PES 2014

Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
дечки некој да знај нешто во врска со мојот проблем?? на претходната страница најдолу имам пост пишано,ако знај некој ако сака да поможи :)
Колку што гледам до windows-от ти е.
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
35
Поени од реакции
19
има начин то да се попрај нешто или реинстал ПЦ ?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
има начин то да се попрај нешто или реинстал ПЦ ?

Имаш ти XP windows.
Според settings фајлот од играта, XP го нема како поддржан ОС.
На нет пак, у побарувања го има ставено XP.

Поточно од settings фајлот не може да има. Така да, мењај windows.

За постот под мојот: хммм... Пак нека мењај, иди напред со windows технологијата :D
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Играва има неколку добри ствари, и неколку пати повеќе лоши ствари.

Општа гледна точка за движењата.
Движењата се подобрени. Лизгачките стартови изгледаат подобро, а играчите собрани од тоа изгледаат уште подобри. Ударот со глава е многу добро напраен, многу пореален. Голманите имаат нови и многу подобри движења.

Улетувањето и трчањето ми се свиѓа. Не може играчот одеднаш да достигне top speed, туку полека го достигнува. (y)
Нешто што не ми се свиѓа е што кога играв со Реал Мадрид, Роналдо ми го стигаа играчи со 70< speed. Се случува и јас со мој поспор играч да престигнам доста побрз играч. За ова едно вакво :tapp:

Пасовите се катастрофа. Дали е Basic или Advanced мање битно. Иако играм со Pass Support 4, успешноста на пасовите можам да кажам дека ми е околу ~70%. Тука не ги „бројам“ пресечени топки од AI-то, туку општо, двињето на топката кон посакуваниот игра. Со играч 1 сум на средина на терен и напаѓам =>. Стискам стрелка => и топката наместо да ја упати кон играчот 2 кој се наоѓа во тој правец, играчот 1 ја праќа кај играчот 3 или 4, кои се наоѓаат над или под играчот број 2, со што ми се уништува шанса за гол.
Долгиот е уште полош од краткиот.

Шутот е променет донекаде во негативна смисла. Играм со Basic и кога сум напаѓам и стиснам стрелки горе+лево, горе+десно, доле+лево или доле+десно играчот доста често ја шутира топката крај гол, покрај статива, со што изгледа како да сум играм со мануелен шут, а не Basic - најобичниот.

AI-то ретко губи топка со пресинг, што не е случај кога е топката кај моите играчи.
Ќе земе топка и си се гради, без разлика дали се работи за Меси, Џовинко, некое друго кепче или големи како Љоренте, топка ретко губи иако го се бутаат со играчи како Пујол, Пике, Тери, Киелини и разни други говеда:D. Кога е кај мене топката, многу полесно се одзема топката иако се обидувам дури и да вртам на страна со играчот.

Голманите се, хммм.... Реагираат многу подобро, но на моменти и многу полошо, дури и очајно.
ПЕС 2010 имаше најлоши голмани, а на оваа понекогаш истите изгледаат и полошо.

Судиите се најлошото нешто што постои на играва. Ги усраа на 2013, а сеа ги доусраа. Какви само фаули се судат(95-5%) отприлика однос на фаули AI - Jaс. Жолти картони се делат како гратиси.
Се судат пенали за работи кои се далеку од фаул. На Фифата лани кога ја пробав, исти работи ми се дешаваа. Го допреш играчот и одма фаул.

Фаули, корнери, гол-аути и слично = катастрофа. Каде бе со таа линија бе?
Може да се тргне, ама пошо не сум осетил фаул пред гол, не знам дали е исто со и без неа.
На тренинг не пробуем.

Графиката не ја коментира, тука ќе се возрджам. Донекаде и ОК ми изгледа.
Менито главно па ич не го коментирам, небитно ми е. Менито, пак, кога се прави формација е катастрофа. Минативе 2 изданија на ПЕС имаа free-cursor, што тука го нема(99%). Нема ниту играчот да си го наместам понапред или поназад(бар не најдов такво нешто).

100 пачеви да пуштат, нема да може да ја поправат играва. Донекаде ќе им „простам“, сепак прва им е оваа ПЕС која е каква што е. Рано е, но ако и наредната им е ваква нека се е*ат у г'з.

Ако ми текне нешто у меѓу време, ќе надопонам.
Ќе си ја играм, кад тад ќе прекинам да се нервирам од глупостиве и ќе ја играм како 2012 и 2013, без нервози и за најголемите глупости од Јапонија. Радиоактивноста од Фокушима остави тешки последици врз Конами.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
9.998
Поени од реакции
6.023
Дуелите се исто многу катастрофа, посебно оние кога мој играч е упатен кон аут или гол-аут линија.
Се бута со противникот и скоро да нема теорија да смени правец за да не отиде у аут.
Тоа го имаше на неколку од претходните верзии, а го има и сега. Ни да се смени правец, ниту да се подаде е можно.

Пуштам долг пас на играч кој трча по страна, се е ок, но одеднаш играчот успорува и топката завршува во аут на метро пред играчот. Цело време контрола спринт држам. Ниту ова не е променето.
Не ми е јасно зошто не остават играчот да трча брзо(спринтови) кога се држи таа контрола. :tapp:

Off the ball тргнато. Нит можам сега играч да пратам напред кога трчам во напад, ниту некој висок да селектирам при корнери.
А бе, мамичето мамино! :D
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.401
Поени од реакции
6.021
A ja igral nekoj dosea 1 na 1 ili 2 na 2 so drugari(ili nepoznanici :) )? Poso od ko pamtam nepodnosliva e protiv ai da igras Pes za razlika od fifata koja e nepodnosliva protiv drugo covechko sushtestvo da ja igras...
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
A ja igral nekoj dosea 1 na 1 ili 2 na 2 so drugari(ili nepoznanici :) )? Poso od ko pamtam nepodnosliva e protiv ai da igras Pes za razlika od fifata koja e nepodnosliva protiv drugo covechko sushtestvo da ja igras...
Јас ја играв 1 вс 1. Исто :гомце:.
Фифата е 100 пати поигрива 1 вс 1, него против аи.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Пробав и на low settings сабајлево...:facepalm: Back to PES 13 :D
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Чекам да излезе ФИФА па да ја пробам за прв пат. Ако и таа не ми се допаѓа, тогаш што да правам ќе се вратам на ПЕС 2013.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.659
Поени од реакции
6.525
Чекам да излезе ФИФА па да ја пробам за прв пат. Ако и таа не ми се допаѓа, тогаш што да правам ќе се вратам на ПЕС 2013.
Веќе се вратив :D Со најновиот пач на ПесЕдит, ги има сите трансфери од септември, има и аргентинска лига, бразил 1 и 2, турција, грција, русија, швајцарија, графиката е перфектна :) Почнав со Зенит мастер лига.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Веќе се вратив :D Со најновиот пач на ПесЕдит, ги има сите трансфери од септември, има и аргентинска лига, бразил 1 и 2, турција, грција, русија, швајцарија, графиката е перфектна :) Почнав со Зенит мастер лига.
Може во пп да ми пуштиш линк од пачот ? :D
 
Член од
29 февруари 2012
Мислења
35
Поени од реакции
19
или тука постирај го ако сакаш пачот да си го симнам и јас :D за пес 13
 
Член од
13 јули 2009
Мислења
534
Поени од реакции
243
Се моли експертот lamja25 да го сподели неговото високо стручно мислење за PES 2014 пошто никако да се изјанси откако е излезена играта.

Еве неколку претходни мислења на господинот:

Fantasticno cista 10ka e novava pes 2013!!
da gi sporeduvas PES i FIFA e isto kako Cockta i Coca Cola... daj ne zamarajte vise ziti se so uzas igra kako FIFA.. isiot gameplay od 2000 do 2012..UZAS
пес 2012 е феноменална..... odbranata se igra so 2 kopcinja na R2 .. se postavuvas vo stav, i toa e dobro a ne samo drzenje X ....

a vie sto pisuvate protiv pes.. ste najgolem uzas..t.s sto igrate debilna igra kako FIFA za amerikanci napravena debilno glupava LESNA ednostavna ..uzas od igra e toa be

se znae... SAMO MASTERITE IGRAAT PES ...
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
870
Ми бара 'registration code' при инсталирање.Решение? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom