Paypal во Македонија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.965
Кога веќе ни куца магарето за законските работи да идеме вака
Користиш (или си користел) нелиценциран оперативен систем. Бам кршиш закон
Работиш без фискална. Бам кршиш закон
Симнуваш музика без да ја платиш. Бам кршиш закон
Симнуваш филмови без да платиш. Бам уште еден закон


И така до бесконечност и назад со кршењето закони. Па сеа за уште неколку јак штик :)
Битно што ти треба ќе си добиеш, како до сега
Види, не верувам дека некој ќе ти прави проблем за ова. Само сакав да потенцирам дека ова решение не е решение.

Инаку најголемата заебанција што може да ти се случи е да го изгубиш акоунтот и парите во него, ако paypal те открие дека си со лажен идентитет.

Само тоа.
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Имам среќа што имам акаунт во странска банка па можам да користам Пејпал, искрено би сакал што е можно побргу да дојде во Македонија бидејќи целата популација на запад единствено на што верува 100% е токму пејпал така да со сигурност онлајн трговијата многу ќе заживее
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Da zapne Gwujo Premierot i namesto dva tri nikakvi spomenici, da STVORU uslovi za razvoj na onlajn trgovija, za koja PayPal e obavezitelen , ke naprai golem ater na onoj pomlad segment od narodot sposoben da naprai nekakov biznis vo toj svet.....toa ke znaci mnogu poveke bogatstvo , no od druga strana ne go DIGA licniot negov rejting , a go namaluva brojot na bednici zavisen od milosta na partijata...., toa mislam deka ne e mnooogu pozelno...:)
 
P

Princ

Гостин
concrete баниран од тема бидејќи ми ги поду со пвемијевот на подфорум на кој не се обработува политиката/политичките партии и пвемијевите туку исклучиво економијата.
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Дали малолетник може да отвори трансакциска сметка во НЛБ тутунска банка и да подигне електронска виза картичка?
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Барам некој со пајпал картица.. ми треба да купам нешто од ебаy.. ќе му платам дупло во кеш.. озбилен сум... предметот кошта околу 130$... ја му давам 250 евра во кеш одма на рака.. ако ми направи услуга.. најискрено..
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Барам некој со пајпал картица.. ми треба да купам нешто од ебаy.. ќе му платам дупло во кеш.. озбилен сум... предметот кошта околу 130$... ја му давам 250 евра во кеш одма на рака.. ако ми направи услуга.. најискрено..

Ајде друже пиши ми на пп твој мсн или скајп ке се договориме подобро таму ....имам мој пријател од USA има лично неговa paypal картица....дојден етука во MK од пред една недела ке завршиме работа лесно и поштено пиши тука сум :helou:
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Потпишувајте и не се карајте и објаснувајте за глупости. Македонија треба да ја има таму и тоа е тоа.

Е сега кога сме веќе на темава. Порачува сестра ми нешто од една американска компанија на интернет. Порачка од околу 150$ , после неколку дена и пристигнуваат порачките и и се јавуваат од некоја скопска шпедиција мислам и и бараат да плати царина, лежарина и не ти знам јас што. На крај за порачка од 150$ и се собра да плати плус 7000 денари. Го проверив законикот на Македонија и во него не најдов нешто да е изменето односно да пишува поконкретно за закон како што и беше објаснето дека се што е над 45 долари или ерва мислам не се смета за поклон и се плаќаат сите овие такси и тн ...
Има ли некој поконкретно објаснување ? Мислам дека ова заслужува за насловна страна или сторија на ТВ. „ МАКЕДОНСКИТЕ ЗАКОНИ“ !
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.167
Поени од реакции
17.965
Потпишувајте и не се карајте и објаснувајте за глупости. Македонија треба да ја има таму и тоа е тоа.

Е сега кога сме веќе на темава. Порачува сестра ми нешто од една американска компанија на интернет. Порачка од околу 150$ , после неколку дена и пристигнуваат порачките и и се јавуваат од некоја скопска шпедиција мислам и и бараат да плати царина, лежарина и не ти знам јас што. На крај за порачка од 150$ и се собра да плати плус 7000 денари. Го проверив законикот на Македонија и во него не најдов нешто да е изменето односно да пишува поконкретно за закон како што и беше објаснето дека се што е над 45 долари или ерва мислам не се смета за поклон и се плаќаат сите овие такси и тн ...
Има ли некој поконкретно објаснување ? Мислам дека ова заслужува за насловна страна или сторија на ТВ. „ МАКЕДОНСКИТЕ ЗАКОНИ“ !
Точно е тоа, така е законот и мене ми се има случено.

Инаку ова може да се избегне, ако порачаш да ти стигне со регуларна пошта наместо со DHL или UPS.

Македонски Пошти си имаат сопствен царински терминал и ќе ти го царинат и ќе ти го донесат дома, со вкупна цена, која е МНООООООГУ помала од таа ако треба да ангажираш шпедитерска фирма, по нормална процедура.
 

Alo

Член од
31 октомври 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Има пејпал....хелоу
Виса електрон од НЛБ Тутунска и се регистрираш на пејпал као Словенија. Адресата твоја домашна и Пријатно создравје.

Пробано, работи, доставуваат.


Туторијал
одјете во НТБ Тутунска Банка и земете си Visa Electron дебитна картичка (ако немате сметка ќе треба да отворите, малолетни може да извадат дополнителна картичка за +200 денари трошок, месечен трошок е 10 денари по транзакциска сметка).
Откако ќе ја земете и активирате, појдете на PayPal страната и регистрирајте се како Personal aкаунт.
За земја на регистрација, одберете ја Словенија, а сите други информации внесете ги точни (Македонска адреса на живеење, телефон...).
Откако ќе го направите вашиот акаунт, одете во делот „Add Credit or Debit Card„.
Внесете ги сите информации барани од вас (Card Verification Number е на задната страна од картичката).
Кликнете „Add Card„.
Од вашата сметка ќе бидат одземени 93 денари (1.5 евра) како потврда, а подоцна вратени на вашиот PаyPal акаунт.
Сега појдете на овој линк од НЛБ Тутунска Банка, направете си профил (горе лево) и автоматски ќе ви ја поврзат картичката со профилот.
Потоа ќе појдете овде, и ќе ја одберете Visa Electron од листата. Ќе видите дека како резервирани средства имате 93 денари (ако не и повеќе од други транзакции). Ќе чекате се додека тие не се намалат на 1 или 0 денари.
Тогаш ќе појдете на овој линк, ќе кликнете на „Побарај„ копчето и ќе ги видите вашите транзакции. Најпоследнaта треба да е таа од PayPal. Во описот ќе стои нешто слично на ова:
Код:
XXXXXXXXXXX YYYYПАЅПАЛ*ЕЏПУСЕ
Ќе ги запазите бројките овде назначени со Y. Тоа ќе се 4 бројки.
Логирајте се сега на PayPal и одете „Verify„ од „My Accout„ страната.
Ќе ви биде побаран тој четроцифрен број. Внесете го.
Сега сте потврдени и на вашата PayPal сметка ќе бидат вратени тие 1.5 евра што ви беа земени од картичката, во рок од 24 часа.
Исто така можете да го направите вашиот акаунт од Personal во Premier за да ги дигнете вашите лимити, а колку што видов, се прави бесплатно.
Zdr, ako mozes da go nadopolnis tekstot zosto ti nedostasuvaat nekoi linkovi vo tekstot sto se znacajni.

fala odnapred
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Tockest kolku vreme si korisnik na paypal na toj nacin so go spomna. Bidejki paypal prilicno se strogi imam do sega slushnato mn poplaki so kinenje na accounti. I so bi se pravelo so podiganje na pari od paypal, moze da ti gi pusat na istata kartica kade so se imas registirano?
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Потпишувајте и не се карајте и објаснувајте за глупости. Македонија треба да ја има таму и тоа е тоа.

Е сега кога сме веќе на темава. Порачува сестра ми нешто од една американска компанија на интернет. Порачка од околу 150$ , после неколку дена и пристигнуваат порачките и и се јавуваат од некоја скопска шпедиција мислам и и бараат да плати царина, лежарина и не ти знам јас што. На крај за порачка од 150$ и се собра да плати плус 7000 денари. Го проверив законикот на Македонија и во него не најдов нешто да е изменето односно да пишува поконкретно за закон како што и беше објаснето дека се што е над 45 долари или ерва мислам не се смета за поклон и се плаќаат сите овие такси и тн ...
Има ли некој поконкретно објаснување ? Мислам дека ова заслужува за насловна страна или сторија на ТВ. „ МАКЕДОНСКИТЕ ЗАКОНИ“ !
На аеродром е сменет со сигурност, беше 45 евра сега еве околу една година 175, ова не се однесува за цигари,алхохол и парфеми таа стока е лимитирана количински останатото од некомерцијална природа е до 175 евра.

Како и да е ако производот е 150 долари не би требало да плати царина.


За повеќе обарати се на http://www.customs.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1 и пријави ги копиљињата нека му ја земат дозволата.
 
Член од
18 октомври 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали малолетник може да отвори трансакциска сметка во НЛБ тутунска банка и да подигне електронска виза картичка?
Не! Visa Electron не може да гласи на име на малолетник, ќе гласи на име на старител (родител)
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.523
Јас фурам со Visa Electron без никакви проблеми, плакам на нет, но сеуште не ми е поврзана со PayPal иако е возможно со регистрација во Словенија и нема проблеми.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Za onie so imaat vakov Paypal mozno li e da se podigaat pari od {aypal-ot na bankarskata smetka vo Tutunska?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom