud::pos::pos::pos::pos:
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.176
Поени од реакции
538
Ајде уште малце и Note 9 ќе искочи ова лето. :roker:
+ за тоа имам веќе тема отворено!
 

Нuкола

Ганџамен
Член од
24 мај 2005
Мислења
5.043
Поени од реакции
12.784
Утре планирам да го земам - S9+ од Телеком, ако мојт некој да издвојт 5мин да ми раскажит кратко userexpirience и дали е стварно најдобар smartphone без навлегвење во детали :D

Благодарам однапред
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.674
Поени од реакции
15.756
Утре планирам да го земам - S9+ од Телеком, ако мојт некој да издвојт 5мин да ми раскажит кратко userexpirience и дали е стварно најдобар smartphone без навлегвење во детали :D

Благодарам однапред
Јас го купив во мај. Android користев и пред тоа, не сум имал iphone. Скоро да нема детаљ што не е покриен. Ова Bixby се исклучува за да не замара. Стакло е и од напред и од позади. Затоа си купив и ваква заштита оригинална од Samsung со која делува малку поробусно, ама два пати ми го спаси при излегување од кола - ќе беше испокршен инаку.
Инаку е супер брз, апликациите фрчат, брзо се отвараат. Има снимање real time во superslow motion - тоа го нема во многу телефони, мада е во 720p оваа опција. Две камери има и таа со поголема aperture ја користи автоматски при слабо светло и затоа ноќните слики се многу квалитетни, од друг телефон тешко да постигнат такви. Батеријата не е многу за фалење, отприлика еден ден трае.
Мене ме чинеше околу 700 евра, ама не во Скопје, со тоа што фирмата ме субвенционираше, инаку не би дал толку пари за телефон, ама стариот ми беше над 4 години веќе, па ова ми е доста сериозен update.
Screenshot_20180916-084107_Chrome.jpg
 
Последно уредено:

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.176
Поени од реакции
538
Утре планирам да го земам - S9+ од Телеком, ако мојт некој да издвојт 5мин да ми раскажит кратко userexpirience и дали е стварно најдобар smartphone без навлегвење во детали :D

Благодарам однапред
Зошто од Ледиком не го земеш?
Поевтино ќе ти дојде, а плус нема дупло да плаќаш за пакети и 300 глупости, туку одма плаќаш у ќеш, и зимаш. А плус и 2 години гаранција со сервис имаш. Спореди за цената од Телеком, и онаа од Ледиком, и ќе видиш.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.125
Поени од реакции
35.445
Може нема за да го плати во готово и сака на повеќе рати и да не е со кредитна, туку од Телеком кој ќе го исплаќа преку сметка.
Тие од Ледиком не знам дали се нови, затоа што им се иста цена како половни S9+, а новите се 150 евра повеќе.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.532
Поени од реакции
3.120
Зошто од Ледиком не го земеш?
Поевтино ќе ти дојде, а плус нема дупло да плаќаш за пакети и 300 глупости, туку одма плаќаш у ќеш, и зимаш. А плус и 2 години гаранција со сервис имаш. Спореди за цената од Телеком, и онаа од Ледиком, и ќе видиш.
Со кутија од кондури и шверцан од Косово... :pos:
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.176
Поени од реакции
538
Со кутија од кондури и шверцан од Косово... :pos:
Ја од таму земав Galaxy J7 2016,и еве ден денес топ си работи.
Читаш ли рецензии и препораки?
Слободно провери на сајтот и ќе видиш цена.
На фејсбук имаат доста позитивни рецензии.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.532
Поени од реакции
3.120
Ја од таму земав Galaxy J7 2016,и еве ден денес топ си работи.
Читаш ли рецензии и препораки?
Слободно провери на сајтот и ќе видиш цена.
На фејсбук имаат доста позитивни рецензии.
Читав скоро рецензии и од едно фото студио и сите беа добри. Отидов да вадам слики и сите слики што ми ги извадија беа лоши. А се опрчив скоро 50 евра. Сега скоро беше тоа. И ај сега....
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.176
Поени од реакции
538
Читав скоро рецензии и од едно фото студио и сите беа добри. Отидов да вадам слики и сите слики што ми ги извадија беа лоши. А се опрчив скоро 50 евра. Сега скоро беше тоа. И ај сега....
Ок, и ја читав пред да земам, и од пријатели и роднини ми препорачуваа.
Мене ми изгледаше дека се мути нешто, ама на крајта испадна обратно.
Не ја имаат сите истата среќа.
Човек не е будала, ако од кај што вадел слики да биле лоши па да стави 5 ѕвезди. Ај ќе кажеш, тој бил пратен од сопственикот или од некој вработен, ама за 500+ рецензии, жити све.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
Не знам за с9+, ама меѓу с8+ и ноте9... има голема разлика во камерата.

Ова ми е прв Ноте, и мислам дека долго ќе се дружам со оваа линија, посебно што за нецел месец колку што го имам, пенкалцето навистина го користам :)
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.176
Поени од реакции
538
Не знам за с9+, ама меѓу с8+ и ноте9... има голема разлика во камерата.

Ова ми е прв Ноте, и мислам дека долго ќе се дружам со оваа линија, посебно што за нецел месец колку што го имам, пенкалцето навистина го користам :)
Со здравје да си го користиш :)
Да те служи доста.

Иначе, ако сакаш цртежите да ги споделиш, или/и да ти бидат лајкнати/оценети тогаш можеш да прочепкаш низ PenUp. Интересна апликација. Можеш и други цртежи да најдеш исто така.
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.176
Поени од реакции
538
Го зедов S9+ и... ѕвер си е ѕвер :)
Зо сдравје да си го користиш.
Тури му црна тема да штедиш батерија, стај му црна позадина, смени резолуција у 1080p.
Ако не играш многу игри, исклучи Max Перформанси у Performance Mode,и почесто чисти RAM, Меморија и Батерија.
Вклучи Active Knox Security, а за важни апликации/слики/фајлови стај си ги во S Secure, Knox Security (како и да се викаше), и ако седиш доста до доцна пушти си Blue Light Filter (можеш и автоматски да си го ставиш, на пример после 9 да ти се пушта па се до 6 сабајле).
Flashlight ако сакаш да ти свети доста силно стај го на Max Brightness (Level 5).
За Always on Display, ако сакаш нонстоп да ти биде уклучено (да ти покажува време, нотификации, итн...) тогаш пушти си го, бидејки е корисно. Ако нејќеш, ондак немора.
Always on Display знае некогаш да зима малце од батеријата (не многу ама знае), па така да ако не си сигурен пробај користи малце и види дали ќе ти се допадне, и дали нема да ти мења нешто со трошење на батерија.
За подобро и пореалистично Stereo звук со 3D ефект и силен бас, пушти си Dolby Atmos, и за нормални звучници и за слушалки.
 
На врв Bottom