Paypal во Македонија

Дискусија во форумот 'Економија, бизнис, вработување' започната од Tvrdokoren, 26 септември 2007.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Tvrdokoren

  Tvrdokoren

  Член од:
  26 септември 2007
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  1
  Не знам дали точно го погодив местото на темава, но доколку не тогаш слободно мжете да је преместите каде мислите дека ќе одговара.

  Еве за сите заинтересирани (а мислам и за сите останати) - задолжително. Потпишете петиција за Paypal во Македонија.

  http://www.petitionspot.com/petitions/mkpaypal

  Не знам уште колку ова ќе трае, па затоа побрзајте.

  Бидејки ова е од огромна важност за Македонија и сите луѓе во неа, а кои немаат кредитни платежни картички, ова е најдобриот начин на плаќање преку нет, не само за Македонија туку и за купување производи од странство... Ве советувам сите да се потпишете за петицијата бидејќи кога ќе дојде во Македонија, тогаш на сите ќе ни биде олеснато купупавњето преку интернет. Само да напоменам ова во Хрватска веќе долги години го има...
   
 2. SaLt

  SaLt symbian & iOS master & android

  Член од:
  2 април 2005
  Мислења:
  276
  Допаѓања:
  53
  total support !
   
 3. SWEDEN

  SWEDEN 38ca ama nikoj ne verue

  Член од:
  16 февруари 2007
  Мислења:
  2.531
  Допаѓања:
  31
  A da sednes samit i da pises peticija ko da nekoj pa ke ja cita ili ke proverue koj ja pisal ?
   
 4. Dr_ViRuS

  Dr_ViRuS DarkSide with green light

  Член од:
  9 јануари 2006
  Мислења:
  1.076
  Допаѓања:
  28
  ogovorod na paypal e se tdudime so poveke drzavai da vklucime i ne veruvam deka nekoj od paypal ke ja procite ovaa peticija ama zdravee btw mi stoe na spamerski sajt ovoj za peticijata
   
 5. Tvrdokoren

  Tvrdokoren

  Член од:
  26 септември 2007
  Мислења:
  89
  Допаѓања:
  1
  jas slucajno dojdov do ovaa peticija, pa tokmu zatoa i mi se dopadna, bidejki nekomu konecno mu teknalo da ja pokrene. Tokmu zatoa mislam i deka za dobroto na site e da ja potpiseme sto e mozno poveke lugje ovaa peticija, pa sto znaes, moze i ke bide nesto...
  A siguren sum deka toj sto ja pokrenal peticijata, togas znae i nacin kako da je dostavi do glavnite na paypal...
   
 6. cYb3rc0re

  cYb3rc0re ~ место за реклама

  Член од:
  3 мај 2005
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  170
  Година и повеќе откако министерот Иво Ивановски го „воведе“ Paypal во Македонија.

  Јас сега слободно можам да купувам и продавам од EBay.

  NOOOOT!!

  Остваруваме :)

  Иначе, нашите соседи (Бугари, Албанци, Бошњаци, Хрвати) ова го можат. Да не зборувам за земји кои уште се во војни или специјални режими.

  http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&ArticleID=97682&EditionID=1489
   
 7. concrete

  concrete alte Esel

  Член од:
  22 март 2005
  Мислења:
  12.262
  Допаѓања:
  1.684
  navistina...ima li nekoj LOGICNO objasnenie , zosto PayPall ne raboti vo Makedonija, ne sakaat tie ili ne SAKAME NIE???
   
 8. cYb3rc0re

  cYb3rc0re ~ место за реклама

  Член од:
  3 мај 2005
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  170
  Логично објаснување има:

  1. Не успеаа врските на министерот
  2. „Малите измени“ во законот за банки не се баш мали за некои банкари
  3. Уште еден „ние остваруваме“ трик.

  ЕДИТ: Пошто има мал напредок (Министерот се ангажира лично да го реши проблемот) предлагам (кој колку може, особено кајгана) да објави барем потсетник за ветеното и (не)стореното. Така да се надеваме дека министерот ќе го забележи нашиот проблем и повторно ќе излезе со изјава :), барем да не „утеши“ дека идната година ќе биде, да се радуваме ко мали деца.
   
 9. Точкест

  Точкест I'm Awesome

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  7.641
  Допаѓања:
  448
  Има пејпал....хелоу
  Виса електрон од НЛБ Тутунска и се регистрираш на пејпал као Словенија. Адресата твоја домашна и Пријатно создравје.

  Пробано, работи, доставуваат.


  Туторијал
  одјете во НТБ Тутунска Банка и земете си Visa Electron дебитна картичка (ако немате сметка ќе треба да отворите, малолетни може да извадат дополнителна картичка за +200 денари трошок, месечен трошок е 10 денари по транзакциска сметка).
  Откако ќе ја земете и активирате, појдете на PayPal страната и регистрирајте се како Personal aкаунт.
  За земја на регистрација, одберете ја Словенија, а сите други информации внесете ги точни (Македонска адреса на живеење, телефон...).
  Откако ќе го направите вашиот акаунт, одете во делот „Add Credit or Debit Card„.
  Внесете ги сите информации барани од вас (Card Verification Number е на задната страна од картичката).
  Кликнете „Add Card„.
  Од вашата сметка ќе бидат одземени 93 денари (1.5 евра) како потврда, а подоцна вратени на вашиот PаyPal акаунт.
  Сега појдете на овој линк од НЛБ Тутунска Банка, направете си профил (горе лево) и автоматски ќе ви ја поврзат картичката со профилот.
  Потоа ќе појдете овде, и ќе ја одберете Visa Electron од листата. Ќе видите дека како резервирани средства имате 93 денари (ако не и повеќе од други транзакции). Ќе чекате се додека тие не се намалат на 1 или 0 денари.
  Тогаш ќе појдете на овој линк, ќе кликнете на „Побарај„ копчето и ќе ги видите вашите транзакции. Најпоследнaта треба да е таа од PayPal. Во описот ќе стои нешто слично на ова:
  Код:
  XXXXXXXXXXX YYYYПАЅПАЛ*ЕЏПУСЕ
  Ќе ги запазите бројките овде назначени со Y. Тоа ќе се 4 бројки.
  Логирајте се сега на PayPal и одете „Verify„ од „My Accout„ страната.
  Ќе ви биде побаран тој четроцифрен број. Внесете го.
  Сега сте потврдени и на вашата PayPal сметка ќе бидат вратени тие 1.5 евра што ви беа земени од картичката, во рок од 24 часа.
  Исто така можете да го направите вашиот акаунт од Personal во Premier за да ги дигнете вашите лимити, а колку што видов, се прави бесплатно.
   
  На Bonnie and Clyde му/ѝ се допаѓа ова.
 10. THE_CHOSEN_ONE

  THE_CHOSEN_ONE 1903-2012

  Член од:
  13 август 2007
  Мислења:
  3.708
  Допаѓања:
  1.311
  А да се направи една facebook група и да се соберат едно 100 илјади подржувачи, што викате ќе успее?
  Пошто само во македонија и дијаспората има минимум 700-800 илјади корисници на facebook.
   
 11. cYb3rc0re

  cYb3rc0re ~ место за реклама

  Член од:
  3 мај 2005
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  170
  Се супер ова, го знам, ама зар со вакви финти треба да се регистрираш?

  Што ако нејќам преку тутунска?

  И незнам дали знаеш, ама не сите продавачи работат со адреса која ти ќе им ја дадеш, туку пишува „Испорачуваме само на адресата која е специфицирана на пејпел“ а таму стои словенија. така да пратката ти е осудена на пропаст од старт, оти ќе оди во словенија а таму нема таква адреса.

  Кога може Албанија да ја има, зошто ние да не можеме?
   
 12. Ајсшутер

  Ајсшутер Гостин

  Проблемот е до банките што само Тутунска го има уведено тоа а треба повеќе да направат и за нас Пејпал, значи во Албанија банките се далеку поспремни и ја нудат таа опција, исто PayPal нема ни во Србија, Црна Гора барем како што знам и ние.
   
 13. cYb3rc0re

  cYb3rc0re ~ место за реклама

  Член од:
  3 мај 2005
  Мислења:
  958
  Допаѓања:
  170
  Тутунска го нема воведено, него тоа е една врста на хак, затоа што (најверојатно) НЛБ е словенска фирма.

  Претпоставуввам дека и со било која друга виза електрон (од тие што имаат ЦВВ2 и можеш да плаќаш преку интернет), може да се направи исто и да се внеси соседна земја како адреса, но тоа не ја подобрува изолираноста на македонија.

  На некој начин правиш злоупотреба што не внесуваш вистински информации.

  Моја претпоставка е дека поради банкарски високи кругови ние сме скроз изолирани од општо електронски трансакции (доказ за тоа е дека (ај да не речам ниедна) на прсти се бројат фирми од мк кои работат со комплетно онлајн плаќање и испорака на производи за МК).

  Едноставно нема начин за услуга или стока што си ја продал во реално време да добиеш пари.

  Касис е центар кој (наводно) работи на воведување на вакви работи, но јас мислам дека е само мачкање на очи и дека не функционира. Можеби заради нечии (банкарски/политички) интереси ова се одолговлекува (читај за кој да лапне дел од големиот колач на провизии за вакви услуги).
   
 14. Точкест

  Точкест I'm Awesome

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  7.641
  Допаѓања:
  448
  Како што правев муабет со една личност вработена во НЛБ ова си е онака, ептен океј и неможе никакви глупости да ти се случуваат на тебе лично ако направиш таква "превара"
  Како и да е, многу е подобро вака да си имаш пејпал или ајтјунс акаунт него да немаш ништо ;)
   
 15. bobi2008

  bobi2008 _

  Член од:
  3 декември 2007
  Мислења:
  2.681
  Допаѓања:
  181
  За купување функционира, ама ако сакаш да префрлиш од paypal account-от на дебитната тогаш почнуваат проблемите.
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: