Samsung Galaxy S9/S9+ [Помош/Информации/Прашања/Новости]

  • Креатор на темата Trajce Vasilev
  • Време на започнување

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
641
Поени од реакции
1.773
Се мислам да го земам у Анхоч таму е поевтин за 2.000. Дали има разлика иако не е овластен партнер на Samsung во Македонија или ќе добијам ист телефон како во Ледиком?
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.095
Поени од реакции
485
Се мислам да го земам у Анхоч таму е поевтин за 2.000. Дали има разлика иако не е овластен партнер на Samsung во Македонија или ќе добијам ист телефон како во Ледиком?
Дали од Анхоч или од Ледиком, исто ќе добиеш.
Ако викаш дека у Анхоч е поевтин, ако имаат гаранција, и доаѓа со сите ствари у кутија тогаш зимај. За 2,000+ ќе можеш Wireless Charger Pad да купиш (или поевтино), нормално ако сакаш.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
Апдејт после 3 месеци... телефонов е ЅВЕР. Батеријата трае... да заборавиш кога е полнета. Се случува и втор ден да истерам ако не го користам премногу, т.е. ако олабавам со 4г, со нормално користење нема гајле.

Немам забелешки никакви, пенкалцето е баш handy, без размислување е подобар од S линијата. Не го имав S9+ за споредба, ама со S8+ нема споредба.

Знам дека има луѓе што во однос на камера преферираат Хуавеи, но лично (можеби) малку подобрата камера едноставно не е доволна.
Не ги имам најновите Хуавеи користено, ама имам P10+ и P10Lite, и двата побрзо испуштаат душа од S8+.

Самиот екран е МНОГУ нежен, си бара внимание, јас со S8+ направив грешка и не му купив соодветна маска, на Note9 купив оргинална Samsung, воопшто не е ефтина, ама според мене се исплати кога веќе купуваш телефон од 1000 евра.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
393
Поени од реакции
475
Јас летово го зедов S9 половно но сосема зачувам со кутија и полнач и све остало. За сега задоволен сум камерата е ок, без блиц навечер прави многу добри слики. Но во спореда еднаш со пријател кој имаше С8 скоро и да немаше разлика во сликите дури кај него ко поубави ми изгледаа.
Еве го имам веќе 4 месеци, уште го немам скроз расчепкано. Некој совет ако имате за камерата и за останато за телефонот слободно споделете.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
А да се дополнам за Ледиком.
НЕ ЗНАМ за другите телефони, или поефтините, ама конкретно Note9 го купив истиот ден кога излезе во продажба секаде во светов, односно на 24ти Август.
UAE модел е, мене лично ни втор сим ни СД ми треба, така што тоа сеедно ми е, 125гб се повеќе од доволни, ни S8+ не успеав да го наполнам.
За се' останато без проблем се регистрира на официјалната страна на Самсунг UAE.

Тврдам дека не е фејк, а за refurbrished не знам кога би успеале :)[DOUBLEPOST=1544394309][/DOUBLEPOST]
Јас летово го зедов S9 половно но сосема зачувам со кутија и полнач и све остало. За сега задоволен сум камерата е ок, без блиц навечер прави многу добри слики. Но во спореда еднаш со пријател кој имаше С8 скоро и да немаше разлика во сликите дури кај него ко поубави ми изгледаа.
Еве го имам веќе 4 месеци, уште го немам скроз расчепкано. Некој совет ако имате за камерата и за останато за телефонот слободно споделете.
Па и реално нема некоја разлика меѓу s8 и s9.
Повеќе разлика во начинот на сликање има, односно, "раката" на фотографот.
Некои луѓе со потпросечна камера ќе направат лудило слики оти ги бива.

Најдобар совет што имам да ти го дадам е да сликаш со вклучени линии, а и ако можеш купи мал трипод за постабилно сликање или гледај да ти е раката потпрена, за да има минимални движења.

Сепак е телефон, не е дслр :)
 
Последно уредено:

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
393
Поени од реакции
475
Еве неколку фотографии направени со мојот самсунг. Октомври 2018.
Поздрав од убавиот Охрид :D. 20181031_134925.jpg 20181031_134416.jpg 20181031_154743.jpg
Бај да веј сликиве се направени за време на мојот последен работен ден за 2018.
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
Сликите се одлични.
Ако немаш уклучено веќе, само HDR на ауто стави го.

Не знам дали на s9 ја има опцијава да препознава што сликаш, мене ептен ми врши работа :)


Сликиве се од Инста, така што имаат филтри.

S8+
FB_IMG_1544401918187.jpg FB_IMG_1544401908462.jpg

Note9

FB_IMG_1544401854740.jpg FB_IMG_1544401875537.jpg FB_IMG_1544402040613.jpg
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
393
Поени од реакции
475
Сликите се одлични.
Ако немаш уклучено веќе, само HDR на ауто стави го.

Не знам дали на s9 ја има опцијава да препознава што сликаш, мене ептен ми врши работа :)


Сликиве се од Инста, така што имаат филтри.

S8+
Прегледај го приврзокот 200948 Прегледај го приврзокот 200949

Note9

Прегледај го приврзокот 200950 Прегледај го приврзокот 200951 Прегледај го приврзокот 200952
Оуу многу добри слики вади Note9. Иначе мислеше на Bixby ?? Да го има и тоа кај мене ама не гледам како е користно. Дај пример за што може да ми се најде
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.449
Поени од реакции
14.601
Дали некој користи quick wireless charger за телефонов? И за која цена може да се набави кај нас?

Индиските копуци ми дадоа гратис wireless пад со ултра-краток кабел кој преку ова габаритно куќиште кое го имам не ни полни, поточно многу споро го полни.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.095
Поени од реакции
485
Дали некој користи quick wireless charger за телефонов? И за која цена може да се набави кај нас?

Индиските копуци ми дадоа гратис wireless пад со ултра-краток кабел кој преку ова габаритно куќиште кое го имам не ни полни, поточно многу споро го полни.
Јас не користам, ама за цена во iButix кога бев случајно видов околу 2 бона.
 
Член од
8 август 2015
Мислења
274
Поени од реакции
132
Еве неколку фотографии направени со мојот самсунг. Октомври 2018.
Поздрав од убавиот Охрид :D.Прегледај го приврзокот 200945 Прегледај го приврзокот 200946 Прегледај го приврзокот 200947
Бај да веј сликиве се направени за време на мојот последен работен ден за 2018.
Ne be ne e dzabe Samsung Vrv
 
K

kicodarker

Гостин
Сликите се одлични.
Ако немаш уклучено веќе, само HDR на ауто стави го.

Не знам дали на s9 ја има опцијава да препознава што сликаш, мене ептен ми врши работа :)


Сликиве се од Инста, така што имаат филтри.

S8+
Прегледај го приврзокот 200948 Прегледај го приврзокот 200949

Note9

Прегледај го приврзокот 200950 Прегледај го приврзокот 200951 Прегледај го приврзокот 200952
Успеав да забележам дека и тацната што ти ја донеле со топлото чоколадо е скршена.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.449
Поени од реакции
14.601
Многу ми праи кеиф шо фингерпринтот функционира супер, а иако бев скептик, отклучувањето со face recognition e супер, посебно за зимно време, за да не ја вадиш ракавицата за да го отклучиш. Одлично функционира истата опција и навечер и со наочари на лицето, баш ми е корисно некако.
 
На врв Bottom