Premier League - Season 2018/2019

Шампион за 2018/2019 во ЕПЛ?


  • Вкупно гласачи
    264
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Знае бе некој какво е правилото за избивањето со глава на топката од рака на голманот? Факт е дека Лаказет ја допре само топката.
Aко голманот е во контрола на топката, не смееш да ја дираш. За контрола се смета и кога ја пушта од рака да ја шутне на волеј.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.270
Од вчера до денес во ПЛ:
- Кардиф нерегуларен гол во 95 минута после корнерот каде имаше ТРИ фаули над голманот на Вест Хем
- Нерегуларен гол признаен на Барнли, чист фаул над Алисон
-Нерегуларен гол признаен на Јунајтед, имаше офсајд при изведувањето на слободниот удар
- Црвен за Торерира
- И могуче црвен за Рохо ради намерата

Глејте колку само клучни грешки се дешаваат во 2-3 меча во едно коло, дефинитивно неопходна е употребата на ВАР во ПЛ и добро е што од следната сезона ќе има пошо попара се судиите.
Ако добро паметам на почетокот беше многу против ВАР ти.
Смени мислење? :D
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Aко голманот е во контрола на топката, не смееш да ја дираш. За контрола се смета и кога ја пушта од рака да ја шутне на волеј.
Ако ништо не се сменило: Да, правило е дека додека топката е во контрола на голманот, секое пипање, рогање и останати обиди за одземање на топката се сметаат за прекршок.
Ама колку луѓе толку глупости, имам видено да се признаат вакви голови, после одземањето на топката како вечерва Лаказет.
Обично, судиите ги штитат голманите при такви ситуации.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Еве, Стек пак ќе го цитирам, пошто он вика дека е нерегуларен гол и се слагаме јас и он, објасни кај е киксот на Алисон, при што забораваш дека пред тоа со рака одбрани чист гол.
По тоа што го видов од прв поглед изгледа како да му бега топката од раце. Можеби грешам оти ја гледав Тотенхем на стрим, а Ливепрул ми беше онака пуштена на тв па не пратев многу. Ако имаш добро видео,прати.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
Ако добро паметам на почетокот беше многу против ВАР ти.
Смени мислење? :D
Не бев против ВАР, бев против начинот на неговата примена. Ако се сеќаваш Витезе-Феенорд кога играа имаше пенал за Витезе, не свирна, Феенорд отиде во контра, даде гол, се израдуваа играчите отидоа у публика све со сите нишани и после бап ВАР и пенал врати за Витезе. :D Против тоа бев и сеуште сум, макар што немам видено таква ситуација у последно време. Си треба интервенции како денес на мечот Арсенал-Јунајтед, да имаше ВАР 25 пати ќе беше употребен. :D
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
По тоа што го видов од прв поглед изгледа како да му бега топката од раце. Можеби грешам оти ја гледав Тотенхем на стрим, а Ливепрул ми беше онака пуштена на тв па не пратев многу. Ако имаш добро видео,прати.
Ја држеше топката со две раце, па му ја избија. Затоа Стек вика дека голот е нерегуларен.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
Ако ништо не се сменило: Да, правило е дека додека топката е во контрола на голманот, секое пипање, рогање и останати обиди за одземање на топката се сметаат за прекршок.
Ама колку луѓе толку глупости, имам видено да се признаат вакви голови, после одземањето на топката како вечерва Лаказет.
Обично, судиите ги штитат голманите при такви ситуации.
И јас имам видено, не ми текнува само на која утакмица, затоа и го направи тоа Лаказет, виде дека е луда утакмица, па си ја проба среќата.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.829
Поени од реакции
24.226
Раул на времето над 10 гола има така угурано со избивање на топката со глава од рацете на голмнаот. :cool:
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.503
Поени од реакции
62.308
Ако ништо не се сменило: Да, правило е дека додека топката е во контрола на голманот, секое пипање, рогање и останати обиди за одземање на топката се сметаат за прекршок.
Ама колку луѓе толку глупости, имам видено да се признаат вакви голови, после одземањето на топката како вечерва Лаказет.
Обично, судиите ги штитат голманите при такви ситуации.
Toa e последно и ја што знам. @Mondonico ти што викаш?
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.053
Поени од реакции
17.739
Знае бе некој какво е правилото за избивањето со глава на топката од рака на голманот? Факт е дека Лаказет ја допре само топката.
Додека топката е во посед на голманот не смее да му биде избиена на ниеден начин.

Истата се смета во посед кога ја држи со раце и кога топката е во воздух без да ја допре земјата. Тоа упростено значи дека кога голманот ја дегажира топката, од моментот кога ја фрла нагоре (буквално ова) додека да ја шутне се смета во негов посед и ако некој му ја избие судијата ќе досуди прекршок.

Во моментот кога топката ќе ја допре земјата, тогаш голманот го "губи" поседот.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Вториот гол на Арсенал е пишан на Лаказет или како авто-гол на Рохо?
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.137
Поени од реакции
107.439
За Јунајтед подобро што влезе во гол таа топка иначе пенал и директен црвен ќе јадеше Рохо.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom