Premier League - Season 2018/2019

Дискусија во форумот 'Фудбал' започната од dragonsky, 11 јули 2018.

?

Шампион за 2018/2019 во ЕПЛ?

 1. Манчестер си ти такав сам и ја

  21,1%
 2. Мурињо тепа бајо мој, секад у втора сезона растура он.......

  11,1%
 3. Хеви метал фудбалот на Клоп, Салах и друштвото

  34,5%
 4. Кејн е надреален. Време е за Тотенхем!

  4,2%
 5. Челзи. Донев ме лажеше дека знаеле што прават.

  9,6%
 6. Унаи Емери - шампион у прва сезона. Гранит Џака МВП. Ќе летаат високо топџиите!

  13,4%
 7. Лестер! Малце заспаа последниве 2 сезони али сега се враќаат!

  6,1%
 1. dragonsky

  dragonsky Hate leads to suffering

  Член од:
  25 декември 2010
  Мислења:
  34.828
  Допаѓања:
  67.985
  [​IMG]

  На точно еден месец пред почетокот на англиската Премиер Лига време е полека нашите погледи да ги свртиме кон едно од најинтересните фудалски и спортски натпреварувања во светот.

  Минатата сезона бевме сведоци на историја кога екипата на Манчестер Сити предводена од Пеп Гвардиола сруши голем број на рекорди во ова натпреварување. Тимот на граѓаните во голем дел останува несменет од минатата сезона па оттаму може да го сметаме тимот од синиот дел на Манчестер за главен фаворит за титула и во оваа сезона.

  [​IMG]

  На последните три позиции во минатата сезона се најдоа ВБА, Стоук и Свонси, а на нивното место оваа сезона повторно ќе гледаме 2 англиски и една екипа од Велс.

  Вулверхемптон имаа најдобра сезона во Чемпионшип лигата и заедно со второпласираниот Кардиф си го обезбедија правото да бидат дел од англиската фудбалска елита оваа сезона. Во плејофот најуспешен беше лондонски Фулам коj што после неколку годишна пауза се враќа во најквалитетното фудалско натпреварување во Англија. Доаѓањето на Фулам во лигата дефинитивно ќе ни донесе голем број на интересни лондонски дерби натпревари.

  [​IMG]

  А ако Манчестер Сити се главните фаворити тогаш кои се екипите што ќе се обидат да му го земат скалпот на фудбалскиот Голијат од Манчестер?

  Секако одговорот лежи во вообичаените осомничени.
  Манчестер Јунајтед предводени од Мурињо и мултимилионскиот ростер ќе се обиде минатогодишното вицешампионско место да го замени со пласман на самиот врв. После сезона во која што црвените ѓаволи не освоија ниту една титула и покрај квалитетот на нивниот состав, дефинтивно ова треба да биде сезона во која што Мурињо и неговите играчи ќе треба екстра да загризат за да се доближат на граѓаните.

  Вицепрвакот на Европа лани заврши трет во ЕПЛ, а притоа и стана екипата што им ги скрати соништата на Сити за станување на втор непоразен шампион во историјата на лигата. Предводени од Клоп и охрабрени од континенталниот успех минатата сезона фановите на Ливерпул дефинитивно ќе бидат гладни за уште една сезона во која што ќе имаат многу причини за славење.

  Зад тројката од мината сезона ги имаме Тотенхем,Челзи и Арсенал. Екипи кои што првично би требало да бидат дел од рововската битка за пласман на првите 4 позиции што носат директен пласман во Лигата на Шампионите.

  А кога сме кај ова натпреварување вреди да се напомене дека оваа сезона Англија ќе биде претставувана од Сити, Јунајтед, Ливерпул и Тотенхем, а пак преставници во Лигата на Европа ќе бидат Челзи и Арсенал во групната фаза и Барнли кој што ќе проба да стигне до групите на ЛЕ преку квалификациите.

  Кога сме кај топџиите мора да се напомене дека ова ќе бида прва сезона за тимот од Северен Лондон без Арсен Венгер. Дали Унаи Емери ќе биде добра замена за французинот или Арсенал ќе стане уште една "модерна" екипа која што редовно ќе има менаџерски промени останува да видиме.
  [​IMG]

  За сите зависиници од Премиер лигата веќе е онлајн и овогодинешната сезона на најинтересната виртуелна игра базирана на вистински резултати - Fantasy Premier League

  Предвесник на фудбалската 2018/2019 во Англија ќе биде и стандардниот Комјунити Шилд. Овогодинешниот KШ ќе се одигра на петти август (недела) во 16 часот по македонско време, а директен пренос ќе има на СК каналите.

  За титулата ќе се борат Манчестер Сити (ЕПЛ шампиони) и Челзи (ФА Куп шампиони)

  [​IMG]

  Интересното за оваа сезона е што за прв пат екипите не смеат да купуваат играчи откако ќе започне сезоната. Трансфер рокот за екипите завршува на 09.08.2018, односно на 2 дена пред почетокот на лигата.

  За крај на темата немам ништо друго да додадам освен... сладете се!
   
  На Adidya..Fanox on Faja :D, Blazing Guns, Ultracasual и уште 23 други им се допаѓа ова.
 2. Peja989

  Peja989 Супер модератор

  Член од:
  22 јули 2010
  Мислења:
  28.483
  Допаѓања:
  69.580
  Отклучена, може да се префрлиме тука!
   
  На Толстој и Донев им се допаѓа ова.
 3. Донев

  Донев Модератор

  Член од:
  9 мај 2008
  Мислења:
  29.003
  Допаѓања:
  40.161
  Unlocking Pogba: Season 3
   
  На 123456 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Teknologix

  Teknologix

  Член од:
  28 јуни 2015
  Мислења:
  688
  Допаѓања:
  260
  Два коментари од фанови на Челзи и еден од фан на Ливерпул.
  (Сум Ве погодил ли? )

  Еве, поздрав за новата сезона (и тема) од фан на Манчестер Јунајтед.
  Оваа ќе е нашата. Веројатно.

   
 5. druidmkd

  druidmkd

  Член од:
  3 февруари 2014
  Мислења:
  647
  Допаѓања:
  515
  Ццц уште прво мислење утнато.. Тотенхем 3ти беа. Кај можам да се пријавам за следната сезона да отворам тема? :D
  --- Споено дупло мислење, 20 јули 2018 ---
  И нека освој Манјчестер Јунајтед конечно :)
   
 6. mkgunner

  mkgunner

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  8.847
  Допаѓања:
  6.084
  Ајде до десна да влезам, да се ќердосаме
   
  Scirea, Teknologix, Astarot и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Chazzspaz

  Chazzspaz

  Член од:
  16 јули 2013
  Мислења:
  2.669
  Допаѓања:
  2.130
  Ај со среќа нека е,па скаузериве нека се израдуваат на титула годинава а ние да се уиграме па наредната :icon_mrgr::icon_mrgr:
   
 8. K!KI

  K!KI

  Член од:
  28 март 2015
  Мислења:
  3.082
  Допаѓања:
  5.416
  Тргајте го Јунајтед од анкетава, осеќам годинава ќе бидеме како Полска во WW2, силувани од сите страни.
   
  На Scirea и Morgan Freeman им се допаѓа ова.
 9. vidooq

  vidooq

  Член од:
  14 април 2012
  Мислења:
  22.838
  Допаѓања:
  34.607
  As it stands, со денешниве ростери, на 20ти Јули, Сити и пул ке бијат битка за првите места. Јунајтед и Челси ке собираат трошки заедно со Тотенхем и Арсенал, во битка за топ 4.
   
 10. Spiegel

  Spiegel

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  11.099
  Допаѓања:
  9.329
  YNWA :oleee:
   
  На gorantuborg му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bateman

  Bateman

  Член од:
  23 ноември 2011
  Мислења:
  11.634
  Допаѓања:
  24.180
  Зошто бе у анкетава стои дека Мурињо тепа у втора сезона, а нему му е трета оваа?
   
 12. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.593
  Допаѓања:
  158.436
  Змејски ги побркал лекаствата. Ќе пишам јас да видам како ќе заврши трансфер периодов (надежно).
   
 13. HEKOJ

  HEKOJ

  Член од:
  16 јануари 2013
  Мислења:
  1.546
  Допаѓања:
  1.897
  [​IMG]  Ливерпул освојува, Сити ќе биде прочитан како селски буквар!!!
   
 14. Донев

  Донев Модератор

  Член од:
  9 мај 2008
  Мислења:
  29.003
  Допаѓања:
  40.161
  Ќе биде интересна сезонава. Само Јунајтед од топ 6 екипите се сега со тренер кој преферира подефанзивен фудбал, па тоа би можело уште повеќе да допринесе за атрактивноста на лигата.
  Во моментов Сити и Ливерпул се издвојуваат од другите како најсериозни кандидати за титулата. Сити само со Марез нема да добијат баш нешто ново во играта, но они и така имаа најдобар тим, не дека им требаа засилувања. Ливерпул одлично се засили и би требало сериозно да им се доближат на Сити во борбата за титула.
  Другиве четири тимови освен ако не направат некој сериозен потег пред да почне сезонава, ќе се борат за останатите две позиции за во ЛШ.
   
 15. Ставрогин

  Ставрогин

  Член од:
  19 март 2011
  Мислења:
  18.889
  Допаѓања:
  40.162
  Кои се тие 4 екипи кои ќе се борат за двете позиции во ЛШ?

  Мене како што ми изгледа работата Јунајтед, Сити и Ливерпул за титула, Арсенал и Тотенхем за последното место во ЛШ. Ако си замине Азар Челзи со Дринквотер, Педро и Бакајоко ќе се бори за сигурен пласман околу 10-та позиција.
   
  На faraon му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: