Paypal во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Е сега кога сме веќе на темава. Порачува сестра ми нешто од една американска компанија на интернет. Порачка од околу 150$ , после неколку дена и пристигнуваат порачките и и се јавуваат од некоја скопска шпедиција мислам и и бараат да плати царина, лежарина и не ти знам јас што. На крај за порачка од 150$ и се собра да плати плус 7000 денари. Го проверив законикот на Македонија и во него не најдов нешто да е изменето односно да пишува поконкретно за закон како што и беше објаснето дека се што е над 45 долари или ерва мислам не се смета за поклон и се плаќаат сите овие такси и тн ...
Има ли некој поконкретно објаснување ? Мислам дека ова заслужува за насловна страна или сторија на ТВ. „ МАКЕДОНСКИТЕ ЗАКОНИ“ !
Другар, тука се си е легално (бричење), од едноставна причина што сестра ти најверојатно порачала да стигне преку УПС или ДХЛ. Тие се приватни пошти и наплаќаат 1500 денари лежарина (одма чим го добие пакетот, ти наплаќа лежарина од 1500 денари). Ако седел уште еден ден, тоа ти се следни 1500 ден. и така натаму...

После кога ти ќе отидеш таму, тие ти викаат „Еве ти го пакетот, ама не смееме да ти го дадеме тебе, него прво треба да оди на шпедиција, за да се провери дали е стоката таа што е и ако треба да се царини и оданочи.“ Ова го прави приватен шпетидер, и услугата кошта слично околу 1500 денари. Поле на тоа удри % царина и 18 или 5% ДДВ и ти го даваат пакетот.

Значи: УПС и ДХЛ, пратката стига 100% во случаите, стига брзо (3-4 дена), минимални трошоци 3000-4000 денари чим стигне.

Другата опција е (ако е од УСА) да биде испратен по USPS односно United States Post Service. Таму има два начина: Express и Priority Mail. Разликата е што првиот му доаѓа како ЕМС кај нас, и мислам дека има тракинг број, а вториот е обична пошта. Пратката стига во 98+% и ти стига во пошта. (не ми е сигурен процентот, ама отприлика мислам е така). Кога одиш во пошта, те препраќаат на царина, и таму плаќаш САМО 200 денари за лежарина (или услуга), и ако евентуално треба ДДВ и царина. Ако бараат екстра од ова, треба да пријавите мито и корупција :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Одличен одговор.Ни јас не би го напишал подобро. :) ;)
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Не да се поевтини работиве кои може да се порачаат од интернет туку се и со смешно помали цени.Еве ви ДОКАЗ ако некој сака да ме демантира: На newegg.com >>>>>>http://tinyurl.com/ykgqtuq или 15.580 ден.

Кај нас: >>>>>>> 25.000 ден. минимум за марка Toshiba со 32 инча
 
P

Princ

Гостин
Newegg.com does not offer International shipping options at this time

Не паѓај во депресија џабе.
Јас иако често купувам од странство, многу ретко да имам забележано (поголема) разлика во цените, како што beret проба да илустрира. Вообичаено, купувам производи што ги НЕМА тука. Тоа што го има тука, многу мала разлика има во цена.
Newegg и да вршеа испорака, сметај царина и данок... тоа ќе ја качи цената на производот за околу 50%... значи ќе беше околу 22.000. И поштарина, бидејќи се работи за поголем производ, значи и таа ќе чинеше убави пари... да речеме 2000 денари. Заокружи на 24.000.
Потоа, кога ќе земеш во предвид дека никаква гаранција немаш на производот (и да ја имаш не ти врши работа, економски неисплатлива е), ти излегува производот ѓаол ипол.

Едит: цената на тој производ со попуст е $379. 379*46.7 (толку оди доларот) = 17,699, Значи и стартната цена не е 15.580 туку 17.699 денари.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
На аеродром е сменет со сигурност, беше 45 евра сега еве околу една година 175, ова не се однесува за цигари,алхохол и парфеми таа стока е лимитирана количински останатото од некомерцијална природа е до 175 евра.

Како и да е ако производот е 150 долари не би требало да плати царина.


За повеќе обарати се на http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1 и пријави ги копиљињата нека му ја земат дозволата.
Ова се однесува на производи во приватен багаж на патници кои патуваат во државава, не за производи кои се порачуваат преку интернет!!!
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Оваа услуга е малку мислам несигурна али сепак врши голема работа али во македонија слабо али пазете може да ви ја замрзнат сметката ако сте сумливи и ке чекате година дена за парите да ги земете :vozbud:
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Denes probav da go validizram paypalot so visa electron na tutunska no mi ja odbi :(

Nekoj vo skoro da ne ima probano i da mu se ima pojaveno slicen problem?
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
Оваа услуга е малку мислам несигурна али сепак врши голема работа али во македонија слабо али пазете може да ви ја замрзнат сметката ако сте сумливи и ке чекате година дена за парите да ги земете :vozbud:
Zamznuvanjeto ne se slucuva samo kaj nas, toa e cesta pojava i vo veke provereniot razvien svet, toa se pojavuva ako prodavas nesto i imas problem so isporaka pa lugeto koj cekaat se imaat pozaleno.
 
Член од
29 октомври 2007
Мислења
23
Поени од реакции
2
Имав порачка на 1ви декември ,и во пеј пал акаунтот како што си пишува име презиме град држава(мкд) и под него Словенија

Дали може порачката да биде изгубена доколку и преку пошта е запишана истата адресата , или е рано за да стигне ??
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Имав порачка на 1ви декември ,и во пеј пал акаунтот како што си пишува име презиме град држава(мкд) и под него Словенија

Дали може порачката да биде изгубена доколку и преку пошта е запишана истата адресата , или е рано за да стигне ??

Нема да ти стаса јас пробав пред околу еден месец и не ми стаса пред да купуваш треба да ги известиш и да им објасниш за да го пратат тоа што сакаш да го нарачаш на твојата адреса ....:toe:
Ова е тестирано точно ти пишав се како што е :wink:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
Имав порачка на 1ви декември ,и во пеј пал акаунтот како што си пишува име презиме град држава(мкд) и под него Словенија

Дали може порачката да биде изгубена доколку и преку пошта е запишана истата адресата , или е рано за да стигне ??
Најчесто на страниците од кои се нарачува има можност за внесување податоци, адреса итн, независно од тоа што го пишува на пејпел акаунтот.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
50
Поени од реакции
8
Луѓе дали знаете дали може да се префрлат пари од pay pall, во мојот случај 50$ на дебитна картица. Ме интересира зошто добив гифт кард од Lockerz на pay pall и незнам дали можам само да си ги префрлам парите на картица или мора да ги потрошам на интернет. Однапред фала
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Луѓе дали знаете дали може да се префрлат пари од pay pall, во мојот случај 50$ на дебитна картица. Ме интересира зошто добив гифт кард од Lockerz на pay pall и незнам дали можам само да си ги префрлам парите на картица или мора да ги потрошам на интернет. Однапред фала
Јас колку што знам можиш да ги префрлиш парите на viza electron од тутунска банка ако претходно ти е верификувана со paypal.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom